Długie, górskie wycieczki to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek, niezależnie od twojej kondycji fizycznej. Krótki spacer po dolinie? Wyczerpująca wyprawa na najwyższy szczyt? A może coś innego? Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jak przygotować się na odkrywanie szlaków górskich?

Jak przygotować się na wyprawę w góry?

Wyprawa w góry – takie określenie brzmi poważnie, ale w praktyce większość polskich turystów unika ekstremalnych przeżyć i wybiera bezpieczne, mniej wymagające szlaki. W góry może wybrać się każdy, choć niezależnie od tego, czy planujesz spacer po dolinie, czy też wymagającą wyprawę Orlą Percią, musisz się wcześniej odpowiednio przygotować. Tylko jak to zrobić?

Wycieczkę w góry należy dokładnie zaplanować. Przygotuj konkretną trasę i sprawdź, ile czasu musisz przeznaczyć na pokonanie jej poszczególnych części. Dostosuj czas oraz trudność szlaku do możliwości wszystkich osób w grupie. Jeśli jest taka możliwość, to zaplanuj krótszą i prostszą trasę awaryjną. Weź pod uwagę co najmniej kilka małych wypoczynków. Nie przesadzaj z ambicjami – lepiej przejść krótszy dystans, niż mierzyć się później z poważnymi problemami. Pamiętaj też o odpowiednim ubiorze oraz zabraniu ze sobą wyposażenia. Co trzeba mieć na szlaku? 

Odkrywanie szlaków górskich. O czym nie można zapomnieć?

Co musisz mieć na szlaku górskim?

Przed wyjściem na szlak należy się odpowiednio ubrać, a także zabrać szereg niezbędnych przedmiotów. Jakie elementy wyposażenia są najważniejsze?

Buty trekkingowe

Buty trekkingowe do wycieczek górskich powinny być wygodne oraz bezpieczne. Ponadto muszą być właściwie dopasowane. Inną, równie ważną cechą jest oddychalność, która sprawia, że stopy się mniej pocą. Wybierz buty trekkingowe wysokiej jakości, od zaufanego producenta. Dobrze o nie dbaj. Przed wyprawą zaimpregnuj obuwie i upewnij się, że nie przemaka. Koniecznie sprawdź buty trekkingowe oraz inne produkty na Sportano.pl!

Termos, woda i przekąski

W górach trzeba dbać o nawodnienie – regularne uzupełnianie płynów to absolutna podstawa podczas pieszych wędrówek. Zapas wody oraz słodkie przekąski (np. owoce, batony) są niezbędne, ale warto też rozważyć zakup dobrej jakości termosu od marki Primus: https://sportano.pl/termosy-primus. Ciepła kawa lub herbata na szlaku to doskonałe urozmaicenie przerwy w wędrówce. Oczywiście można się bez niej obejść, ale termosy są na tyle lekkie i niewielkie, że wzięcie ze sobą jednego czy dwóch sztuk nie stanowi większego problemu!

Apteczka przenośna

W górach nigdy nie wiadomo, co może się stać. Dlatego warto mieć ze sobą apteczkę przenośną zawierającą podstawowe opatrunki oraz środki przeciwbólowe. Najczęstsze problemy w górach to otarcia i skręcenia, a poważniejsze wypadki zdarzają się raczej rzadko. Jeśli jednak się wydarzą, to zachowaj spokój. Najpierw zadbaj o własne bezpieczeństwo, a dopiero potem udziel pierwszej pomocy i wezwij pomoc, o ile okaże się potrzebna.

Odkrywanie szlaków górskich. O czym nie można zapomnieć?

Płaszcz przeciwdeszczowy

Pogoda w górach zmienia się jak w kalejdoskopie. Warto mieć ze sobą solidną, nieprzemakalną kurtkę oraz dodatkowy płaszcz przeciwdeszczowy zakładany na odzież wierzchnią. Nagłe oberwania chmury to częsta sytuacja, a przemoczenie połączone ze zmęczeniem oraz wysiłkiem fizycznym znacząco zwiększa szansę na złapanie przeziębienia lub innej, znacznie poważniejszej choroby.

Telefon komórkowy z powerbankiem

Wysoko w górach często występują problemy z zasięgiem, ale mimo to warto mieć ze sobą telefon komórkowy. Smartfon przydaje się w sytuacjach awaryjnych, ale możesz też wgrać do niego mapę okolicy oraz plan wyprawy. Weź ze sobą powerbank oraz ładowarkę, szczególnie jeśli planujesz kilkudniową wyprawę i nie jesteś pewien, czy uda Ci się po drodze znaleźć źródło prądu.

Odkrywanie szlaków górskich: podsumowanie

Pobyt w górach to ekscytujące przeżycie, niezależnie od tego, czy wybierasz się na najbardziej wymagające szlaki, czy też wolisz spokojne spacery po dolinach. W obu sytuacjach warto być przygotowanym nie niespodziewane wypadki – zainwestuj w wygodne, wytrzymałe buty trekkingowe i zabierz ze sobą wodę, apteczkę przenośną, termos z herbatą lub kawą, płaszcz  przeciwdeszczowy oraz telefon z powerbankiem.

 

Artykuł sponsorowany