Prachov rock city in Czech RepublicWybierając się na urlop w góry, warto odwiedzić sąsiadów. Jednym z wartych zobaczenia miejsc jest Skalne Miasto. Czechy słyną z niejednego punktu tego typu! Skalne Miasto, czyli formacje o kształcie monumentalnych ścian, obfitujące w labirynty, wąwozy, kaniony, jeziora i wodospady to prawdziwy raj dla miłośników przyrody.

 

 

Skalne miasto w Czechach – czym jest? Gdzie się znajduje?

Jako Skalne Miasto Czechy oferują w rzeczywistości dwa duże zbiorowiska skał – Adrszpaskie Skały i Tetliskie Skały. Obfitują one w niespotykane w żadnej innej części świata rzeźby i formacje skalne, niezwykłe rzeki, wodospady i kaniony. Skały te są fragmentem Gór Stołowych, które zostały wyrzeźbione przez siły natury. Z darów przyrody tamtejszych regionów możesz korzystać już po przejechaniu 15–20 kilometrów od granicy z Polską!

Adrszpaskie Skały zlokalizowane są w północno-zachodniej części masywu górskiego. Turyści do tego miejsca mogą dotrzeć od stacji kolejowej Adršpach, położonej tuż przy rezerwacie przyrody Adršpašskoteplické skály. Wstęp jest płatny i wynosi ok. 100–180 koron w zależności m.in. od wieku osoby kupującej bilet i sposobu rezerwacji (ceny mogą się różnić w zależności od terminu i nakładanych zmian!).

Większość turystów decyduje się na wędrówkę rozpoczynającą się właśnie u podnóża Adrszpaskich Skał, ale niespełna kilka kilometrów dalej w Skalnym Mieście Czech wyróżnia się też nieco mniej znane Tetlickie Skały (Teplické skály).

Skalne Miasto Czechy – miejsce planu filmu ,,Opowieści z Narnii”

Pradawne lasy, labirynty i słynna, wykuta w skałach Brama Gotycka to zaledwie przedsmak przyrodniczego raju, w jaki obfituje Skalne Miasto Adrszpaskie Skały (Adršpašskich skal). Skalne Miasto Adrszpach w Czechach ma ponad 300 milionów lat. Z kolei turystów przyciąga od XVIII wieku, a to już wystarczający powód, aby zobaczyć to niezwykłe miejsce podczas pobytu w sąsiedzkim kraju.

Nie każdy wie, że to piękne, Skalne Miasto Czechy udostępniły jako plan filmowy do realizacji filmu ,,Opowieści z Narnii”. W sezonie ciężko będzie znaleźć miejsce na parkingu przed rezerwatem przyrody, ale zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość. Ta bajeczna kraina słynie z niezwykłych formacji skalnych i licznych cudów natury. Na terenie dawnej kopalni piasku znajduje się obecnie urokliwe jezioro z krystalicznie czystą wodą. Dotrzesz tam trasą o niskim stopniu trudności, także z dziećmi. Jeśli jednak nie masz dość wrażeń, podążaj dalej, w stronę najwyższych skał.

Skalne Miasto Czechy – Teplickie Skały

Adrspach to bardzo popularne zakątki oferowane przez Skalne Miasto. Czechy przyciągają dzięki niemu spore grono turystów. Jeśli jednak chcesz uciec od tłoku, wybierz się w nieco mniej znane, ale równie piękne Teplickie Skały. Pomiędzy Skalnym Miastem Ardspaskie Skały a Teplickimi Skałami kursuje pociąg – przejazd trwa ok. 4 minuty i jest świetną opcją dla wędrowców wyczerpanych podróżą w jedną stronę.

Udając się w Teplickie Skały samochodem możesz liczyć na postój na pobliskim parkingu. Z niego rozpoczniesz wędrówkę na dystansie niespełna 6 kilometrów, trwającą ok. 3 godziny. Nie warto się śpieszyć, bo widoki po drodze zapierają dech w piersi.

Trasa przez Tetlickie Skały początkowo wiedzie przez leśne ścieżki. Możesz w tym czasie przygotować się na większe wyzwanie, jakie Cię czeka, a dokładniej choćby kilkaset schodów prowadzących do Zamku Strzemię, którego historia najprawdopodobniej sięga XVIII wieku. Wytrwali, którzy wdrapią się na szczyt, będą mogli podziwiać niezwykłą panoramę okolicy.

Zagłębiając się dalej w Skalne Miasto, oferowane przez Czechy, zobaczysz jeszcze bardziej wzniosłe i spektakularne skały, docierając do Skalnej Bramy. Na tamtejszych skałach widnieje sporo wyrytych, historycznych dat, a to w połączeniu z aspektami przyrodniczymi tworzy niezwykłą kombinację dla turystów.

Ardszpaskie i Tetlickie Skały to nie wszystko! Co jeszcze można zobaczyć w Czechach?

Adrszpaskie Skały i pobliskie Tetlickie Skały to najpopularniejsze regiony turystyczne Czech. Tamtejsze okolice obfitują jednak w znacznie więcej pięknych zakamarków określanych jako odrębne, Skalne Miasta, a każdy z nich możesz przemierzyć atrakcyjnymi szlakami idealnymi dla miłośników przyrodniczych wędrówek.

Szczecka Szwajcaria, Szwajcarska Saksonia, Hruba Skała, czy Ostas – to zaledwie przykłady niezwykłych, górskich punktów w pięknym kraju naszych sąsiadów. Fascynują Cię niezwykłe formacje skalne? Zarezerwuj pobyt w hotelu w Czechach na stronie Travelist i ciesz się z tak bliskich, niezwykłych darów natury!