Jak odpowiednio dobrać narty?

Jak odpowiednio dobrać nartyJest kilka czynników, które decydują o doborze nart, jest to długość nart, rodzaj, poziom umiejętności narciarza czy preferowany typ jazdy. Zobacz, jak prawidłowo dobrać długość nart, jaki typ wybrać i na co jeszcze zwrócić uwagę.

Jak wybrać narty – co jest ważne?

Inaczej dobiera się długość nart dla mężczyzn, a inaczej dla kobiet. Poza tym wzrost to nie jedyne, co należy wziąć pod uwagę, bo liczy się także waga (osoby cięższe powinny wybierać dłuższe narty), poziom umiejętności, jakie prezentuje narciarz, a także rodzaj stoku czy preferowany styl jazdy. Narciarze lubiący dynamiczne, szybkie skręty i slalom powinni wybrać nieco krótsze narty, z kolei ktoś, kto lubi długie, wręcz zamaszyste skręty i swobodną jazdę, może rozważyć wybór nieco dłuższych nart. Tak samo z prędkością – miłośnicy narciarskich wyścigów kupują zwykle nieco dłuższe narty, bo większa powierzchnia ślizgu po śniegu pozwala szybciej nabrać prędkości.

Jeśli przymierzasz się do zakupu nart, to warto na początku wybrać dobry i sprawdzony sklep. Najlepiej, żeby był to specjalistyczny sklep sportowy, który może zaoferować duży, różnorodny wybór nart oraz dodatkowe wyposażenie jak odzież narciarska, buty czy kijki. Dobre narty damskie i męskie można znaleźć w sklepie sportowym Sportano. To nowoczesny sklep internetowy, gdzie każdy znajdzie dla siebie odpowiednie narty. Wybór jest ogromny, a asortyment pochodzi od najlepszych światowych producentów sprzętu narciarskiego: ATOMIC, Fischer, HEAD, Nordica, Rossignol, Salomon, Völkl.

Jak odpowiednio dobrać narty

Jaką długość nart wybrać?

Niestety trzeba już na wstępie powiedzieć, że w przypadku wyboru nart nie ma jednego prostego wzoru, który pozwoliłby łatwo obliczyć np. długość nart. Jednak są pewne cechy i parametry, które z pewnością warto wziąć pod uwagę, bo mogą znacznie ułatwić znalezienie i kupienie dobrych, czyli prawidłowo dopasowanych do użytkownika nart. Najważniejsze przy określaniu długości nart dla konkretnej osoby są wzrost i waga.

Jednak to nie jedyne, co trzeba wziąć pod uwagę, bo liczy się także poziom zaawansowania techniki, preferowany typ jazdy, intensywność czy rodzaj nawierzchni. Zacznijmy jednak od wspomnianego wzrostu. Tutaj przede wszystkim trzeba podkreślić, że inaczej dobiera się narty dla mężczyzn, a inaczej dla kobiet.

Narty dla mężczyzny powinny mieć długość mieszczącą się między podbródkiem narciarza, a jego czołem. Z kolei u kobiet należy wybierać narty o długości między wysokością klatki piersiowej a nosem. Co więcej, jeśli narty posiadają rocker umożliwiający lepszą jazdę poza stokiem (mają go dziś praktycznie wszystkie narty typu allround) to do otrzymanego wyniku dolicz ok. 5 cm.

Długość nart, a technika jazdy

To, jakie narty dobrać, zwłaszcza pod względem długości, zależy nie tylko od wzrostu i wagi, ale także od preferowanej techniki jazdy. Zjeżdżać w dół można na wiele sposobów, począwszy od jazdy tzw. na krechę, czyli prosto w dół, praktycznie bez wykonywania skrętów, przez długie powolne skręty, skończywszy na dynamicznym slalomie i szybkich, krótkich skrętach.

Wiele zależy też od umiejętności samego narciarza, a niestety większość osób ma tendencje do przeceniania swoich umiejętności w efekcie wybierania zbyt zaawansowanych technicznie nart. Osoby początkujące powinny wybierać krótsze narty, które ułatwią naukę skrętów, podobnie zresztą, jeśli chcesz jeździć slalomem i interesuje cię przede wszystkim dobre opanowanie techniki krótkich, ciętych skrętów na stoku.

Jak odpowiednio dobrać narty

Jakie są typy nart i jakie wybrać?

Z kolei, jeśli w jeździe na nartach poszukujesz przede wszystkim okazji do rekreacji i odpoczynku, a nie zależy ci na rozwijaniu dużych prędkości czy braniu udziału w zawodach sportowych to lepiej zrobisz, jeśli wybierzesz ciut dłuższe narty – pozwoli to na lepszą kontrolę nad techniką jazdy i zapewni odpowiednią stabilność, co pomoże się cieszyć pięknymi widokami dookoła i czerpać więcej przyjemności z rekreacyjnej jazdy.

Narty easycarver – najlepsze dla początkujących

Easycarver to propozycja dla początkujących narciarzy, którzy poszukują niezbyt wymagającego sprzętu, a na stoku pojawiają się raczej sporadycznie. Narty easycarver to dobry wybór dla początkujących i mało doświadczonych narciarzy, którzy dopiero uczą się opanowania prawidłowej techniki jazdy, hamowania czy skrętu. Jest to też dobry wybór dla osób, które po prostu chciałyby od czasu do czasu trochę pojeździć, ale nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na naukę.

Narty allround – najpopularniejsze wśród fanów jazdy rekreacyjnej

Jakie narty wybrać, jeśli masz już w miarę nieźle opanowaną technikę i chcesz kupić nieco lepsze narty, ale przeznaczone raczej do łagodnej, niewymagającej jazdy? Koniecznie zastanów się nad wyborem nart typu allround. Są zdecydowanie najpopularniejsze na stoku i najbardziej wszechstronne oraz uniwersalne. Allround to narty, które co prawda wymagają w miarę niezłej techniki, ale większość średnio zaawansowanych narciarzy spokojnie da sobie radę.

All Mountain – gdy liczy się wszechstronność

Narty all mountain są przeznaczone do jazdy w różnych warunkach, nie tylko po idealnie przygotowanym stoku. Wyróżnia je średnia szerokość i wszechstronność – sprawdzą się zarówno w Alpach, jak i podczas przejazdów na dziko poza stokiem.

Narty race – dla zaawansowanych

Narty wyścigowe, przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy i zawodników. Ciężkie i stabilne, oferują dużą kontrolę jazdy i szybkość, jednak są bardzo wymagające, jak chodzi o technikę i zdecydowanie nie wybaczają nawet najdrobniejszych błędów. Narty typu race dzielą się na narty zjazdowe, czyli gigantowe oraz slalomowe, oferujące mniejszy promień skrętu.

Narty freeride – poczuj wolność poza stokiem

Bardziej kręci cię jazda po idealnie miękkim, świeżutkim puchu niż po idealnie wyratrakowanym sztruksie? Rozejrzyj się za nartami typu freeride! Oferują najwięcej frajdy dla miłośników luźnej i niezobowiązującej jazdy poza stokiem i nie tylko.

Jak widać, jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając narty. Istotne są przede wszystkim: wzrost, waga, poziom umiejętności, płeć, rodzaj stoku, preferowany styl jazdy. Pamiętaj, aby zawsze kupować narty w dobrym, profesjonalnym sklepie sportowym.