Wycieczka trasą od Schroniska na Kudłaczach do Obserwatorium na Lubomirze to idealna propozycja na rodzinne wycieczki, zarówno dla dzieci samodzielnie drepczących, jak i tych noszonych w nosidełku. Niewymagająca technicznie trasa, z niedużymi wzniesieniami jest też godna polecenia dla osób starszych, może być też świetną rozgrzewką dla rozpoczynających sezon górski. Atutem trasy jest możliwość zjedzenia pysznego obiadu w Schronisku na Kudłaczach, oraz dla zainteresowanych astronomią – wizyta w Obserwatorium na Lubomirze. Dodatkową atrakcją może być powrót do schroniska przez Suchą Polanę lub całodniowa wyprawa przez Kamiennik.

Kraj: Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na LubomirzePolska
Rejon:
Beskid Wyspowy

Punkt wyjścia (powrotu): Pcim Kudłacze
Czas: 1/2 dnia

Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: bez trudności

Suma wzniesień: ok. 320 m

Długość trasy: ok. 9,5 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 3 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Mapa Beskidu Wyspowego online: Beskid Wyspowy

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Poniżej mapa turystyczna Beskidu Wyspowego Wydawnictwa Compass rejon Kudłaczy.

Kudłacze i okolice - mapa

Punktem startu jest parking w osiedlu Pcim Kudłacze położony zaledwie paręset metrów od Schronisko na Kudłaczach, które jest świetnym miejscem zarówno na krótki, jak i dłuższy odpoczynek.

Wokół budynku jest ładnie zagospodarowany teren z okazałym bukiem. Przed schroniskiem stoi duży drewniany szałas, który może pomieścić 120 osób! Jest też pole namiotowe, specjalnie wydzielony plac zabaw dla dzieci i boisko do gry w siatkę. Zainteresowani historią mogą obejrzeć ekspozycje “Lotnicze Ślady na Ziemi Myślenickiej” oraz “Izba Pamięci Drugiej Wojny Światowej”.

Przede wszystkim można jednak zjeść coś pysznego, bigos, kwaśnicę lub coś bardziej wyszukanego. Oczywiście jest tez możliwość noclegu (37 miejsc noclegowych).

Ze schroniska wychodzimy czerwonym szlakiem, według informacji na drogowskazach czeka nas godzinny marsz na Łysinę. Początkowo czerwony szlak biegnie razem z czarnym i zielonym. Oznakowanie szlaków jest bardzo dobre. Ścieżka prowadzi cały czas przez las, jest stosunkowo szeroka i równa. Po kilkuset metrach czarny szlak odbija w prawo, a zaraz potem zielony w lewo.

Droga świetnie nadaje się na spokojny spacer nawet dla osób bez kondycji.

Po około 40 minutach dochodzimy do skrzyżowania szlaków na Łysinie. Z prawej dołącza czarny, który łukiem dociera tu z Kudłaczy, a w lewo w dół żółty, który biegnie na Suchą Polanę. Idziemy dalej granią za czerwonymi znakami, żółty szlak odbija w prawo do Lubnia.

Po chwili marszu, po lewej stronie, kilka metrów poniżej otwiera się polana, jedyny na tej trasie punkt widokowy. Znajduje się tutaj ławostół, jest to też świetne miejsce do odpoczynku. Przy dobrej pogodzie możemy stąd podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego z Ciecieniem (829 m) na pierwszym planie.

Do obserwatorium mamy już tylko kilkaset metrów. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zwiedzaniem budynku lub udziałem w obserwacjach astronomicznych, należy wcześniej sprawdzić godziny otwarcia i warunki pogodowe [więcej w Ciekawostkach]. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: http://obserwatorium.lubomir.weglowka.pl/.

Teren wokół Obserwatorium jest skromnie zagospodarowany, ale są ławy i stoły przy których można odpocząć. Do obserwatorium możemy też wybrać się od strony Przełęczy Jaworzyce koło Węglówki (dojazd samochodem prawie pod samo obserwatorium – 1,5 km podejścia).

Jeżeli zaplanowaliśmy krótką wycieczkę do Schroniska na Kudłaczach możemy wrócić tą samą drogą lub trochę ją urozmaicić idąc łukiem czarnego szlaku. Jeżeli mamy ochotę na dłuższą i ciekawszą trasę możemy naszą wyprawę nieco wydłużyć. Wracamy czerwonym szlakiem, do skrzyżowania na Łysinie i skręcamy w prawo w dół, żółtym szlakiem na Suchą Polanę [opis polany w Ciekawostkach].

Stromą, miejscami śliską ścieżką dochodzimy w 30 min. do polany. Znajduje się tutaj kamienny obelisk z krzyżem i pamiątkową tablicą poświęconą wydarzeniom z 1944 r. Doszło wówczas do bitwy oddziałów partyzanckich z hitlerowcami, w odwecie Niemcy spacyfikowali wieś Lipnik i Wiśniową. Na przełęczy znajduje się wiata i miejsce na ognisko oraz kącik dydaktyczny. Prowadzi stąd zielony szlak na Kudłacze, którym w drugą stronę możemy wejść na Kamiennik i wrócić dużą pętlą na Kudłacze.

Sucha Polana

Wybieramy drogę prosto do schroniska. Leśna droga, najpierw ostro wznosi się w górę potem poziomym trawersem docieramy do stromego podejścia, które wyprowadza nas na główną grań Kudłacze – Lubomir.

Razem z czerwonym szlakiem, w parę minut schodzimy do schroniska na Kudłaczach.

Po ciepłym posiłku pozostaje już tylko spacer do parkingu.