Wycieczki rowerowe po górskich terenach cieszą się bardzo dużą popularnością. Malownicze krajobrazy i wiele tras zróżnicowanych pod względem poziomu trudności, przyciąga wielu miłośników aktywnego spędzania czasu. Kluczem do zadowolenia z wyprawy rowerowej jest jednak zainwestowanie w odpowiedni sprzęt. Dobre rowery górskie powinny być stworzone pod potrzeby konkretnych użytkowników, a także konkretnego zastosowania. Poznaj najważniejsze kwestie, które charakteryzują rowery górskie i dowiedz się jak wybrać jednoślady, które będą gwarantowały wysoki komfort pokonywania kolejnych kilometrów.

Rowery górskie – wybór odpowiedniego rodzaju amortyzacji

Na rynku można znaleźć rowery MTB, które różnią się między sobą zastosowanym systemem amortyzacji. Wbrew pozorom rozmieszczenie amortyzatorów i ich stopień twardości znacząco wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Pierwsze rozwiązanie to rower MTB typu hardtail. W tej wersji jednoślad jest wyposażony jedynie w system amortyzacji na przednim kole. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie wagi roweru, a także sprawia, że pojazd jest tańszy w zakupie od rowerów z pełną amortyzacją. Przy tym zachowuje wszystkie walory praktyczne i bardzo dobrze sprawdza się do pokonywania większości górskich tras rowerowych.

Rower górski MTB może także występować w wersji z pełną amortyzacją, określaną jako full-suspension. W tej wersji amortyzator znajduje się zarówno na przednim, jak i tylnym kole. Gwarantuje to większy komfort jazdy na nierównościach, a także ułatwia pokonywanie bardziej technicznych ścieżek. Najczęściej jest droższy w zakupie niż odpowiedniki z mniejszym zakresem amortyzacji.

Jak wybrać rower górski pod względem rozmiaru?

Kluczowe dla zadowolenia z roweru jest także dopasowanie go pod kątem rozmiarów. W rowerach MTB kluczowe jest dobranie ich do wzrostu oraz masy ciała. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie optymalnej pozycji w trakcie jazdy i zachowanie bezpieczeństwa. Najlepiej samodzielnie usiąść na rowerze i sprawdzić czy rozmiar ramy faktycznie jest odpowiedni.

W kwestii wyboru wielkości kół w rowerach górskich warto pamiętać również o przeznaczeniu jednośladu. Rowery wyposażone w koła o średnicy 26 cali są zwinne i lekkie, ale mogą sprawiać problemy przy pokonywaniu przeszkód. Rowery posiadające koła o średnicy 29 cali są stabilniejsze i lepiej pokonują przeszkody, ale są mniej zwrotne niż te wyposażone w mniejsze koła. Złotym środkiem mogą być koła o średnicy 27,5 cali zastosowane w rowerze górskim. Są kompromisem pomiędzy zwrotnością, a możliwości łatwego pokonywania przeszkód.

Gdzie szukać dobrych jakościowo rowerów?

Kluczowe wybierając rower górski jest także zwrócenie uwagi na jego jakość wykonania. Kolarstwo górskie jest bardzo wymagające dla sprzętu i właśnie z tego powodu niezbędne jest sięganie po rowery z trwałych komponentów. Zarówno sama konstrukcja, jak i osprzęt powinny być odporne na wysokie przeciążenia i gwarantować sprawne działanie nawet w bardzo ciężkich warunkach.

Wybierając rower terenowy warto zatem sięgnąć po konstrukcje od renomowanych producentów. Rowery górskie z ofert rzetelnych firm to pewność tego, że sprawdzą się nawet na wymagających trasach i uczynią pokonywanie kolejnych kilometrów bardzo komfortowym. Na stronie: https://www.rowertour.com/rowery/gorskie-mtb dostępny jest szeroki wybór rowerów górskich. Każdy klient dzięki temu bez względu na posiadany budżet i oczekiwania względem jednośladu wybierze ten najbardziej odpowiadający oczekiwaniom. Zakup w renomowanych sklepach to pewność, że rower posłuży przez wiele lat i spełni wszystkie wymagania użytkowników.

 

Artykuł sponsorowany