Dolina Strążyska (poprawnie Dolina Strążysk) – dolina w Tatrach Zachodnich, znajduje się pomiędzy Doliną ku Dziurze i Doliną za Bramką. Dnem doliny płynie Strążyski Potok, po obu stronach stromych zboczy znajdują się skaliste turnie, m.in. „Kominy Strążyskie”, „Skała Jelinka:, „Kapelusze”, „Czarna Turnia”. W dolinie znajdują się polany: „Młyniska”, na której stoi leśniczówka TPN i „Polana Strążyska” – stoją tutaj 2 szałasy, bufet i duży głaz noszący nazwę „Sfinks”.
Dolina Strążyska jest bardzo popularna wśród turystów. Prowadzi tędy m.in. szlak turystyczny na Giewont. Nazwa doliny pochodzi od słowa strąga – w gwarze podhalańskiej oznacza rodzaj zagrody przeznaczonej do dojenia owiec.

Siklawica – wodospad w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu. Wodospad spada z dwóch prawie pionowych ścian o łącznej wysokości 23 m. Dawniej nazywany był Sicząca, Siczawa, Siklawa. Był popularnym celem odwiedzin od początku turystyki. Podobno chętnie siadywał pod nim ks. Karol Wojtyła.

Dolina Małej Łąki – dolina walna, znajduje się pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Ma długość 5,4 km i powierzchnię ok. 5,7 km². Dawniej była wypasana, jeszcze w latach 60. XX w. stało tu kilkanaście szałasów. Centralną częścią Doliny Małej Łąki jest Wielka Polana. W podziemiach Doliny Małej Łąki znajdują się liczne jaskinie, a wśród nich najdłuższe i najgłębsze jaskinie Polski: Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia.

Sarnia Skała (1377 m) – dawniej nazywana była Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą. Obecna nazwa ma pochodzić od skałki podobnej do sarny lub rogów rogacza. Sarnia Skała jest bardzo popularnym celem turystycznym. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na masy Giewontu oraz na Zakopane.