Aby długa jazda nie stała się męczącym przeżyciem, samochód na dalekie trasy musi zapewniać wygodę jazdy. Wygoda wynika z kilku podstawowych czynników, takich jak wygodne siedzenia, dobrze wyciszone wnętrze, a także elementy wyposażenia podnoszące komfort. Na wygodę jazdy przekłada się również skuteczność amortyzowania nierówności na drodze. Dlatego lepiej odpuścić sportowe auta, które przez sztywne zawieszenie nie są szczególnie komfortowe. Ponadto, wygodę jazdy zapewniają opony o wysokim profilu, który skutecznie tłumi nierówności jezdni.
Szukasz nowych opon na lato? Wejdź na sklepopon.com/opony/letnie i zamów z darmową dostawą.
Na wygodę podróżowania wpływa także przestronność wnętrza. Dlatego warto zwracać uwagę na ilość miejsca na nogi, którą oferuje dany model. Ponadto, jeżeli samochodem mają podróżować osoby wysokie, dobrze jest również zweryfikować zapas miejsca nad głowami. Przestronny bagażnik sprawi natomiast, że wszystkie torby się w nim zmieszczą i nie będzie trzeba poświęcać na nie miejsca przeznaczonego na nogi pasażerów. Dlatego dobrym wyborem do podróży w gronie rodziny może być minivan.
Volkswagen Touran I w wersji po drugim faceliftingu (2010-2015) to model, który zdecydowanie warto rozważyć, jeżeli poszukujemy przestronnego i wygodnego samochodu na dalekie trasy. Silniki wysokoprężne 2.0 TDi o mocy 177 KM i momencie obrotowym 380 Nm zapewniają odpowiednie parametry, dzięki czemu samochód nie jest zbytnio ociężały na trasie. Aby zmaksymalizować komfort podczas letnich podróży, warto wyposażyć Tourana w wysokoprofilowe opony 195/65 R15 – dostępne na sklepopon.com/opony/letnie/195/65/r15.
Dobrym przykładem rodzinnego minivana na dalekie wyjazdy jest również Ford S-Max II generacji, produkowany od 2014 do 2023 roku. Jego zaletą są mocne silniki wysokoprężne – od 120 do nawet 210 KM. Wnętrze Forda S-Max zapewnia wiele możliwości konfiguracji, a elektrycznie podnoszone i opuszczane tylne siedzenia sprawiają, że dobranie odpowiedniego ustawienia nie staje się zanadto męczące.
Alternatywą mogą być SUV-y, które są zwykle mniej przestronne niż minivany, ale wciąż bardziej pakowne niż klasyczne samochody osobowe w nadwoziu sedan czy nawet kombi.
Ford Kuga II generacji (2013-2019) może być dobrą propozycją dla osób poszukujących SUV-a do pokonywania dalekich tras. Samochód nie jest przesadnie duży, dzięki czemu to bardziej uniwersalny wybór niż minivan – łatwiej będzie nim manewrować w ruchu miejskim. Silniki wysokoprężne o mocy 150-180 KM pozwolą zachować płynność jazdy na trasie.
Dobrym SUV-em na trasy może być również Volvo XC60 pierwszej generacji (2008-2017). Ten model oferuje charakterystyczne dla marki Volvo wysokie bezpieczeństwo i szeroki wybór silników – jednostki wysokoprężne występują w wersjach mocy od 136 KM do nawet 215 KM. Gdyby to było za mało, silniki benzynowe w Volvo XC60 I rozwijały mod o 203 do nawet ponad 300 KM.
Gdy priorytetem nie jest przestrzeń wnętrza, a komfort podczas dalekiej podróży, można rozważyć sedana lub kombi. Szczególną wygodę może zapewnić Citroen C5 trzeciej generacji.
Citroen C5 III (2007-2017) to wyjątkowy samochód. Przejawia to m.in. kierownica, której centralna część pozostaje nieruchoma, a obraca się tylko jej wieniec. Jednak najmocniejszym atutem przemawiającym za wyborem akurat tego modelu są wersje wyposażone w zawieszenie hydropneumatyczne. Dzięki niemu Citroen C5 jest w swojej klasie bezkonkurencyjny w kwestii komfortu.
Wymienione propozycje to oczywiście nie wszystkie samochody, które sprawdzą się na dalekich trasach. Jeżeli podróżujemy samotnie lub w dwie osoby i komfort jazdy jest kwestią drugoplanową, to równie dobrze można zdecydować się na dwumiejscowy kabriolet. Jeśli natomiast koszty nie grają roli, to nic nie zapewni tak wysokiego komfortu, jak luksusowa limuzyna klasy premium. Modele zebrane w zestawieniu stanowią propozycje dla rodzin, które szukają możliwie wysokiej wygody, przy zachowaniu zrównoważonych kosztów zakupu i eksploatacji.
Artykuł sponsorowany