Góry z roku na rok stają się coraz częściej wybieranym miejscem na letni, ale także zimowy odpoczynek. W Polsce można zdecydować się na pasma górskie Sudetów, Karpat lub Gór Świętokrzyskich. Jakie są najstarsze góry w Polsce? Czym się wyróżniają? Jakie są najpopularniejsze górskie destynacje? Na jakie atrakcje turystyczne warto się zdecydować?
Sudety zalicza się do jednych z najstarszych pasm górskich w Polsce. Wypiętrzyły się podczas orogenezy hercyńskiej. Geolodzy dzielą je na Sudety Wschodnie i Zachodnie. Najwyższym szczytem jest Śnieżka, która liczy 1602 m n.p.m. Góry te nie leżą w całości na terenie Polski. Część z nich należy również do Niemiec i Czech. Ponadto, na obszarze Sudetów znajdują się dwa parki narodowe: Gór Stołowych oraz Karkonoski. Karkonosze i Dolina Kłodzka zaliczają się do miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów.
Co roku Karkonosze odwiedzają tysiące turystów. Największą popularnością cieszą się latające talarze na Śnieżce, tzw. Hołdyski. Jest to kompleks trzech spodków, zbudowanych w latach 60. ubiegłego wieku. W największym z nich powstało obserwatorium meteorologiczne. Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Świątynia Wang – najstarszy drewniany kościół w Polsce, którego wygląd nawiązuje do norweskich wikingów. Do pozostałych miejsc warto zaliczyć również:
Góry Świętokrzyskie liczą już ponad 500 mln lat, co sprawia, że są to najstarsze góry w Polsce. Przez te miliony lat wielokrotnie bywały zalewane, niszczone, aby następnie ponownie się wypiętrzyć. Wszystkie te procesy wpłynęły na ich charakterystyczny wygląd. Najwyższym szczytem jest Łysica. Na terenie tego pasma górskiego znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy. Geneza nazwy związana jest z relikwią Świętego Krzyża, który znajduje się w klasztorze na Łysej Górze.
Wyżyna Świętokrzyska, na której leżą Góry Świętokrzyskie, obfituje w wiele owianych legendą i tajemnicą miejsc. Pierwszą z nich jest Jaskinia Raj, która została okrzyknięta najpiękniejszą jaskinią w Polsce. Jej urok tkwi w niepowtarzalnych stalaktytach, zwisających z sufitu. Odnaleźć tam można również szczątki prehistorycznych zwierząt. Kolejną obowiązkową destynacją jest średniowieczny Zamek w Chęcinach. Według miejscowych legend, w lochach znajdują się skarby Królowej Bony. Ponad to warto zobaczyć również Pałac Biskupów Krakowskich czy Rezerwat Przyrody Kadzielnia.
Karpaty są na drugim miejsce w Europie, pod względem długości. Rozciągają się przez kilka państw m.in. Polskę, Słowację, Austrię, Czechy i Rumunię. Gerlach, znajdujący się po stronie słowackiej, jest najwyższym szczytem Karpat. W Polsce znajduje się tylko 10% całkowitej powierzchni. Na ich terenie znajduje się aż sześć parków narodowych: Babiogórski, Tatrzański, Gorczański, Pieniński, Magurski i Bieszczadzki. Co więcej, wyróżnia się 12 pasm. W Tatrach (jedno z pasm) znajduje się najwyższy szczyt Polski – Rysy (2501 m n.p.m.).
Dalsza część artykułu poniżej zdjęcia.
Bieszczady, Tatry i Pieniny ze względu na swoją różnorodność co roku stają się destynacją milionów turystów. W Tatrach znajduje się wiele urokliwych szlaków o różnym poziomie zaawansowania. Najbardziej znane z nich to droga nad Morskie Oko czy Dolinę Pięciu Stawów. Równie wielką popularnością cieszą się zakopiańskie Krupówki z unoszącym się zapachem oscypka i góralską muzyką w tle. W Pieninach najczęściej wybieranym szlakiem jest ten prowadzący na Trzy Korony. Po wymagającej wspinaczce, warto zdecydować się na spływ Doliną Dunajca. Bieszczady stanowią jedno z niewielu miejsc, w których można całkowicie odciąć się od codziennego pośpiechu i hałasu. Oprócz leśnych spacerów, warto również odpocząć nad Jeziorem Solińskim.