Od 1 listopada do 31 maja Słowacy zamykają szlaki powyżej schronisk, dlatego późną jesienią turyści rzadko biorą pod uwagę ten kierunek na piesze wycieczki. A szkoda, bo wbrew pozorom, nawet w listopadzie sporo jest pięknych i atrakcyjnych miejsc w niższych partiach Tatr, które warto odwiedzić. Dodatkowo spacer można połączyć z odpoczynkiem w górskich schroniskach, które o tej porze nie są już tak oblegane przez turystów. A jeśli nawet aura nie dopisze, to takie wypady mają swój niepowtarzalny jesienny urok – bycia z górami sam na sam.

Hotel Górski Popradské pleso

Pamiętajmy jednak, że wycieczka powinna być nie tylko atrakcyjna, ale też bezpieczna. Późną jesienią, gdy dni są krótsze, a niższe temperatury sprzyjają wychłodzeniu warto wybrać takie rewiry, które dysponują „ciepłą bazą”, gdzie można odpocząć i ogrzać się, a w razie konieczności szybko wrócić.
Jeśli zastanawiacie się, czy i gdzie pojechać w listopadzie na słowacką stronę Tatr – mamy kilka propozycji. Na trasie każdej z wycieczek znajduje się schronisko lub inne miejsce, gdzie możemy zjeść i odpocząć.

Słowacja – informacje praktyczne

Dojazd –  Jak dojechać w Tatry Słowackie
Ubezpieczenia
Mapa online – Tatry Polskie i Słowackie
Słownik –  polsko-słowacki
Górskie pogotowie ratunkowe (HZS) – telefon 18300
Kuchnia, noclegi, informacje dla kierowców i inne – Słowacja informacje praktyczne

Spacer do tatrzańskich jezior

„Wokół Szczyrbskiego Jeziora”

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské pleso) – łatwo dostępne i ładnie położone jezioro jest idealnym miejscem dla osób, które nie mogą pójść w góry, a jednocześnie chcą je zobaczyć – znad stawu rozciąga się wspaniała panorama tatrzańskich szczytów! Nad jego południowym brzegiem znajduje się miejscowość o tej samej nazwie – jest to znany kurort z dobrym zapleczem hotelowym i restauracjami oraz popularny ośrodek sportów zimowych.
Odpoczynek – miejscowość Szczyrbskie Jezioro
Więcej informacji: Wokół Szczyrbskiego Jeziora

Panorama Tatr ze Szczyrbskiego Jeziora

Do Zielonego Stawu Kieżmarskiego”

Nad Zielonym Stawem Kieżmarskim (słow. Zelené pleso Kežmarské) wznoszą się masywne, groźne skalne ściany szczytów: Koziej Turni, Jastrzębiej Turni i Małego Kieżmarskiego Szczytu.
Wycieczkę proponujemy z przystanku Biała Woda (obok miejscowości Tatrzańskie Matlary) żółtym szlakiem przez Dolinę Kieżmarskiej Białej Wody (łącznie ok. 6 h samego marszu w obie strony).
Odpoczynek – „Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim”.
Więcej o Zielonym Stawie Kieżmarskim: Najpiękniejsze Stawy w Tatrach Słowackich – propozycje wycieczek

Nad Popradzki Staw”

Popradzki Staw (słow. Popradské pleso) – otoczony Doliną Złomisk oraz Doliną Mięguszowiecką z górującymi nad nią imponującymi tatrzańskimi szczytami należy do jednych z piękniejszych tatrzańskich jezior. Nad jezioro prowadzi kilka szlaków, z których późną jesienią najbezpieczniejszy będzie niebieski szlak – od stacji kolejki elektrycznej tzw. elektriczki – Popradské pleso. Droga w obie strony nie zajmie nam więcej niż 2 godziny marszu asfaltową drogą. Nieco dłuższa, ale piękna widokowo jest droga ze Szczyrbskiego Jeziora (słow. Štrbské pleso).
Odpoczynek – nad brzegiem Popradzkiego Stawu stoją dwa schroniska, m.in. Hotel Górski Popradské pleso, gdzie można zjeść obiad lub wypić kawę, przy okazji podziwiając z tarasu jezioro i ściany Osterwy.
Opis trasy: Nad Popradzki Staw

Hotel Górski Popradské pleso

Górskie wodospady

Wycieczka do Wodospadu Skok w Dolinie Młynickiej

Wodospad Skok (słow. vodopád Skok) – to jeden z najładniejszych tatrzańskich wodospadów, wygląda imponująco późną wiosną i z początkiem lata, gdy spływają nim ogromne kaskady wody, ale zachwyca również jesienią. Dojdziemy tu żółtym szlakiem ze Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso). Łącznie ok. 2:30 h w obie strony.
Odpoczynek – Szczyrbskie Jezioro
Opisana trasa: Wodospad Skok w Dolinie Młynickiej

Wodospad Skok (vodopád Skok)

Wycieczka na Hrebienok i do Wodospadów Zimnej Wody

Bardzo atrakcyjna wycieczka, na trasie jest m.in. Hrebienok, zwany słowacką Gubałówką – można tu wyjechać kolejką terenowo – linową ze Starego Smokowca, ale przy pięknej pogodzie warto zrobić sobie dłuższy spacer, po drodze podziwiając Gerlach, Sławkowski Szczyt i Łomnicę. Kolejna atrakcja to Rainerowa Chata (obecnie najstarszy zachowany schron w Tatrach, znajduje się tu muzeum nosiczy). Stąd żółtym szlakiem dojdziemy do Wodospadów Zimnej Wody. Jest to grupa kilku kaskad, które już ponad 100 lat temu były popularnym celem turystycznym, odwiedzali je często kuracjusze przebywający w Starym Smokowcu. Wodospady prezentują się najpiękniej właśnie teraz jesienią, kiedy nie zasłaniają je już liście drzew.

W zależności od naszej kondycji oraz warunków pogodowych trasę wycieczki można skrócić wracając na Hrebienok (zielonym szlakiem za Wielkim Wodospadem) lub zejść żółtym szlakiem Doliną Zimnej Wody do Tatrzańskiej Leśnej. Po drodze czeka nas piękna panorama Sławkowskiego Szczytu, Pośredniej Grani i Łomnicy. Mamy też dodatkową atrakcję – przejazd “elektriczką” do miejsca startu (przejście pełnej wersji trasy zajmie nam ok. 2:30 h samego marszu).
Odpoczynek: Hrebienok (restauracja), schronisko Bilikova Chata, gastronomia w Starym Smokowcu
Opisy trasy – jesiennej: Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody
zimowej: Zimowy Hrebienok i Wodospady Zimnej Wody

Wielki Wodospad (Veľký vodopád)

Spacer w koronach drzew

„Ścieżka w koronach drzew w Dolinie Bachledowej”. Główną atrakcją jest drewniany chodnik o długości 603 m, zawieszony wysoko ponad wierzchołkami drzew. Na trasie znajduje się też 32-metrowa wieża z tarasem widokowym i siecią adrenalinową oraz przystanki edukacyjne i sprawnościowe. Ale to co najciekawsze – to wspaniałe widoki – spacerujący “Ścieżką w koronach drzew” mogą podziwiać wspaniałe panoramy Tatr oraz Beskidu Sądeckiego, Pienin i Gorców.
Przejście trasy trwa około 1 godziny. Najszybciej i najłatwiej na górę wyjedziemy kolejką gondolową. Przy ładnej pogodzie można też podejść pieszo – z parkingu w Dolinie Bachledowej (0:45 h), warto potraktować to jako dodatkowy górski spacer.
Odpoczynek: restauracja hotelu Bachledka (przy stacji początkowej kolejki) i Zdziarski bufet (górna stacja kolejki)
Opis: Bachledka – ścieżka w koronach drzew

Najwyższe oraz podziemne atrakcje

Wyjazd kolejką na Łomnicę

Łomnica (2634 m), zwana też Królową Tatr, to drugi co do wysokości szczyt w Tatrach. Znajduje się na nim platforma widokowa, z której podziwiać można imponującą tatrzańską panoramę. Przejazd kolejką jest kilkuetapowy, na górze możemy przebywać 50 minut. Szukający niebanalnych (oraz nietanich) doznań mogą pokusić się o spędzenie tutaj nocy. Uwaga! Wyjazd na Łomnicę cieszy się dużym powodzeniem, aby zakupić bilet na interesujący nas dzień oraz godzinę, warto, a nawet trzeba zrobić to wcześniej. Jeżeli nie uda nam się zdobyć biletów na wyjazd na Łomnicę, warto wyjechać chociaż nad Łomnicki Staw (słow. Skalnaté pleso) znajdujący się na wysokości 1751 m i na Przełęcz Łomnicką 2189 m.
Bilety można kupić w kasie przy stacji kolejki, w biurze informacji turystycznej w Tatrzańskiej Łomnicy oraz przez internet na stronie www.gopass.sk.
Odpoczynek – restauracja Panorama Restaurant Skalnaté pleso z widokowym tarasem.
Więcej praktycznych informacji: Kolejką na Łomnicę i Skalnate Pleso

Galerie widokowe na szczycie Łomnicy (2 634 m)

 

Tatrzańskie podziemia

Zwiedzanie jaskiń może być nie tylko urozmaiceniem pobytu pod Tatrami, ale też dobrą propozycją na gorszą pogodę.
Polecamy m.in.:
„Demianowską Jaskinię Wolności” (sł. Demänovská jaskyňa Slobody), która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Europie. Znajduje się w Niżnych Tatrach i słynie z różnorodnych i bogatych form krasowych.
Opis: Demianowska Jaskinia Wolności

Jaskinię Bielańską – udostępniona dla turystów już w 1882 roku zachwyca bogatą szatą naciekową – stalagmitami i stalaktytami, sintrowymi wodospadami oraz jeziorkami.

Uwaga! Jaskinie te można zwiedzać do 15 listopada!
Przed planowaną wycieczką warto sprawdzić godziny otwarcia: http://www.ssj.sk/pl

Aquaparki

Po nacieszeniu się górskimi wędrówkami możemy pomyśleć o relaksujących kąpielach w licznych w tym rejonie basenach. Najpopularniejsze miejsca to:
Tatralandia – największy całoroczny park wodny w centralnej Europie (znajduje się przy Liptowskim Mikulaszu) – https://www.tatralandia.com.pl/

Aquacity Poprad – całoroczny aquapark: https://www.aquacity.sk/pl/

Gino Paradise Beszeniowa (region Liptów). Wody geotermalne mają działanie terapeutyczne w chorobach astmy, reumatyzmu i alergii. Dobre zaplecze hotelowe i agroturystyczne. Dojazd – Zakopane – Besenova ok. 98 km
https://www.besenova.com/pl/
MeanderPark Orawice – całoroczny Park wodny Meander mieści się w miejscowości Oravice u stóp Tatr Zachodnich.

Jesienne wyjścia w góry są warte polecenia, ale pamiętajmy, by niezależnie od warunków pogodowych odpowiednio się przygotować, tak by nasza wycieczka była przede wszystkim bezpieczna! Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia, o tej porze roku częściej jesteśmy narażeni na deszcz, wiatr i nawet oblodzenie szlaków, a krótkie i chłodne dni sprzyjają wychłodzeniu organizmu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie wycieczki – dobór trasy, sprawdzenie prognozy pogody i sytuacji na szlakach. Zadbanie o odpowiednie ubranie i sprzęt. Musimy pamiętać o nieprzemakalnej kurtce, ciepłym polarze, czapce, rękawiczkach i oczywiście dobrych butach. Jeżeli na trasie wycieczki prognozowane są oblodzenia, to zmieńmy plany lub zaopatrzmy się w kije trekkingowe i raczki do podpięcia pod buty. Pozostaje jeszcze ciepły napój w termosie, latarka, mapa, apteczka i bezwzględnie naładowany telefon z wpisanym nr do Horskiej záchrannej służby, czyli słowackiego odpowiednika TOPR. To wszystko trzeba zapakować i nosić w plecaku, ale nie warto narażać siebie i ratowników na niepotrzebne ryzyko. Pamiętajmy też, że na Słowacji akcje ratunkowe i poszukiwawcze są płatne, więc trzeba pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu.

W przypadku złych warunków pogodowych, jeżeli nie jesteście pewni swoich umiejętności nie ryzykujcie, zmieńcie plany na łatwiejszą trasę lub zrelaksujcie się na basenie – góry nie uciekną! Można tu po prostu wrócić latem 🙂