Wycieczka, a właściwie górski spacer, na Polczakówkę (Królewską Górę), na której stoi wieża widokowa, skąd można podziwiać panoramę gorczańskich szczytów, pasma Lubonia Wielkiego, a nawet Babiej Góry. Czas przejścia w obie strony to zaledwie 1;30 h marszu, może to być dobry pomysł na rodzinne wyjście lub uzupełnienie pobytu w górach. Miejsce nie jest zbyt oblegane, na trasie na pewno nie spotkamy tu tłumów ludzi.
Kraj: Polska
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia (powrotu): Rabka-Zaryte
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 130 m
Długość trasy: ok. 4 km (tam i z powrotem, bez ścieżek Potoku Królewskiego)
Czas wyprawy (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 1:30 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Gorców online:
Na Polczakówkę możemy wyruszyć z centrum Rabki Zdroju, ale ciekawszym rozwiązaniem jest podejście od Rabki-Zdrój, Zaryte. Dojedziemy tu bez problemu główną drogą nr 28, pomiędzy Rabką-Zdrój a Mszaną Dolną. Niebieski szlak przecina główną szosę koło szkoły i sklepu „Lewiatan”, poniżej którego znajduje się parking, gdzie możemy zostawić samochód.
Kamienną wybrukowaną drogą schodzimy lekko w dół w kierunku nieczynnej stacji kolejowej Rabka-Zaryte. Mijamy pozostałości infrastruktury kolejowej, która może być ciekawym tłem do zdjęć.
Mijamy ciekawy architektonicznie kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce-Zdroju, za którym również znajduje się parking, gdzie możemy dojechać autem (dojazd od drugiej strony, od drogi głównej – patrz mapa).
Polno-szutrowo drogą zmierzamy w kierunku płynącej w dole rzeki Raby. Przez betonowy most przechodzimy na drugą stronę, gdzie ewentualnie również możemy dojechać autem.
Podchodzimy w górę betonową drogą, po drodze mijając stacje drogi krzyżowej prowadzącej wzdłuż szlaku. Przed ostatnimi zabudowaniami skręcamy w lewo i ścieżką wśród zarośli i drzew wspinamy się w górę.
Dalej droga przechodzi przez otwartą przestrzeń, skąd możemy już zobaczyć zbocza Lubonia Wielkiego, a w dole kościół i zabudowania Zarytego. W dalszej części droga biegnie przez las wzdłuż Potoku Królewskiego trawersując zbocza Królewskiej Góry.
Po ok. 0:30 h marszu wychodzimy na otwartą przestrzeń szerokiego siodła pomiędzy górą Grzebień (677 m) a Polczakówką (588 m). Tutaj pozostawiamy niebieski szlak, który biegnie dalej do Rabki – Zdroju, a my za drogowskazem skręcamy w prawo i bez znaków polną drogą w parę minut podchodzimy do wieży widokowej.
Wieża widokowa na wzniesieniu Polczakówka stanęła w 2011 r. Drewniana budowla ma ponad 25 m wysokości. Wieża znajduje się niedaleko górnej stacji nieczynnego już wyciągu narciarskiego “Polczakówka”, obecnie wdziała tutaj Rababang – całoroczna, profesjonalna skocznia freestyle’owa – dla snowboardzistów oraz narciarzy freestyle, czyli wykonujących efektowne akrobacje w powietrzu. Obiekt składa się z najazdu oraz wybicia pokrytego igielitem nowej generacji oraz specjalistycznej poduszki do lądowania. Całość połączona jest systemem nawadniania, dzięki któremu uzyskuje się odpowiedni poślizg. Rababang to drugie takie miejsce w Europie, po ośrodku koło Innsbrucka w Austrii.
Na jej szczycie znajduje się obszerny taras widokowy, skąd w kierunku południowo wschodnim , na pierwszym planie zobaczymy zalesiony wierzchołek Grzebienia, a na lewo od niego na horyzoncie gorczańskie szczyty: Kudłoń, Turbaczyk, Mostownicę, Czoło Turbacza i Turbacz. Na północ w całej okazałości prezentuje się grań od Małego Lubonia, po Luboń Wielki z charakterystyczną wieżą teletechniczną. Po zachodniej stronie zobaczymy wybitny wierzchołek Babiej Góry i masyw Policy.
Wracamy tą samą drogą, a jeżeli starczy nam czasu to możemy zaglądnąć na ścieżki Królewskiego Potoku. Na ostrym zakręcie betonowej drogi poniżej ostatnich zabudowań w prawo prowadzi ścieżka – żółte i niebieskie znaki, która poprowadzona jest przy samym korycie potoku. Powyżej przygotowane zostały mostki i drabinki, które umożliwiają przebycie głębokiego jaru i w formie pętli doprowadzają do turystycznej wiaty (grill), gdzie można odpocząć i wrócić drugą odnogą ścieżki.
Do samochodu wracamy tą samą drogą.
I jeszcze kilka informacji o Rabce Zaryte.
Rabka Zaryte to część miasta Rabka-Zdrój, leżąca u południowych podnóży Lubonia Wielkiego w dolinie rzeki Raby (na północ od centrum miasta).
16 grudnia 1884 otwarto stację kolejową Zaryte (obecnie Rabka Zaryte). W okresie międzywojennym zatrzymywały się tutaj pociągi ekspresowe z Warszawy. Stacja była też miejscem załadunku i przeładunku urobku z działającego tu kamieniołomu. Obecnie stacja kolejowa Rabka Zaryte używana jest tylko do przejazdów pociągami retro organizowanymi przez Skansen taboru kolejowego w Chabówce. Stacja leży na Turystycznym Szlaku Kolejowym Przez Karpaty.
W okresie międzywojennym Zaryte było ważnym ośrodkiem wypoczynkowym dla Krakowa. Aktualnie jest to popularne miejsce startu na szczyt Lubonia Wielkiego, prowadzą stąd 3 szlaki turystyczne:
– niebieski – czas przejścia: 1.20 godz. (↓0.50 godz.), przewyższenie 550 m, odległość 3,3 km
– żółty, tzw. Perć Borkowskiego, który prowadzi przez rezerwat przyrody Luboń Wielki – czas przejścia: 2 godz. (↓1.30 godz.), przewyższenie 560 m, odległość 5,1 km
– zielony – czas przejścia: 1.50 godz. (↓1.05 godz.), przewyższenie 530 m, odległość 4,4 km.
Z nazwą „Zaryte” związana jest legenda o herszcie zbójników Tomku Luboniu, który pewnego razu zobaczył córkę złego czarownika Arwota – piękną Arelkę i nagle zatrzymał konie w biegu, tak że kopytami “zaryły” ziemię.