Nowy Targ – Trstena – przejazd rowerem po dawnym nasypie kolejowym

Autor: Agnieszka i Marek

Jeśli kochasz góry, ale nie lubisz wyciskać ostatnich potów, podjeżdżając pod strome przełęcze, ta propozycja jest dla Ciebie. Na dystansie 35 km pokonujemy jedynie niecałe 200 m przewyższenia.

 

Rowerem wokół Tatr - Nowy Targ-TrstenaTransgraniczny szlak rowerowy wokół Tatr (Nowy Targ – Sucha Hora – Trstena)

Trasa ma swój początek w Nowym Targu. Wystartowaliśmy z placyku między salonem Opla a firmą Jadar przy drodze krajowej nr 47, czyli popularnej Zakopiance. Zaczynamy od przekroczenia torów prowadzących do Zakopanego, następnie wjeżdżamy w świerkowy las. Potem trasa wiedzie wzdłuż drogi do Czarnego Dunajca, jednak w żadnym momencie nie musimy dzielić jezdni z samochodami. W Czarnym Dunajcu, trasa rowerowa skręca w lewo i oddala się od drogi. Od tego momentu jazda jest prawdziwą przyjemnością.

Nie słychać już hałasu pędzących samochodów, po lewej stronie przez całą wycieczkę widzimy piękną panoramę Tatr, które są tutaj widoczne jak na dłoni, a z otaczających nas łąk i pól dochodzi cudny zapach kwiatów i ziół.
Rowerem wokół Tatr - Nowy Targ-Trstena

Przejazd rowerem przez las i pachnące ziołami łąki
Rowerem wokół Tatr - Nowy Targ-Trstena
Panorama Tatr  z drogi rowerowej
Cały szlak jest wyasfaltowany, więc znakomicie nadaje się na rower szosowy, wszystkie skrzyżowania z drogami publicznymi są bardzo dobrze oznakowane, więc jeśli chcemy na tę przejażdżkę zabrać dzieci, możemy być spokojni o ich bezpieczeństwo. Zadbano również o miejsca do odpoczynku. Wybudowano tu wiaty ze stolikami i ławeczkami, pomyślano również o koszach na śmieci, więc wszędzie jest czysto i schludnie. Warto wiedzieć, że mimo zaostrzonych przepisów związanych ze szczytem NATO i ŚDM, na transgranicznym szlaku rowerowym wokół Tatr można legalnie przekroczyć granicę ze Słowacją.

Jako, że szlak został zbudowany na nasypie kolejowym, nie jest trudny. Nie ma tu wymagających podjazdów, ani trudnych zjazdów. Zapewne z tej przyczyny, cieszy się ogromną popularnością, gdyż każdy jest w stanie go przejechać. Spotkamy tu zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak młodzież i wytrawnych rowerzystów, którzy, być może, jadą dalej, okrążając Tatry.

Rowerem wokół Tatr - Nowy Targ-Trstena
Droga rowerowa z widokiem na Tatry

Na półmetku w Trstenie wstąpiliśmy na typowo słowacki obiad: cesnaková polievka, bryndzové halušky i čapovaná  Kofola, palce lizać! Do obiadu przygrywały orkiestry dęte (mieliśmy szczęście trafić na festiwal), a potem w drogę powrotną! A na deser – korek na Zakopiance.

Trstena
Trstena

 

Więcej o transgranicznym Szlaku rowerowym wokół Tatr: www.szlakwokoltatr.eu

Odcinek Nowy Targ – Bór Kombinacki – Ludźmierz (3 km) – Rogoźnik (6 km) – Stare Bystre (8 km) – Czarny Dunajec (11 km) – Podczerwone (17 km) – granica polsko-słowacka (20,6 km): http:
//www.szlakwokoltatr.eu/194/trasa-glowna-po-nasypie-dawnej-linii-kolejowej

Odcinek od granicy polsko-słowackiej – Suchá Hora – Hladovka – Liesek – Trstená:
http://www.szlakwokoltatr.eu/140/trasa-rowerowa