Koprowy Wierch 2363 m n.p.m. (słow. Kôprovský štít) oferuje swoim zdobywcom jedną z najwspanialszych panoram Tatr. Dodatkowo droga prowadzi nad malowniczymi Hińczowymi Stawami. Szlak jest stosunkowo mało popularny, co dodatkowo zapewni nam przeżycie miłej wycieczki bez tłumów na trasie.

Na Koprowy Wierch można wyruszyć z 3 miejsc:

  • szlakiem niebieskim od stacji kolejki elektrycznej tzw. elektriczki – Popradské pleso.
  • czerwonym szlakiem ze Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso). [nasza wyprawa Symboliczny Cmentarz pod Osterwą]
  • lub z drugiej strony – z Trzech Źródeł (Tri studničky) przez Dolinę Koprową (Kôprová dolina).

Proponujemy wyjście od stacji kolejki – Popradské pleso

Kraj: SłowacjaWielki Hińczowy Staw (Veľké Hincovo pleso)
Rejon: Tatry Wysokie
Czas: 1 dzień
Pora roku: lato, jesień

Trudności: brak trudności technicznych, niewielka ekspozycja pod szczytem, wymagana dobra kondycja
Różnica wzniesień: 1140 m

Suma wzniesień: 1140 m
Długość trasy: ok. 18 km
Czas wyprawy: (z postojami): 8 do 9 h (sam przemarsz): 6:40 h

Ważne: Trasa jest zamknięta od 1 listopada do 31 maja.

Ważne: Konieczne ubezpieczenie w Tatry Słowackie.

obacz dodatkowe informacje:

Mapa online: Tatry Polskie i Słowackie

DOJAZD      EKWIPUNEK     POGODA

UBEZPIECZENIA online

NOCLEGI online

Więcej praktycznych informacji – w panelu bocznym (PC) lub na dole strony (mobile).


Poniżej prezentujemy fragment mapy na Koprowy Wierch “Tatry Polskie i Słowackie” Wydawnictwa Compass

Koprowy Wierch, mapa

Z parkingu ruszamy drogą do góry, przekraczamy tory kolejki i wchodzimy na niebieski szlak. Kierujemy się do skrzyżowania (razcestie) i schroniska nad Popradzkim Stawem (Popradská chata).

Przed nami około 1 godziny marszu, niestety, cały czas po asfalcie. Trzeba uważać na rowerzystów i samochody z uprawnieniami na dojazd do schroniska – hotelu. Od samego początku Doliny Mięguszowieckiej (Mengusovská dolina) roztaczają się piękne widoki na otaczające dolinę szczyty.

Po lewej zbocza Skrajnej Baszty (Patria), po prawej ściana Osterwy (Ostrva), a w głębi Kopa Popracka (Kôpky)  i Wołowy Grzbiet (Volí chrbát).

W połowie drogi krótki przystanek pod drewnianą wiatą. Jeżeli ktoś planuje śniadanie z własnego prowiantu, to lepiej zatrzymać się po krótkiej rozgrzewce tutaj, niż próbować to zrobić na parkingu. Nie należy lekceważyć ostrzeżeń dotyczących niedźwiedzi, na Słowacji jest ich sporo.

Po kilkunastu minutach docieramy do wejścia na teren Symbolicznego Cmentarza pod Osterwą (Ostrva), gdzie znajdują się tablice upamiętniające ludzi związanych z Tatrami, zarówno Słowaków jak i Polaków. Bardzo gorąco polecamy odwiedzenie tego miejsca – szczegółowy opis w naszej wyprawie Symboliczny Cmentarz pod Osterwą

Nad nami wznoszą się poszarpane ściany Osterwy, nad którymi pojawiają się pierwsze promienie słońca. Daje to niesamowite efekty światła i parującego po przymrozku lasu.

Parę metrów dalej możemy „zaglądnąć” (po prawej) w głąb Doliny Złomisk (Zlomisková dolina), niedostępnej dla ruchu turystycznego, a bardzo związanej z taternictwem.

Zbliżamy się do Popradzkiego Stawu, którego zielonkawą taflę widzimy przez drzewa w dole po prawej. W lewo odchodzi zielony szlak do Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské Pleso).

W prawo ścieżka na skróty do Popradzkiego Stawu – znaki niebieskie.

Kawałek dalej znajduje się główne skrzyżowanie dróg: w prawo asfaltową drogą zejście do schroniska – Hotelu Górskiego nad Popradzkim Stawem (Horský Hotel Popradské Pleso), w lewo za czerwonymi znakami do Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské Pleso), a prosto – niebieski szlak na Wyżnią Koprową Przełęcz (Vyšné Kôprovské sedlo) lub dojście do czerwonego szlaku na Rysy.

Przed wejściem na ścieżkę jest informacja o Schronisku pod Rysami (Chata pod Rysmi) i możliwość zapracowania na darmową herbatę. Wystarczy wynieść na górę przygotowany ładunek o wadze 5-10 kg.

Ruszamy przez las niebieskim szlakiem.

Przechodzimy przez mostek nad Żabim Potokiem (Žabí potok), skąd możemy podziwiać pierwsze widoki na Dolinę Mięguszowiecką i szczyt Wołowca Mięguszowieckiego (Mengusovský Volovec).

Żabi Potok (Žabí potok) w Dolinie Mięguszowieckiej

Żabi Potok (Žabí potok) w Dolinie Mięguszowieckiej

Po ok. 30 minutach docieramy do rozwidlenia ścieżek. W prawo czerwony szlak prowadzi do Schroniska pod Rysami i na Rysy. My podążamy dalej Doliną Mięguszowiecką. Od tego miejsca szlak jest zamknięty dla ruchu turystycznego od 1 listopada do 15 czerwca. Pełna informacja o dostępności szlaków w TANAP znajduje się na stronie http://www.tanap.org/national-park-rules/.

Przechodzimy po głazach przez Hińczowy Potok (Hincov potok), który powyżej spada efektownymi kaskadami.

Wysoko, w górnej partii Doliny Żabiej (dolina Žabích plies ) możemy dostrzec Schronisko pod Rysami (Chata pod Rysami).

Zaczynamy strome podejście kolejnymi zakosami na próg Doliny Hińczowej (Hincova dolina), po lewej mijamy potężne piargi Szatana (Satan) i wylot Dolinki Szataniej (Satania dolinka).

Potem szerokim, płaskim tarasem z kilkoma małymi stawkami docieramy do Wielkiego Stawu Hińczowego (Veľké Hincovo pleso).

Wielki Staw Hińczowy znajduje się na wysokości 1946 m n.p.m. , ma powierzchnię 20 ha, a jego maksymalna głębokość wynosi 53,7m. Jest o największy i najgłębszy staw Tatr Słowackich. Maksymalna temperatura wody nie przekracza 8o C.

Miejsce świetnie nadaje się na odpoczynek i kontemplację wspaniałych widoków otaczających nas szczytów. Szczególnie malowniczo prezentują się Mięguszowieckie Szczyty (Mengusovské štíty) odbijające się w stawie. Aż trudno uwierzyć, że po drugiej stronie opadają potężnymi, groźnymi ścianami do Morskiego Oka, które znajduje się 551 metrów niżej niż Hińczowy Staw.

Wielki Hińczowy Staw (Veľké Hincovo pleso)

Teraz przed nami ostre podejście na Koprową Przełęcz Wyżnią (Vyšné Kôprovské sedlo). Wspinamy się zakosami wygodną ścieżką. Po drodze odsłania się widok na Mały Staw Hińczowski leżący w górnej części Dolinki Szataniej.

Chociaż trasa widziana z dołu wydaje się długa szybko stajemy na przełęczy. Odsłaniają się nowe panoramy na grań Hrubego (Hrubý vrch) i Hlińską Dolinę (Hlinská dolina), do której podąża niebieski szlak.

My skręcamy w prawo i za czerwonymi znakami wspinamy się lewą stroną grani najpierw na południowy wierzchołek, a następnie, przez niewielkie obniżenie, na główny szczyt Koprowego Wierchu.

Panorama jest wyjątkowa, ponieważ znajdujemy się praktycznie w samym środku Tatr. Dobrze jest mieć ze sobą opis tego, co widzimy, aby móc rozpoznać znajome już partie gór oraz przyjrzeć się zupełnie nowym krajobrazom. Szczególnie piękne są, znajdujące się dosłownie pod nogami, Ciemnosmreczyńskie Stawy (Temnosmrečinské plesá) od zachodu, a od wschodu Wielki Staw Hińczowy (Veľké Hincovo pleso).

Ponieważ miejsce to nie jest tak popularne, jak inne tatrzańskie szczyty możemy spokojnie posiedzieć i podziwiać wspaniałe panoramy: Zadni Mnich, Bystra Ławka i Cubryna

     Mięguszowieckie, Szatan, Hruby i za nim Krywań

Panorama ze szczytu Koprowego Wierchu (na zachód)

Panorama ze szczytu Koprowego Wierchu (na pn. zachód)

Panorama ze szczytu Koprowego Wierchu (na pn. wschód)

Panorama ze szczytu Koprowego Wierchu (na południe)

Powrót dokładnie tą samą drogą.

Przy zejściu do Mięguszowieckiej Doliny mogliśmy zobaczyć śmigłowiec, przelatujący w rejonie zatłoczonych Rysów.

Jeżeli czas i finanse pozwolą to możemy zaglądnąć na obiad do schroniska nad Popradzkim Stawem. Jeżeli naszym środkiem transportu jest elektriczka, to aby nie wracać tą samą asfaltową drogą, możemy od skrzyżowania przy Popradzkim Stawie pójść czerwonym (piękny widokowo) lub zielonym szlakiem do Szczyrbskiego Plesa, gdzie również dociera kolejka [wyprawa Symboliczny Cmentarz pod Osterwą] . My schodzimy do samochodu pozostawionego na parkingu przy stacji Popradské Pleso. Całość wyprawy, z licznymi przerwami na odpoczynki i zdjęcia, zajmie nam ok. 8 godzin.