Przehyba (Prehyba, Przechyba) (1173 m, 1175 m n.p.m.) – szczyt w zachodniej części Pasma Radziejowej (Beskid Sądecki) .

Nazwa Prehyba oznacza przełęcz. Jest to zruszczona nazwa słowacka, nadana przez Rusinów zamieszkujących sąsiadującą z tymi terenami Ruś Szlachtowską.

Szczyt jest łatwo dostępny. Przechodzą tędy liczne szlaki turystyczne, piesze i rowerowe, które prowadzą do Szczawnicy, Krościenka, Starego Sącza, Rytra, Piwnicznej- Zdroju i Jazowska, dochodzi też tutaj m. in. droga asfaltowa z Gabonia. Oprócz schroniska znajduje się Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy.   Z Hali Przehyba rozciągają się piękne widoki, od południa na Tatry i Pieniny i od północy na Kotlinę Sądecką. Z uwagi na łatwą dostępność miejsce jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów pieszych i rowerzystów.

Schronisko PTTK na Przehybie (1150 m n.p.m.). Pierwsze schronisko powstało tutaj w 1937 r. W 1938 r., po rozbudowie budynku, schronisko oferowało 52 miejsca noclegowe. Nadano mu imię Kazimierz Sosnowskiego. Pierwszym dzierżawcą został Walenty Symela.

W okresie okupacji schronisko funkcjonowało do roku 1943. Kiedy 1944 r. opuścił je gospodarz Jorman (był volksdeutschem) w budynku pojawiły się grupy partyzantów. Niestety, było to powodem zniszczenia schroniska przez Niemców, najpierw budynek został ostrzelany z działka przeciwlotniczego, a następnie resztę zabudowań spalił oddział Wehrmachtu.

W latach powojennych PTTK postawiło w tym miejscu najpierw schron turystyczny, w 1958 r. wybudowano schronisko z prawdziwego zdarzenia: kamienny budynek, który posiadał centralne ogrzewanie, ciepłą wodę, oświetlenie elektryczne oraz telefon. Niestety, w grudniu 1991 r., budynek uległ częściowemu spaleniu. Udało się go na szczęście odbudować w 1998 r. Równolegle prowadzono budowę nowego schroniska tzw. Jaśkówki.

Dodatkowe informacje o ofercie schroniska: http://www.przehyba.pl/

Kamień świętej Kingi – głaz, który ma kształt krzesła, stąd też funkcjonująca druga nazwa „Krzesło świętej Kingi”. Z miejscem tym związana jest legenda, wg której w 1285 roku św. Kinga uciekając przed Tatarami zatrzymała się by odpocząć.

Kamień należy do grupy 5 wychodni skalnych z piaskowca mKapliczka przy Kamieniach św. Kingiagurskiego, skałki są pomnikiem przyrody. Znajdują się obok zielonego szlaku turystycznego (z Jazowska na Prehybę) pod szczytem Skałka (1161 m) w paśmie Radziejowej, niedaleko Prehyby (1175 m). Obok wychodni jest kaplica z rzeźbą świętej Kingi.

Z postacią tej Świętej związana jest jeszcze jedna ciekawa historia. Wg ludowych podań św. Kinga często odwiedzała swoją samotnię – Zamek w Pieninach. Idąc, podpierała się kijem lipowym. Wzdłuż drogi w Obidzy, w miejscu, w którym podpierała się kijem wyrosły drzewa lipowe, a źródełko, w którym św. Kinga się obmywała miało posiadać lecznicze właściwości, woda z niego była niezwykle skuteczna w chorobach oczu.