Zima to czas, gdy miłośnicy białego szaleństwa zaczynają planować swoje narciarskie eskapady. Choć Polska oferuje wiele urokliwych ośrodków, coraz więcej entuzjastów decyduje się na szusowanie po zagranicznych stokach w Austrii, na Słowacji, a coraz częściej także w Turcji czy we Włoszech. Dlaczego warto wybrać się na narty za granicę i jaki kurort wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Narty za granicą – dlaczego warto?

Polskie stoki narciarskie mają swój urok, ale niestety pogoda bywa kapryśna. Dla tych, którzy marzą o pewności śniegu i słonecznych dniach, wyjazdy za granicę stają się coraz atrakcyjniejsze. Wiele osób na zagraniczne wypady narciarskie wybiera bliskie kierunki z dojazdem własnym samochodem, m.in. Austrię, Czechy czy Słowację. Ostatnio na popularności zyskują jednak dalsze kierunki z przelotem samolotem, jak Włochy i Turcja (do Włoch możesz też wybrać się własnym samochodem). Nic dziwnego, bo rezerwując ofertę narciarską biura podróży, w cenie masz nie tylko przelot i doskonały hotel przy stoku, ale często także darmowy przewóz sprzętu narciarskiego, jak np. w ofercie biura ITAKA, które w każdej rezerwacji ma 10 kg sprzętu narciarskiego na osobę, a do tego standardowo bagaż podręczny i rejestrowany. Do tego w ofercie masz też hotele wysokiej klasy, często usytuowane tuż przy stokach, zapewniają komfortowe warunki zarówno podczas białego szaleństwa (świetne przygotowane trasy, wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie na miejscu), jak i po całym dniu aktywności na świeżym powietrzu (m.in. pyszne jedzenie, wygodne pokoje, sauna, wieczór przy kominku). Jeśli takiej oferty szukasz na swój zimowy wypad, to koniecznie przejrzyj propozycje ofert wyjazdów na narty w ITACE.

Gdzie najlepiej wybrać się na narty za granicę?

Jeśli zależy Ci na szusowaniu po doskonale przygotowanych stokach, a po białym szaleństwie możliwości odpoczynku, spędzenia czasu z rodziną czy zwiedzaniu, to warto rozważyć wybór nart we Włoszech lub w Turcji. W większości zimowych kurortów w Italii stoki są sztucznie naśnieżane, więc nie trzeba obawiać się o warunki atmosferyczne, do wyboru jest wiele wyciągów, trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności, wypożyczalnie sprzętu i szkółki dla początkujących. Dodatkowo kurorty w Alpach i Dolomitach oferują także malownicze krajobrazy, które można podziwiać ze stoku lub hotelowego balkonu. Najlepsze na narty regiony we Włoszech to Madonna di Campiglio-Pinzolo, Arabba Marmolada, Via Lattea, Val di Fassa i Val di Sole.

W Turcji, w regionie Kayseri mamy okazję skorzystać z usług najnowocześniejszego ośrodka narciarskiego w tym kraju z 41 trasami zjazdowymi, wspaniałymi widokami na szczyt wulkanu Erciyes. Ten region to także świetna baza wypadowa do zwiedzania Kapadocji, a trasy narciarskie są położone na wysokościach 2100-3360 m n.p.m. Dodatkowo, wybierając się w ten region z polskim biurem Itaka, w cenie masz skipass na 50 zjazdów.

6 najlepszych miejsc na narty za granicą

  1. Madonna di Campiglio-Pinzolo, Włochy – doskonale przygotowane, różnorodne trasy, świetna infrastruktura narciarska i nowoczesne wyciągi to wizytówka włoskiej stolicy sportów zimowych. Dodatkowo znajduje się tu jeden z najlepszych snowparków w Alpach – Ursus.
  2. Val di Sole, Włochy – największy region narciarski w zachodniej części Trydentu oferuje narciarzom i snowboardzistom nowoczesne wyciągi i zróżnicowane trasy położone na wysokościach 1121-3000 m n.p.m. W regionie znajdują się także dwa snowparki, a po aktywnościach na stoku możesz odwiedzić okoliczne, bardzo malownicze alpejskie wioski.
  3. Kitzbühel, Austria – rozległy kompleks narciarski skupiający się głównie wokół trzech szczytów: Hahnenkamm, Kitzbüheler Horn i Bichlalm. Stoki są zróżnicowane, dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, co sprawia, że miejsce to jest atrakcyjne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Kitzbühel leży w Alpach Tyrolskich, a sezon narciarski zazwyczaj trwa tu od grudnia do kwietnia. Oczywiście, dokładne daty mogą się różnić w zależności od warunków pogodowych i ilości śniegu. To jednak okres, gdy ośrodki narciarskie są w pełni funkcjonalne i oferują doskonałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie.
  4. Val di Fassa, Włochy – położona w centrum Dolomitów dolina jest już niemal legendarna wśród miłośników sportów zimowych. Znajduje się tu 113 tras, z których większość jest sztucznie naśnieżana. W 9 ośrodkach narciarskich i Selli Rondzie działa łącznie 78 wyciągów i 4 snowparki. Dodatkowo podczas zjazdów można nacieszyć oczy spektakularnymi widokami.
  5. Chamonix, Francja – renomowane miejsce dla miłośników narciarstwa i snowboardu, oferujące stoki o różnym stopniu trudności. Obszar narciarski Chamonix-Mont-Blanc skupia się wokół Mont Blanc, najwyższego szczytu Alp Zachodnich, co zapewnia niezwykłe widoki podczas szusowania. Działają tu szkółki narciarskie, więc również początkujący mogą spróbować swoich sił na białym puchu.
  6. Kayseri, Turcja – region Kayseri to prawdziwa perełka. Położony w samym sercu słynnej Kapadocji jest jednym z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Turcji. Łączna długość tras to ok. 65 km, w tym 5 z nich to trasy trudne, 17 to te średnie, a 19 – łatwe. Panują tu doskonałe warunki  do uprawiania sportów zimowych, a na miejscu można wypożyczyć sprzęt i skorzystać ze szkółki narciarskiej.

Zimowe wyjazdy na narty za granicę to nie tylko okazja do aktywności, ale i szansa na odkrycie nowych miejsc i kultur. Gwarantowana pogoda, malownicze krajobrazy i doskonale przygotowane stoki to gwarancja, że wypad na narty czy snowboard będzie niezapomniany. To jak, który region wybierzesz w tym roku?

Artykuł sponsorowany