Czy są jeszcze w Europie jakieś góry, o których nie mieliśmy pojęcia? Fogarasze i Parangi w Rumunii, albańskie Góry Przeklęte, Góry Riła w Bułgarii i wiele, wiele innych, o często egzotycznie brzmiących nazwach znajdują się całkiem blisko i wcale nie są tak nieosiągalne!
Górski apetyt rozbudzają zdjęcia znajomych, relacje blogerów i propozycje tematycznych portali, jak np. Góry dla Ciebie 🙂 Z ich pomocą łatwiej nam zaplanować wyjazd nawet w miejsca do niedawna uznawane za dostępne “tylko dla profesjonalistów”.

Dolomity

Monumentalna Croda Rossa di Sesto – Dolomity

Wybór jest bardzo duży i wcale nie taki oczywisty, jeśli zastanawiacie się zatem nad nowym, zagranicznym kierunkiem, polecamy na początek „coś” w Europie – możliwości są tu ogromne!

Od czego zacząć?

Dla nas, Polaków, najczęściej wybieranym kierunkiem są tereny przygraniczne, sąsiedzkie – Tatry Słowackie, Sudety czeskie i Bieszczady ukraińskie.
Oczywistym wyborem są też Alpy – ze świetną letnią ofertą, często dedykowaną dla konkretnych grup turystów oraz dobrą infrastrukturą i zorganizowanym systemem ratownictwa górskiego, wszystko to sprawia, że wydają się i ciekawe i bezpieczne. Wiadomo czego można się tam spodziewać, chociaż i one potrafią zaskoczyć!
Wspaniałe są Pireneje – piękne szlaki spacerowe, wspinaczkowe, widokowe…a do tego górskie jeziora i niewielka liczba turystów, co pozwala cieszyć się przyrodą bez tłumów.
Polecamy też Bałkany – tam górskie rejony to świetny mix – wciąż jeszcze bardzo naturalnych, wręcz dzikich miejsc i elementów cywilizacji, nierzadko z czasów minionej epoki.
Wszystkie górskie rejony są ciekawym celem podróży, bo niezależnie od wieku, kondycji i temperamentu każdy znajdzie w nich coś dla siebie 🙂

Lacs du Néouvielle - Pireneje

Wycieczka do Lacs du Néouvielle w Pirenejach

Jaki rejon wybrać?

Kierunek wyjazdu zależy oczywiście od tego, co chcemy robić i w jakim towarzystwie jedziemy. Każde z pasm górskich to olbrzymi potencjał, pytanie czego szukamy? Tras pieszych czy rowerowych? Miejsc widokowych, spacerowych, np. na rodzinny wyjazd z dziećmi lub seniorami? Czy odwrotnie – dla kochających adrenalinę i amatorów różnych sportów ekstremalnych – wspinaczki, raftingu, canyoningu, jazdy downhillowej lub freeride, itp.

Rilskie Jeziora

Rilskie Jeziora – Góry Riła w Bułgarii

Można też szukać ciekawego kierunku wg innego klucza – np. tym, którzy zachwycają się Doliną Pięciu Stawów Polskich polecamy odwiedzić Rilskie Jeziora w Bułgarii, a miłośników krokusów w Chochołowskiej zachęcamy na wyjazd w rumuńskie Retezaty i Fogarasze – tam na początku lata można oglądać całe połacie różaneczników! Jeśli kochacie luft pod nogami i podobały wam się drabinki na Orlej Perci – to może warto wyjechać w Dolomity i spróbować wspinaczki na via ferratach? A niezdecydowanym – czy wybrać morze czy góry – polecamy wyjazd do Karyntii – górskie przygody można połączyć z kąpielami w jeziorach, w których woda ma nawet 28°C!

Góry Retezat

Na początku lata Fogarasze, Góry Parang i Retezaty pokrywają kobierce różaneczników

Góry to nie tylko piesze wycieczki!

Większość krajów i gmin „górskich” wykorzystuje naturalne walory regionu i dostosowuje do nich infrastrukturę i oferty turystyczne – to wszystko razem sprawia, że góry są świetnym kierunkiem wakacyjnym i weekendowym praktycznie dla wszystkich. To, jak spędzimy tam czas zależy tak naprawdę tylko od naszej kondycji i fantazji.
Trasy piesze w górach to standard, ale i tutaj znajdziemy sporo różnorodnych propozycji – np. szlaki: kulinarne, historyczne, dedykowane rodzinom z dziećmi, itp.
Podobnie wygląda temat tras rowerowych w górach – od łatwych, rekreacyjnych, przez tematyczne – łączące aktywność z elementami kultury, historii (np. Via Carinzia w Karyntii), aż po bardzo trudne i ambitne, prowadzące przez wysokogórskie przełęcze, jak np. Col de Sommeiller w górach Piemontu, gdzie wyjeżdża się na wysokość 2993 m n.p.m.!

2 km powyżej schroniska Scarfiotti droga zaczyna wić się serpentynami

Wjazd rowerem na przełęcz Col de Sommeiller (2993 m) w górach Piemontu to dla wielu wyprawa życia. Na trasie czeka 26,5 km podjazdu szutrowymi serpentynami o nachyleniu nawet 13%!

Przez wysokie, pozornie niedostępne skalne ściany poprowadzone są via ferraty „żelazne ścieżki” – mekką tej formy wspinaczki są Dolomity.

Na trasie ferraty Marino Bianchi na Cristallo di Mezzo (2932 m)

Na trasie ferraty Marino Bianchi na Cristallo di Mezzo (2932 m) – Dolomity

Dolomity

W ścianie ferraty “Brigata Tridentina” – Dolomity

Wąwozy skalne i rzeczne to miejsce dla uprawiających rafting i canyoning, ale też przygotowane trasy rekreacyjne, trekkingowe i via ferraty, jak np. Mauthner Klamm w Karyntii.

Góry to także piękne trasy samochodowe specjalnie przygotowane i udostępnione dla zmotoryzowanych – amatorów wycieczek krajoznawczych i off-roadowych.

Droga Transfogarska w Rumuni

Nie można również pominąć górskich jezior – popularnych kąpielisk, jak np. tych w Karyntii, czy Macedonii Północnej, które zachęcają czystą i bardzo ciepłą wodą oraz świetnym zapleczem rekreacyjnym.

Wyjazdy w góry to nie tylko trekking i sport, to również obcowanie z przyrodą, spotkania z inną kulturą, ciekawą historią i pyszną lokalną kuchnią – i to jest właśnie najfajniejsze w takich wyjazdach – w zależności od naszych potrzeb, albo towarzyszących nam osób ten sam rejon można eksplorować wielokrotnie i w różnych kombinacjach.

Jeśli zatem czujecie, że w polskich górach zrobiło się za ciasno i chętnie poznalibyście inne miejsca, klimaty i widoki, albo macie ochotę na nową formę sprawdzenia się, to czas zaplanować fajną górską wyprawę.
Oprócz opisów wypraw jest tam też kilka porad dotyczących ubezpieczeń i kod rabatowy do wykorzystania przy zakupie polisy w KioskPolis.pl

Jest to 10 propozycji na spędzenie co najmniej tygodniowego pobytu w ciekawych miejscach w Europie. Z wielu turystycznych atrakcji wybraliśmy najpopularniejsze oraz zróżnicowane wycieczki o charakterze górskim (z jednym nadmorskim akcentem na Lazurowym Wybrzeżu) obfitujące w różne formy aktywności – od górskich spacerów i trekkingu, wycieczek rowerowych, wspinaczki na ferratach, po wyprawy samochodem terenowym. Każdy z tygodniowych opisów uwzględnia atrakcje, miejsca i formy noclegów, ciekawostki i praktyczne informacje o dojeździe oraz kuchni regionu. Plany wycieczek uzupełnione są o porady związane z bezpieczeństwem w poszczególnych krajach oraz proponowaną aktywnością.