Tatrzańska Kotlina (słow. Tatranská Kotlina) to miejscowość położona na Słowacji przy drodze nr 67 z Łysej Polany do Kieżmarku. Najprościej jest tu dojechać samochodem z Zakopanego lub bezpośrednio z Nowego Targu (42 km) drogą nr 49 na Jurgów i przejście graniczne ze Słowacją. Na rondzie w Bukowinie należy skręcić w lewo. Granicę ze Słowacją przekraczamy w Jurgowie / Podspadach i kierujemy się w lewo drogą nr 67 na Poprad. Pniemy się cały czas w górę, aż do parkingu przy wyciągach narciarskich nad wsią Źdiar. Teraz w dół na drugą stronę Tatr zjeżdżamy do Tatrzańskiej Kotliny.

Do Tatrzańskiej Kotliny można dojechać również autobusem. Z Zakopanego do Starego Smokovca (firma Strama http://www.strama.eu/ ).
W Tatrzńskiej Kotlinie znajdziemy kilka parkingów, w centrum, gdzie zaczyna się szlak do Jaskini Bielańskiej i ok. 450 m dalej w kierunku Popradu, przy przystanku autobusowym Čarda, skąd zaczyna się szlak do Schroniska “Szarotka” (słow. chata Plesnivec). Wszystkie parkingi są płatne (ok. 3 Euro/dzień).

Z Tatrzańskiej Jaworzyny możemy wrócić do Tatrzańskiej Kotliny (np. po samochód) korzystając z autobusów polskiego przewoźnika (firma Strama http://www.strama.eu/ ) lub możemy skorzystać z autobusów słowackiego przewoźnika SAD Poprad: http://www.sadpp.sk/poriadky.html .

Jeżeli jedziemy własnym samochodem to proponujemy pozostawienie go na parkingu płatnym w Jaworzynie Tatrzańskiej i podjechanie do Tatrzańskiej Kotliny autobusem. Łatwiej jest się dopasować czasowo do rozkładu jazdy rozpoczynając wycieczkę, a schodząc z gór nie martwić się możliwością spóźnienia na autobus.