Góry SowieGóry Sowie położone są w województwie dolnośląskim i rozciągają się między Sudetami a Górami Wałbrzyskimi. To właśnie tutaj w czasie II wojny światowej rozwijany był przez Niemców Projekt Riese – obejmujący budowę podziemnych schronów, bunkrów, tuneli i hangarów. Do dzisiaj zaskakuje on swoją wielkością i rozmachem. Nie jest to jednak jedyna atrakcja Gór Sowich warta zobaczenia. Co jeszcze tu na Ciebie czeka?

 

 

Atrakcje Gór Sowich – szczyty warte zdobycia

Wybierasz się w Góry Sowie i zastanawiasz się, co warto zobaczyć w tym paśmie? Choć nie są to tak okazałe i imponujące góry jak Tatry czy Pieniny, to wciąż możesz rozkoszować się tutaj przyjemną i widokową wędrówką. Szczególnie jeśli dopiero rozpoczynasz spacery po górach lub na wycieczki zabierasz dzieci, to te szlaki Cię zauroczą. Jakie okoliczne szczyty warto zdobyć podczas pobytu w Górach Sowich?

  • Wielka Sowa – najwyższy szczyt tego pasma o wysokości 1015 m n.p.m. Jest to jeden ze szczytów Korony Gór Polskich. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać okoliczną panoramę.
  • Mała Sowa – to drugi co do wielkości szczyt Gór Sowich. Wznosi się na wysokość 972 m n.p.m. Żółtym szlakiem z Walimia dotrzesz tutaj w ok. 3 godziny.
  • Kalenica – wysokość tego szczytu to 964 m n.p.m. i warto odwiedzić go nie tylko dla samej przyjemności wędrowania, ale także dla platformy widokowej znajdującej się na szczycie. Widoki z pewnością wynagrodzą trudy wędrowania!
  • Góra Włodarz – dotrzesz tutaj niebieskim szlakiem z Walimia. Trasa na szczyt (811 m n.p.m.) to nieco ponad 3 kilometry – w sam raz na przyjemny spacer z dzieckiem.

Jezioro Bystrzyckie i Tama Lubachowska

Atrakcją Gór Sowich, która przyciąga sporą uwagę turystów, jest Jezioro Bystrzyckie – czyli sztuczny zbiornik wodny utworzony w 1917 roku. Malownicze położenie jeziora w otoczeniu lasów i gór sprawia, że klimat tego miejsca jest nie do podrobienia. Będąc na miejscu, koniecznie wybierz się na spacer wokół zbiornika lub wypożycz kajak, by napawać się pięknem otaczającej Cię przyrody. Na pomoście czeka na Ciebie multimedialna kładka, która zapozna Cię z głosami ptaków zamieszkujących te tereny – dzieci będą zachwycone  tą atrakcją!

Po odwiedzeniu Jeziora Bystrzyckiego koniecznie wybierz się nad Tamę Lubachowską. Na szczycie zapory znajduje się ścieżka spacerowa, z której można podziwiać okolicę. Naprawdę warto!

Góry Sowie i okolice – atrakcje godne uwagi

Wyjątkowe położenie Gór Sowich sprawia, że nie tylko górskie wędrówki są tutaj atrakcją. Co ciekawego można zwiedzić w okolicy? Oto kilka propozycji:

Twierdza Srebrna Góra

Być w Górach Swoich i nie odwiedzić tej słynnej twierdzy? Niemożliwe! Zbudowana w XVIII wieku do dziś zachwyca rozmiarami i genialną konstrukcją. Odrestaurowana budowla zaprasza turystów do zwiedzania indywidualnego i grupowego. Latem warto wybrać się na nocne zwiedzanie, które dostarcza jeszcze więcej wrażeń! Zwiedzanie obiektu z przewodnikiem trwa nieco ponad godzinę, a dzieci do lat 4 nie płacą za wstęp – warto więc wybrać się tu z rodziną, by lepiej poznać ten niezwykły obiekt. Do odwiedzenia są takie elementy jak donjon, podziemne kazamaty, wykuta w skale studnia, izba żołnierska, ruiny lazaretu i inne. Twierdza Srebrna Góra to punkt na mapie, który zdecydowanie warto odwiedzić.

Twierdza Kłodzko

Kolejna okoliczna twierdza, która zaprasza na zwiedzanie, znajduje się w Kłodzku. Do dyspozycji turystów jest górna trasa zwiedzania, a dla odważnych także podziemne chodniki kontrminerskie. Wytrwali mogą wziąć udział w zwiedzaniu Twierdzy „Poza szlakiem” – taka przyjemność trwa 5 godzin i kosztuje 150 zł od osoby. Grupy szkolne mogą zapisać się na żywą lekcję historii o wdzięcznej nazwie „Gra o Fort”.  Tutaj również organizowane są nocne zwiedzania.

Zamek Grodno

Uwielbiasz zwiedzać zamki? Wybierz się zatem na Górę Choina, gdzie czeka na Ciebie wyjątkowy Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Zamek znajduje się na styku Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich. Jest to jedna z najważniejszych, a także najlepiej zachowanych warowni Dolnego Śląska. Pierwszy zachowany dokument, w którym wymieniony jest zamek, datowany jest na 1315 rok. Aktualnie zamek zwiedzać można przez cały rok, choć poza sezonem godziny otwarcia obiektu są krótsze – warto sprawdzić przed wycieczką. Do dyspozycji zwiedzających jest zamek górny z komnatami, salą tortur, wieżą z tarasem widokowym, przepiękny dziedziniec dolny, a także Karczma Rycerska, w której działa restauracja. Po intensywnym zwiedzaniu warto wstąpić tutaj na coś pysznego.

Zaciekawiły Cię atrakcje turystyczne Gór Sowich? Doskonale! Teraz koniecznie odwiedź Triverna.pl, by znaleźć najlepszą dla siebie i bliskich ofertę noclegową. Wybierz obiekt z kompleksem spa i wellness, basenem i udogodnieniami dla dzieci lub hotel pet friendly (po Górach Sowich bez ograniczeń możesz poruszać się z psem!), by rozkoszować się wymarzonym urlopem. Góry Sowie czekają na Ciebie – jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz pozytywnie Cię zaskoczą!

 

Artykuł sponsorowany