Ratownictwo górskie w Alpach, ze względu na olbrzymi obszar, jest realizowane przez wiele organizacji w kilku państwach. W zależności od kraju różne są też warunki ich pracy i również telefony alarmowe – więcej na ten temat piszemy w BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH. W każdym jednak przypadku (oprócz Słowenii) są to usługi płatne. Jeżeli nie chcemy ponosić ich kosztów, musimy się odpowiednio ubezpieczyć.

Wybierając warunki polisy należy wziąć pod uwagę, że koszty ratownictwa w krajach alpejskich są znacznie droższe niż chociażby w Słowacji i kwota ubezpieczenia na poszukiwania i ratownictwo w wysokości 6 000 może być zdecydowanie niewystarczająca. Podobnie powinniśmy zwrócić uwagę na inne parametry polisy, czyli koszty opieki medycznej i transportu, a przede wszystkim na odpowiedzialność cywilną. Więcej na ten temat piszemy w artykule UBEZPIECZENIA W GÓRY

Często wykupując inne usługi turystyczne i sportowe w danym regionie (skipasy, bilety wstępu, kolejki, itp.) otrzymujemy w pakiecie ubezpieczenie. Ważne jest dokładne sprawdzenie warunków takiego świadczenia (przeważnie należy je traktować jako element dodatkowy do posiadanego ubezpieczenia o szerszym zakresie). Koszty usług ratowniczych są w Alpach bardzo wysokie. Np. w Szwajcarii, narciarz, który doznał urazu na stoku (rozcięta łydka) został w ramach ubezpieczenia wynikającego ze skipasu za darmo zwieziony z rejonu tras narciarskich do punktu ambulatoryjnego, gdzie już odpłatnie został oparzony i przetransportowany do miejsca, skąd zabrała go standardowa karetka pogotowia. Za tą nieskomplikowaną usługę zapłacił ok. 1 100 .

Komplet informacji o ubezpieczeniach (oferty, wybór optymalnej polisy, konsekwencje braku ubezpieczenia, itp.) znajduje się w artykule: UBEZPIECZENIA W GÓRY

Jakie ubezpieczenia mamy do wyboru?

Ubezpieczenia jednorazowe

1. Online – ubezpieczenia na wybrany okres czasu, rejon i rodzaj działalności możemy wybrać z bardzo szerokiej oferty różnych firm ubezpieczeniowych, najprościej za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń, zobacz:
UBEZPIECZENIA w góry online

2. Przebywając w konkretnym ośrodku, czy rejonie górskim możemy sprawdzić czy są możliwości wykupienia polisy połączonej z innymi usługami i wtedy dokupić jedynie ubezpieczenie dopełniające tą ofertę. Wymaga to jednak indywidualnego przygotowania danego wyjazdu.

Ubezpieczenia roczne
Najpopularniejsze ubezpieczenia dedykowane aktywności w górach:
– ubezpieczenie dla członków klubu Alpenverein OEAV
– „Bezpieczny powrót” – ubezpieczenie Polskiego Związku Alpinizmu i PZU
– EURO 26 z ubezpieczeniem SPORT
– „Planeta Młodych”