Z przełęczy Gruszowiec musimy najpierw zejść drogą ok. 100 m w kierunku Limanowej (wschód), gdzie znaki niebieskie (wyraźna strzałka) wskazują miejsce zejścia z asfaltu.

Mijamy pojedyncze zabudowania i podchodzimy stromo w górę na zalesione północne stoki Ćwilina.
Ścieżka jest prosta, dobrze oznaczona.
Po drodze mijamy krzyż upamiętniający zmarłego wieloletniego przewodnika beskidzkiego Władysława Kowalczyka [więcej o Władysławie Kowalczyku w Ciekawostkach].

Przecinamy kolejne drogi – stokówki. Między drzewami otwierają się widoki na Śnieżnicę, Lubogoszcz i Pasmo Lubomira.

Panorama Śnieżnicy z podejścia na Ćwilin

Pod szczytem wkraczamy do baśniowej krainy oblodzonych i ośnieżonych drzew.

Przechodzimy pod obciążonymi śniegiem gałęziami i wkraczamy na oświetlony słońcem skraj szczytowej Polany Michurowej.

Spotykamy żółte znaki szlaku z Mszany Dolnej i podążając dalej odsłoniętą już polaną wchodzimy na niewybitny szczyt.

Na szczycie Ćwilina (1072 m) są przygotowane ławostoły i tablica informacyjna postawiona dzięki staraniom portalu Odkryj Beskid Wyspowy.

Główną atrakcją Polany Michurowej na Widok z Ćwilina 1072m - Mogielica, Jasień, w tle Beskid ŚądeckiĆwilinie są widoki. Poczynając od wschodu widzimy Mogielicę z charakterystyczną kopułą szczytową, ciągnącą się na południowy zachód Polanę Stumorgową i szczyty: Krzystonów, Kutrzycę i Jasień. Za nimi na horyzoncie widoczny jest Beskid Sądecki.

Widok z Ćwilina 1072m na Gorce, w tle Tatry

 

 

Obracamy się na południe i przed nami w całej okazałości Gorce: od Gorca przez Kudłoń, Turbacz, aż po Maciejową i Rabkę. Nad nimi na horyzoncie wystaje grzebień Tatr.

 

 

Widok z Ćwilina 1072m - Luboń Wielki i Lubogoszcz, w chmurach Babia Góra

Widok na zachód zaczyna się od Lubonia Wielkiego i Szczebla. Bliżej nas widoczny jest Lubogoszcz, a za nimi Babia Góra (niestety, niewidoczna na naszym zdjęciu).

 

 

 

Panorama 180 st. z Ćwilina na południe

Schodzimy ze szczytu polaną na jej zachodni brzeg, gdzie znajduje się Pomnik ku czci Jana Pawła II i ołtarz polowy [patrz Ciekawostki].

Z Ćwilina możemy zejść do Jurkowa, Wilczyc, Łostówki lub Mszany Dolnej. Ponieważ zostawiliśmy auto na Gruszowcu, a dodatkowo inne trasy nie są przetarte, wracamy tą samą drogą. W dół zsuwamy się bardzo szybko i po 40 minutach jesteśmy na przełęczy Gruszowiec przy barze „Pod Cyckiem”.

Wyjście na Ćwilin, to wyprawa, dzięki której w 2, 3 godziny możemy przenieść się na chwilę w piękne zimowe góry i oderwać się od szarej codzienności..