Do Szczyrbskiego Jeziora (Strbske Pleso) najlepiej jest dojechać samochodem – ok. 160 km z Krakowa. Czas jazdy w znacznym stopniu uzależniony jest od natężenia ruchu na Zakopiance i wynosi ok. 3 godzin. W Nowym Targu trzeba kierować się na drogę nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją.
Na rondzie w Bukowinie należy skręcić w lewo.

Granicę ze Słowacją przekraczamy w Jurgowie / Podspadach i kierujemy się w lewo drogą nr 67 na Poprad.

Pniemy się cały czas w górę aż do parkingu przy wyciągach narciarskich nad wsią Źdiar. Teraz w dół na drugą stronę Tatr i za Tatranską Kotliną w prawo na Smokovce drogą nr 537.

Po drodze mijamy Tatranską Łomnicę, Stary Smokovec i jadąc ostro pod górę docieramy do skrętu w prawo na Strbske Pleso.

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso), plan

Kierujemy się za znakami do centrum, gdzie znajduje się duży parking (nr 1 na mapce). Opłata za cały dzień wynosi 5,50 €.

Możemy podjechać jeszcze dalej za główną drogą pod same wyciągi narciarskie. Tu też znajduje się płatny parking, ale znacznie droższy – 10 € za dzień.

W sezonie, przy ładnej pogodzie, już po godzinie 8 rano te parkingi mogą być zajęte i niestety musimy szukać miejsca niżej, koło dworca elektriczki na dwupoziomowym parkingu centralnym, albo przy licznych w tym rejonie hotelach. Pozostawianie samochodu w innych miejscach jest narażone na ukaranie mandatem. O systemie parkingowym w Strybskim Plese możemy dowiedzieć się (po słowacku) ze strony http://www.strba.sk/parkoviska .

Do Strbskego Plesa można dojechać również autobusem. Z Zakopanego do Starego Smokovca (firma Strama http://www.strama.eu/ ), a następnie kolejką elektryczną tzw. elektriczką. Rozkład jazdy najlepiej pobrać ze strony miasta Wysokie Tatry http://www.vysoketatry.sk/tatranska-elektricka-zeleznica.phtml?id3=25218. Schemat połączeń kolejowych w słowackich Tatrach wraz z cenami znajduje się pod adresem http://www.slovakrail.sk/sk/preprava-osob/slovensko/produkty-a-zlavy/tatransky-sietovy-listok.html , gdzie można pobrać plik pdf   Mapa TEŽ a OŽ .

„Elektriczka” w w Szczyrbskim JeziorzeStacja „Elektriczki” w w Szczyrbskim Jeziorze

 

 

 

 

 

 

Bilety można kupić w kasie biletowej, w automacie (tylko na dużych stacjach) lub na stronie https://www.slovakrail.sk/en.html .
UWAGA:  w pociągu nie ma możliwości zakupu biletów, bilet należy skasować zaraz po wejściu do wagonu.