Trekking latem i zimą: TOP 5 rzeczy, które zawsze musisz zabrać w góryPowszechnie wiadomo, że trekking latem i zimą znacznie się od siebie różni, co jest efektem warunków panujących w górach. Istnieje jednak lista rzeczy, które należy zabrać ze sobą w góry zawsze, niezależnie od tego, kiedy się w nie wybieramy. O co dokładnie chodzi? W niniejszym artykule przedstawiono TOP 5 rzeczy, które trzeba zawsze zabrać w góry.

Co należy zabrać na wyprawę w góry?

Jak wspomniano we wstępie planując trekking należy zadbać nie tylko o dobrą formę fizyczną, ale również odpowiedni ekwipunek. Niezależnie od pory roku na wyprawę w góry należy zabrać ze sobą:

  1. Telefon oraz mapę – rozwój technologii sprawił, że obecnie do sprawdzania lokalizacji wykorzystujemy głównie telefony, które w górach pozwalają nam dodatkowo nawiązać kontakt z bliskimi, czy zgłosić ewentualne niebezpieczeństwo służbom ratowniczym. Warto jednak mieć świadomość, że w górach może przydać się również tradycyjna mapa. Może być ona bowiem niezbędna w sytuacji, gdy stracimy zasięg (np. ze względu na zmieniające się warunki pogodowe) bądź rozładuje nam się bateria w smartfonie;
  2. Wodę oraz przekąski – wybierając się w góry należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody oraz przekąski. W przypadku tych drugich najlepiej sprawdzają się batony energetyczne, które nie tylko nie zajmują dużo miejsca w plecaku, ale są w stanie w krótkim czasie dostarczyć organizmowi energii. W efekcie pozwalają poradzić sobie z ewentualnymi kryzysami na szlaku;
    Trekking latem i zimą: TOP 5 rzeczy, które zawsze musisz zabrać w góry
  3. Apteczkę – podstawowym ekwipunkiem na wyprawę w góry powinna być również apteczka, która musi zawierać plastry opatrunkowe, bandaże, czy środki przeciwbólowe. W przypadku osób regularnie zażywających konkretne leki konieczne może być również zabranie ich ze sobą na trekking;
  4. Ubezpieczenie turystyczne – w tym przypadku nie chodzi o spakowanie papierowej polisy do plecaka (warto zrobić sobie jej zdjęcie), ale o samo jej wykupienie. Zabezpiecza ona przed różnymi zdarzeniami, a przykładem może być Warta ubezpieczenie turystyczne, które chroni przed uszczerbkami na zdrowiu i może zostać zawarte nawet na 1 dzień;
  5. Dobry plecak z pokrowcem na wypadek dużych opadów deszczu – niezbędny ekwipunek należy bowiem odpowiednio spakować, a najwygodniejsze w górach są bez wątpienia plecaki. Ze względu na szybko zmieniające się warunki pogodowe w górach warto zadbać o to, by plecak był wodoodporny, co pozwoli zabezpieczyć jego zawartość przed wilgocią.

Jak wybrać polisę turystyczną?

Jako jedna z rzeczy, którą należy zabrać ze sobą na wyprawę w góry wymieniona została polisa turystyczna. Jak ją zatem wybrać? Otóż, istotny powinien być przede wszystkim zakres ubezpieczenia, ponieważ tego typu polisy mogą nie tylko zabezpieczać na wypadek uszczerbków na zdrowiu, ale obejmować znacznie szerszą ochronę. Przykładem może być utrata bagażu, pokrycie kosztów szkód wyrządzonych w hotelu (OC w życiu prywatnym), czy transport do domu, jeżeli obrażenia odniesione w wypadku uniemożliwią samodzielne prowadzenie samochodu. Istotne jest także to, że polisa turystyczna zawierana na krajowy wyjazd zapewnia ochronę niezależnie od wieku, co oznacza, że ubezpieczonymi mogą być zarówno dzieci, jak i seniorzy. Zawrzeć ją można na okres od 1 do nawet 30 dni, a na jednej polisie ubezpieczona może zostać cała rodzina bądź grupa znajomych, dzięki czemu wszyscy będą posiadali taką samą ochronę.

Trekking latem i zimą: TOP 5 rzeczy, które zawsze musisz zabrać w góry

Jak przygotować się na wyprawę w góry?

Planując wyprawę w góry należy zadbać nie tylko o odpowiedni ekwipunek, ponieważ przygotowania powinny mieć znacznie szerszy zakres. Zatroszczyć warto się bowiem również o własną formę, co wynika z faktu, że trekking może być naprawdę wymagający. Istotną kwestią jest również poinformowanie najbliższych o planowanej trasie oraz przewidywanym czasie powrotu. W przypadku ewentualnych problemów (np. braku kontaktu) będą oni mogli zgłosić sprawę odpowiednim służbom. Poza tym należy zabrać ze sobą numery alarmowe do TOPR (601-100-300) oraz GOPR (985). Wybierając się w góry należy bowiem przygotować się tak, jakby miała być potrzebna pomoc. Jest to istotne, ponieważ nieszczęśliwe wypadki zdarzają się nawet na prostych trasach.

Podsumowując należy stwierdzić, że niezależnie od tego, czy planowany jest treking latem, czy zimą wybierając się w góry warto zadbać o odpowiedni ekwipunek. Przekłada się to zarówno na komfort chodzenia po górach, jak i bezpieczeństwo, które zwiększa również posiadanie polisy turystycznej.

 

Artykuł sponsorowany