Piękna, widokowa wycieczka na najwyższe szczyty Irlandii – Carrantouhill (1039 m) i Beengerac (1010 m) oraz kilka “niższych” szczytów po wschodniej stronie doliny Hags Glen. Na trasie znajduje się m.in. Lough Cummeenoughter – najwyżej położone jezioro Irlandii. Bardzo emocjonujące jest przejście skalistej, postrzępionej grani o nazwie “Ostrze Noża”.
Warto pamiętać, że te pozornie niewysokie góry wymagają jednak dobrej kondycji. Podejście zaczyna się “prawie” z poziomu morza, mamy więc do pokonania duże przewyższenie.

Autor: Krzysztof Rozowski

Kraj: Irlandia
Rejon: MacGillycuddy’s Reeks
Punkt wyjścia (i powrotu): Cronin’s Yard (19 km od miasteczka Killarney)
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: należy zachować ostrożność przy przejściu grani “Ostrze Noża”
Suma wzniesień: ok. 1650 m
Długość trasy: ok. 18 km
Czas wyprawy: ok. 6 h (zależy od warunków pogodowych)

W drodze na Carrantouhill

W drodze na Carrantouhill

W drodze na CarrantouhillPoniżej zdjęcie ilustrujące miejsce odejścia ścieżki w dolinie, od drogi w prawo.

W drodze na CarrantouhillIdziemy wzdłuż potoku mając go po lewej. Ścieżka często gubi się wśród kamieni, czasem jest kilka ścieżek. Mimo to łatwo jest ją odnaleźć na trawie. Podchodzimy bliżej szczytu, zaczynają się podejścia po skałkach.

Gdy dotrzemy do niewielkiego, stromo opadającego potoku, idziemy przed nim w górę ok. 100 m, potem znowu lekko w lewo i dojdziemy do jednej z trzech niewielkich dolin pod stromymi zboczami Carrantouhilla. Dalej podążamy ścieżką po prawej stronie doliny. Pierwsze zdjęcie pokazuje podejście po rumoszu. Idąc do góry mijamy kolejny wodospad, mamy go po prawej.

 Dolina pod stromymi zboczami Carrantouhilla

Dolina pod stromymi zboczami Carrantouhilla

Gdy wejdziemy na poziomą skałę zobaczymy kolejną dolinę o charakterze kotła. Nie zapominajmy spoglądać za siebie, bo widoki są piękne! 🙂

Kotlinka pod szczytem Carrantouhill

Kotlinka pod szczytem Carrantouhill

 

Idąc dalej dojdziemy do ostatniej doliny z pięknym jeziorkiem Lough Cummeenoughter – jest to najwyżej położone jezioro w Irlandii. Tu szlak jest już bardzo dobrze widoczny, prowadzi do wejścia na przełęcz pod Carrantouhillem. Jest to tzw. szlak braci O’Shea.

Lough Cummeenoughter - najwyżej położone jezioro Irlandii

Lough Cummeenoughter - najwyżej położone jezioro Irlandii

Lough Cummeenoughter – najwyżej położone jezioro Irlandii

Powyżej jeziora idziemy kamienistym żlebem do przełęczy. Jeziorko zostaje daleko w dole. Na przełęczy po prawej jest ścieżka na Beenkeragh – 1010 m., na lewo Carrantouhill. Początek trasy jest łatwy, dalej zaczynają się trudności.

Widok z podejścia na Beenkeragh (irl. Binn Chaorach – góra owiec) – drugi pod względem wysokości szczyt Irlandii. Znajduje się on w paśmie Macgillycuddy’s Reeks w hrabstwie Kerry (1008 m).

Widok z podejścia na Beenkeragh. Carrantoohil i grań którą idzie szlak

Widok z podejścia na Beenkeragh. Carrantoohil i grań, którą prowadzi szlak

Widok na przebytą przez nas trasę (ok. połowa drogi)

Widok na przebytą przez nas trasę (ok. połowa drogi)

 

Szczyt i widoki z Beenkeragh (1008 m)

Podejście na Carrantouhill widziane z Cahera.

Schodzimy na południe do Devill’s Ladder i dalej na wschód, na kolejne szczyty Cnoc an Toine (845 m) i Cnoc an Chullinn (926 m)

Schodzimy na południe do Devill's Ladder i dalej na wschód, na kolejne szczyty Cnoc an Toine - 845m i Cnoc an Chullinn 926m
Grzbietem gór dochodzimy do najwyższego po wschodniej stronie szczytu Reeksów, Cnoc na Peiste (988 m)

Kilka widoków z tej trasy, mgła jednak ograniczała panoramę, ale dodawała tajemniczości, szczególnie przy przechodzeniu po raz pierwszy tego szlaku.

Widok na przebytą trasę (zdj. 1). Na drugim zdjęciu – do przodu niewiele widać co nas czeka, ale okaże się, że najciekawszy fragment wycieczki 🙂

Mgła co chwilę odsłania skalisty grzbiet grani z urwiskami po obu stronach. Ścieżka jest niewidoczna na skale, brak jakichkolwiek oznaczeń. Czysta natura! Zabłądzić się nie da, jest tylko jeden kierunek. Grań ta często jest nazywana “Ostrze Noża”.

Momentami można zobaczyć wydeptaną w trawie ścieżkę, ale większość tej trasy to ostre skały, w których trzeba wybierać drogę przejścia. Mgła dodaje tajemniczości, czasem trzeba poczekać, aż odsłoni się widok trasy przede nami. Są miejsca, gdzie mamy naprawdę solidną przepaść!

Pośrodku tej grani znajduje się szczyt Big Gun (939 m), przedostatni na tej trasie. Ostatni, Cruach Mhór ma 923 m. Na zdjęciu widać jego szczyt we mgle.

Na szczycie widać z daleka murek, który okazał się kapliczką. W maleńkiej wnęce znajduje się kilka figurek, w tym, m.in. figurki Buddy – Irlandia to kraj tolerancyjny, nikomu ona tu nie przeszkadza.

Zejście ze szczytu w dolinę jest żmudne, ścieżki nie widać, idzie się po dużych głazach gołoborza, typowa droga na azymut. Kierujemy się na widoczne jezioro, lekko w prawo. Z daleka widać nasz punkt wyjścia oraz drogę w dolinie.

Schemat końcowego odcinka naszej trasy z zaznaczoną ścieżką zejścia z Big Gun do doliny.

Schemat trasy z zaznaczoną ścieżką obok jeziora do Cronins Yard
Nad jeziorem, widok na zejście z Cruach Mhor

Skrajny szczyt z lewej – to ostatni, z którego schodzimy do doliny.
Należy iść do drogi w dolinie w jej środkowej części, gdyż poniżej są ogrodzone pastwiska. Przy dobrej widoczności widać je z daleka.

Widok przebytej trasy