W sercu Gór Przeklętych, w Dolinie Theth, znajduje się wielka atrakcja turystyczna – jezioro „Niebieskie Oko”. Powstało ono w kamiennej niecce o średnicy kilkunastu metrów, do której dużą struga wpada wodospad. Woda ma przepiękny szafirowy kolor i jest lodowata, pomimo niskiej temperatury znajdują się śmiałkowie, którzy decydują się na kąpiel 🙂
Oprócz jeziora niezwykle atrakcyjne są również imponujące formacje skalne wyrzeźbione przez potok Lumi i Zi w wiosce Nderlysaj.

Wodospad "Niebieskie Oko"

Jeziorko “Niebieskie Oko” – woda ma przepiękny szafirowy kolor i jest lodowata, pomimo niskiej temperatury znajdują się śmiałkowie, którzy decydują się na kąpiel

Jak dojść do “Niebieskiego Oka”?
1. Pieszo z Theth – ścieżka prowadzi w kierunku południowym wzdłuż rzeki (po drodze można podejść do Wodospadu Grunas). Przechodzimy przez most i dalej ścieżką idziemy do Nderlysaj, stąd czeka nas ok. godzinny spacer do jeziora. Dobrze jest najpierw spytać w Theth, czy nurt rzeki nie zabrał mostu,  jak to już kilkakrotnie bywało.
2. Samochodem z Theth – droga, o ile tak ją można nazwać została wykuta w skale, jest bardzo wąska, nadaje się dla samochodów o wysokim zawieszeniu.
3. W
Theth można wynająć busa , który dowiezie nas do Nderlysaj i z powrotem, lub wybrać wersję oszczędną – w jedną stronę dojść pieszo, a w Nderlysaj szukać transportu powrotnego (można pytać w restauracji) lub liczyć na pomoc prywatnych kierowców. 
Z Theth  do Nderlysaj jest ok. 6 km.

Jeśli planujemy pieszą trasę koniecznie trzeba mieć wygodne buty (droga jest kamienista i nierówna) oraz zapas wody do picia.
Warto też zabrać ze sobą kąpielówki, pomimo bardzo zimnej wody w jeziorze, wiele osób decyduje się na kąpiel. Jest nawet prowizoryczna przebieralnia.

Droga z Theth do Nderlysaj

Droga z Theth do Nderlysaj

W wiosce Nderlysaj bardzo atrakcyjne są również formacje skalne wyrzeźbione przez potok Lumi i Zi.

Nderlysaj

Nderlysaj – stąd zaczyna się ścieżka prowadząca do jeziora “Niebieskie Oko”

Nderlysaj

Nderlysaj – wieś położona w dolinie poniżej Teth, znajdują się tutaj ciekawe formacje skalne utworzone przez wody potoku Lumi i Zi

 

Niebieskie Oko Theth

Ścieżka prowadząca z Nderlysaj do jeziora “Niebieskie Oko”

Fantazyjne kształty klifu w Nderlysaj

Fantazyjne rzeźby progu skalnego w Nderlysaj

 

Widok na wodospad "Niebieskie Oko"

Widok na wodospad “Niebieskie Oko”

 

Niebieskie Oko

Przy “Niebieskim Oku” znajduje się prowizoryczna kawiarnia

Niebieskie Oko

Niebieskie Oko

W Nderlysaj warto zobaczyć ciekawy, wciąż działający młyn wodny.

Nderlysaj - zabytkowy, wciąż działający młyn wodny

Zrekonstruowany zabytkowy młyn wodny, wciąż służy miejscowej ludności

Planując wyjazd do Albanii koniecznie musimy pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym, ponieważ EKUZ nie obowiązuje w tym kraju! Koszt odpowiedniej polisy można szybko sprawdzić w poniższej porównywarce ubezpieczeń.