Ruska Droga na Vršič (słoweń. Ruska cesta) – jest jedną z najciekawszych i najbardziej spektakularnych dróg w całej Słowenii – na odcinku 24 km znajduje się aż 50 bardzo ostrych serpentyn – ponumerowanych, co jest dodatkową atrakcją dla przejeżdżających. Droga jest bardzo popularna wśród zmotoryzowanych, ale też wśród rowerzystów i motocyklistów, w sezonie letnim panuje tu prawdziwy tłok. Jezdnia jest cała wyasfaltowana i stosunkowo szeroka – pozwala na bezpieczny przejazd w dwóch kierunkach. Otwarta jest średnio przez 7 miesięcy w roku – w zimie jest zupełnie zamknięta dla ruchu.
Przejazd drogą jest bezpłatny.

Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD        EKWIPUNEK       POGODA       UBEZPIECZENIA


Więcej informacji praktycznych w panelu bocznym (PC) lub na końcu artykułu (mobilne).

Ruska droga – mapa trasy przejazdu

Ruska droga mapa
Ruska Droga została wybudowana w latach 1915-1916 jako strategiczny trakt wojskowy. Rozpoczyna się w miasteczku Kranjska Gora (Erika Hotel, 810 m), przechodzi przez przełęcz Vršič na wysokości 1611 m i dalej do miejscowości Trenta (620 m).

Ruska Droga – przejazd po 50 serpentynach

Ruska DrogaOd Kranjskej Gory do przełęcz Vršič Ruska Droga ma 24 serpentynyRuska DrogaNumer kolejnej serpentyny na trasie Ruskiej Drogi
Jadąc na Vršič warto zatrzymać się przy jednym z parkingów i przyjrzeć otaczającym szczytom, szczególnie jeden wart jest uwagi – Prisojnik (Prisank, 2547 m) z charakterystycznym, dobrze widocznym nawet z daleka, oknem. Ale to co naprawdę godne jest uwagi to znajdujący się poniżej okna niezwykły skalny obraz – Tzw. Ajdovska Deklica (Ajdovska Dziewica), jest to kolejna, obok Zlatoroga, wizytówka Triglavskiego Parku Narodowego.

Ruska DrogaParking przy Ruskiej Drodze
Widok na szczyty przy Ruskiej DrodzePrisojnik (2547 m) z charakterystycznym oknem
ajdovska-dziewica-1Prisojnik (2547 m) z charakterystycznym oknem i skalny “obraz” – Tzw. Ajdovska Deklica (Ajdovska Dziewica)
ajdovska-dziewica-2Skalny “obraz” – Tzw. Ajdovska Deklica (Ajdovska Dziewica)

Ruska Droga Ruska Droga
Ruska DrogaKamienny most na trasie Ruskiej Drogi
Ruska Droga - Przełęcz Vršič (1611 m)Ruska Droga – Przełęcz Vršič (1611 m)Ruska Droga - Przełęcz VršičParking na przełęczy Vršič
Ruska Droga - Przełęcz VršičWidok na parking na przełęczy Vršič
Ruska DrogaOd przełęczy Vršič do Trenty mamy do pokonania 26 serpentyn (łącznie 50)
Ruska DrogaZjazd serpentynami z przełęczy Vršič do Trenty
Ruska DrogaOstatnia serpentyna
Ruska DrogaWidok na Trentę

Historia budowy Ruskiej Drogi

Przejście przez Vršič było znane i służyło od dawna ludności z Trentu, która udawała się do Kranjskej Gory lub Villach, wówczas to przełęcz nosiła nazwę Kranjski vrh lub Mojstrovka. W czasie I wojny światowej Austro-Węgry uznały trakt za bardzo ważny militarnie i w 1915 r. rozpoczęły budowę drogi wojskowej. Do prac wykorzystali 10.000 więźniów rosyjskich. Nie obyło się przy tym bez ofiar, w marcu potężna lawina zabiła ponad 100 osób – więźniów oraz kilku austriackich strażników, łącznie podczas budowy drogi zginęło 380 jeńców. Dla upamiętnienia towarzyszy Rosjanie wybudowali w 1916 r. kaplicę – Ruska kapelica na Vršiču. Znajduje się ona tuż przy głównej drodze, jadąc od strony Kranjskej Gory na wysokości ok. 1200 m. Budynek jest niewielki, ma 2 małe wieże po bokach, po jego prawej stronie znajduje się pomnik w kształcie piramidy, umieszczono na nim napis: “Synom Rosji”.
W latach 2005-2006 kaplica został wyremontowana. W czerwcu 2006 r. na pamiątkę 90. rocznicy budowy kaplicy Słoweński rząd zmienił nazwę odcinka drogi pomiędzy Kranjska Gora i Vršič na Ruska cesta.

Ruska kapelica na VršičuRuska kapelica na Vršiču
Ruska kapelica na Vršiču - pomnikPomnik obok kaplicy

Przy drodze znajduje się kilka schronisk, które są najczęściej punktem startu pieszych wędrówek.
Przełęcz Vršič jest świetnym punktem wypadowym na okoliczne szczyty: Mala Mojstrovka (2332 m), Velika Mojstrovka (2366 m), Planja (2453 m), Prisojnik (Prisank) (2547 m), Razor (2601m), Šitna Glava (2087 m), Slemenova Špica (1911 m), Sovna Glava (1750 m), Suhi Vrh (2109 m), i wiele innych krótszych tras.

Ruska DrogaKoča na Gozdu – przy Ruskiej Drodze
Ruska Droga (118)Erjavčeva Koča – przy Ruskiej Drodze
Ruska Droga - Przełęcz Vršič (1611 m)
Będąc w miasteczku Kranjska Gora warto jeszcze przejść się nad jeziorko Jasna (słoweń. Jasna Jezero). Są to dwa sztuczne zbiorniki połączone ze sobą. Jeziora znajdują się u zbiegu rzek Mala i Velika Pisnica. Jest tam też mały, naturalny kanion i elektrownia wodna Kranjska Gora. Wokół Jasnej przygotowano wiele ścieżek spacerowych.

Kranjska Gora - Jezioro JasnaJezioro Jasna – Kranjska Gora
pomnik Zlatoroga - symbol słoweńskich Alp JulijskichNad jeziorem stoi pomnik Zlatoroga – symbol słoweńskich Alp Julijskich

Warto jeszcze dodać, że Kranjska Gora jest znanym ośrodkiem narciarskim Słowenii. Odbywają się tam zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn.

Ruska Droga (33)

Na końcowym odcinku drogi, w Trencie, dojeżdżamy do rzeki o nazwie Socza (słoweń. Soča, wł. Isonzo). Rzeka wypływa z Alp Julijskich i wpada do Zatoki Weneckiej.
W czasie I wojny światowej w dolinie rzeki Soczy toczyły się bardzo zacięte walki pomiędzy wojskami włoskimi i austro-węgierskimi (11 bitew). Pomimo prawie dwukrotnej przewagi liczebnej i zbrojnej Włosi ponieśli klęskę. Zginęły dziesiątki tysięcy żołnierzy, dlatego Socza określana jest często mianem „drugiego Verdun”.
Jako ciekawostkę należy dodać, że w 1500 r. Leonardo da Vinci opracowywał plany ufortyfikowania rzeki na wypadek tureckiego najazdu.
Socza uważana jest za jedna z piękniejszych rzek Słowenii. Można się o tym przekonać osobiście, w kilku miejscach przy jej brzegu ustawiono stoły i ławki, warto się tutaj zatrzymać na odpoczynek lub piknik.

Socza - rzeka wypływająca z Alp JulijskichSocza
Socza - rzeka wypływająca z Alp Julijskich Socza
Socza - rzeka wypływająca z Alp Julijskich