Czym kierować się przy zakupie roweru górskiego?Rowery górskie od zawsze cieszą się ogromną popularnością. Dziś na rynku dostępne są różne modele tego typu jednośladów. Wybór konkretnego często nie jest jednak wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Ważne, aby rower górski nigdy nie był wybierany w sposób przypadkowy. Koniecznie dopasowany musi być do użytkownika. Istotne jest także przeznaczenie roweru.

Rama roweru a jego przeznaczenie

Dostępne obecnie na rynku rowery górskie różnią się od siebie pod wieloma względami. Jedną z różnic jest rama. Decydując się na zakup konkretnego modelu roweru, pamiętać trzeba, aby jego rama zawsze dopasowana była do przeznaczenia jednośladu. Oznacza to, że rama dopasowana musi być do typu nawierzchni, po której zamierza się rowerem górskim jeździć. Dynamiczna jazda po trudnym terenie wymaga, aby rower wyposażony był w ramę o mocnym kącie. Istotne jest także, aby rower wyposażony był w siodełko o niskim osadzeniu. Dodatkowo wybierając rower górski do jazdy w trudnych warunkach, postawić powinno się na model umożliwiający dość duży skok amortyzatorów. Rowerzyści preferujący jazdę w nieco bardziej umiarkowanych warunkach, zdecydować powinni się na model roweru z ramą o prostej geometrii. Dobrym wyborem będzie także w tym przypadku wybór roweru z tylnym amortyzatorem. Dzięki temu jazda będzie dużo wygodniejsza.

Rower górski a wzrost użytkownika

Niezwykle ważne jest również, aby rower górski dopasowany był do wzrostu użytkownika. Co ważne, zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, jak typ jazdy się preferuje. Oznacza to, że wybierając konkretny model roweru, uwagę zwrócić należy na rozmiar kół. W przypadku osób o niskim wzroście dobrym wyborem będzie jednoślad wyposażony w koła o rozmiarze 26-cali. Takie koła zapewniają lepszą zwrotność i dynamikę w trakcie jazdy. Z kolei rowerzyści o wyższym wzroście wybrać powinni rower górski z kołami o rozmiarze 29-cali. Takie koła zapewniają większą prędkość na podjazdach i zjazdach, a także łatwiejsze pokonywanie trudnego terenu. Podkreślić trzeba, że osoby niższe mogą oczywiście jeździć na wyższym rowerze. Istotne jest jednak w takim przypadku, aby pamiętać, że taka jazda może nie być w pełni komfortowa.

Rodzaj hamulców

W związku z tym, że rower górski najczęściej wykorzystywany jest do jazdy po trudnym terenie, musi być wyposażony w wysokiej jakości hamulce. Konieczne jest tu bowiem zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Dostępne aktualnie na rynku rowery górskie wyposażone są w różne rodzaje hamulców. Dużą popularnością cieszą się jednoślady z hamulcami v-brake. Cechują się dużą wytrzymałością, jednak faktem jest, że nie do końca sprawdzają się w trudnym terenie. Alternatywą są hamulce hydrauliczne. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się w przypadku dynamicznej jazdy w trudnym górskim terenie. To doskonały wybór dla rowerzystów preferujących ekstremalną jazdę. Na rynku dostępne są jeszcze rowery górskie z hamulcami tarczowymi, które cechują się dużą odpornością na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Jak zatem widać, wybór roweru górskiego nie może być przypadkowy. Rama roweru dopasowana musi być do jego przeznaczenia. Rower dobrany powinien być pod kątem wzrostu użytkownika. Dodatkowo istotny jest wybór odpowiednich hamulców. Wszystko to bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy!

 

Artykuł sponsorowany