Czeska Szwajcaria na weekendCzeska Szwajcaria (Národní park České Švýcarsko) to czarujący region, który skrywa się w północno-zachodnich Czechach, przy granicy z Niemcami. Każdego roku przyciąga do siebie ogromne rzesze turystów dzięki swojej niebanalnej naturze. Oferuje nam przepyszne krajobrazy i serwuje  bogactwo atrakcji. Przybysze zazwyczaj spędzają tutaj weekend, a największą atrakcją Czeskiej Szwajcarii jest imponująca Brama Pravčicka. Jest ona największym naturalnym skalnym mostem z piaskowca w Europie. To tutaj były kręcone niektóre kadry do Opowieści z Narni. Zapraszamy zatem do krótkiego, wirtualnego tourne po tutejszych zakamarkach.

Brama Pravcicka

Planując swój urlop w Czeskiej Szwajcarii najwygodniej obrać kurs na Hrensko. To serce tutejszego regionu. W tej niewielkiej miejscowości odnajdziemy największą, choć wciąż niespecjalnie imponującą rozmiarami bazę noclegową. To stąd również wychodzi relatywnie prosty, czerwony szlak na Bramę Pravčicką. Zgodnie ze wskazaniami mapy, do atrakcji pozostaje mniej niż 4 km. Co prawda połowa tej trasy wiedzie chodnikiem, ale drugi epizod wraz z finałem w zupełności wynagrodzi te niegodności. Na całą wycieczkę wraz ze zwiedzaniem warto zarezerwować około 3 godz.

Rozpiętość łuku Bramy Pravcickiej u podstawy wynosi szalone 26,5 metra, natomiast wysokość skalnego okna sięga 16 metrów. Całość można podziwiać albo z tarasów widokowych, albo bezpośrednio spod łuku. Wejście jest tutaj płatne i możliwe jedynie w określonych godzinach. Obok Bramy Pravcickiej znajduje się pałacyk Sokole Gniazdo skrywający restaurację oraz małą galerię.

Wąwóz Edmunda

Drugą miejscem, do którego warto skierować swoje kroki jest Wąwóz Edmunda oraz Dziki Wąwóz. Przez oba wąwozy przedziera się rzeka Kamenica. Szlak przez oba kaniony został zgrabnie poprowadzony, jednak aby go pokonać, należy skorzystać dwukrotnie z pomocy flisaków. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc, które można odnaleźć w Czeskiej Szwajcarii.

Czeska Szwajcaria

Pozostałe atrakcje w Czeskiej Szwajcarii

Aby wypełnić weekend po brzegi atrakcjami, będąc w Czeskiej Szwajcarii warto wyruszyć ponadto na punkt widokowy Mariina skala. To raptem 40 minutowy szlak, który wyprowadza na zawieszoną wysoko na skale niewielką altankę. Będzie to świetne miejsce na podziwianie malowniczych widoków podczas zachodu słońca oraz na ciepłą herbatę wprost z termosu.

Kolejnym wartym odwiedzenia punktem podczas urlopu w Czeskiej Szwajcarii może być wizyta na zamku w Děčínie. Jest on położony na wysokiej skale, na prawym brzegu Łaby i góruje nad sympatycznym miasteczkiem Děčín. Drewniany fort funkcjonował tutaj już w X wieku. Natomiast kilka stuleci później został on przebudowany na gotycką, kamienną warownię. Natomiast samo miasteczko Děčín jest najniżej położonym miastem w Czechach oraz istotnym portem na Łabie.

Czeska Szwajcaria

Nieco mniej spektakularny jest skalny zamek Šaunštejn, który w latach swojej świetności zapewnił kontrolę nad traktem handlowym łączącym Czechy oraz Saksonię. Obecnie są to już ruiny. W pobliżu znajduje się ponadto nieco mniej imponująca Malá Pravčická Brána.

Podsumowując, Czeska Szwajcaria to świetne miejsce na spędzenie kilku aktywnych dni. Warto jednak pamiętać, że region nawiedził potężny pożar w 2022 roku i część szlaków wciąż może pozostać niedostępna. Dlatego całość wycieczki można poszerzyć o wizytę w sąsiedniej, niemieckiej, Saksońskiej Szwajcarii, w której pierwsze skrzypce gra przepiękny most Bastei.

 

Artykuł sponsorowany