Blisko 1200 dzieci i młodzieży wzięło udział w Akademii Młodych Odkrywców w ramach 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Główne wydarzenia festiwalowe potrwają przez cały weekend

Już po raz 15. to Akademia Młodych Odkrywców, czyli podróżnicze prelekcje dla dzieci i młodzieży rozpoczęły Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy – Festiwal Kultur Świata. W piątkowy poranek i przedpołudnie Sala Kongresowa G2A Areny wypełniła się uczniami z rzeszowskich i podkarpackich szkół. Bezpłatne bloki edukacyjnych prelekcji, które zaprezentowali Goście Festiwalu miały na celu przybliżenie codziennego życia na innych kontynentach czy problemów z jakimi wszyscy musimy się zmierzyć i mieć ich świadomość, chcąc dbać właściwie o nasze środowisko naturalne.

Akademia Młodych Odkrywców

Blok otworzyła Magdalena Konik, której opowieść dotyczyła miejsc na świecie, gdzie konie nadal są praktyczniejszym rozwiązaniem niż np. samochody. Pojawiło się porównanie tradycji jeździeckich na różnych kontynentach, a także wiele zaskakujących ciekawostek o koniach i o tym, jak widzą otaczający ich świat. Następnie Wojciech Ganczarek zabrał młodych widzów do Ameryki Łacińskiej. Udowodnił, że jest to różnorodna kraina, gdzie nie zawsze mówi się po hiszpańsku, a ludność rdzenna rapuje we własnym języku. Daga Bożek pokazała, jak wygląda polarny świat. Opowiadała m.in. o tym, jak zostać uczestnikiem wyprawy do polskich stacji polarnych w Arktyce i Antarktyce i jak wygląda codzienne życie podczas zimowania. Kto wie, może za kilka lat ktoś z dzisiejszej publiczności zostanie polarnikiem. Barwnym elementem Akademii był pokaz mody oryginalnych afrykańskich strojów kulturowych zorganizowany przez Fundację Człowiek taki jak TY we współpracy z uczniami i nauczycielami Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. W Akademii Młodych Odkrywców wziął udział Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek, który zachęcił młodych ludzi do podróżowania, nauki języków obcych i odkrywania świata.

Akademia Młodych Odkrywców

3-dniowe święto podróżników!

Główne wydarzenia festiwalowe rozpoczynają się późnym popołudniem w piątek 3 listopada i potrwają do niedzieli wieczora 5 listopada. Tegoroczna edycja odbywa się w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce koło Rzeszowa. Wśród gości są m.in. Aleksandra Mirosław – rekordzistka i dwukrotna mistrzyni świata we wspinaczce sportowej na czas, Andrzej Bargiel – wybitny skialpinista oraz znany z programów telewizyjnych Przemek Kossakowski. Ciekawymi punktami programu są warsztaty tematyczne. W sobotę uczestnicy będą np. poznawać wspólnie z zaproszonymi gośćmi różne oblicza caravaningu, gotować wybrane dania kuchni czeskiej i odkrywać smaki lokalnych podkarpackich winnic. A niedzielne przedpołudnie to okazja do zdobycia praktycznej wiedzy przydatnej w zaplanowaniu własnej rowerowej podróży, czy poznania japońskich tradycji i sztuki. To będzie wyjątkowe wydanie jubileuszowego 15. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego.

Bilety i karnety na 15. PKP są jeszcze dostępne online pod adresem: http://bit.ly/karnety-podkarpacki-kalejdoskop i stacjonarnie na miejscu odbywania się Festiwalu (płatność wyłącznie gotówką).

Partnerami wydarzenia są Miasto Rzeszów oraz Województwo Podkarpackie, Parterem Organizacyjnym G2A Arena.

Partnerem Głównym jest PKO Bank Polski. Partnerami Złotymi są: LOTTO, Gran Canaria oraz Auto Group Luzar – California Center. Partnerami są także: Czechy, Małopolska oraz Kodano Optyk.

Więcej informacji o gościach, programie, warsztatach i biletach można znaleźć na fanpage’u imprezy w portalu Facebook oraz na stronie internetowej:

www.kalejdoskoppodrozniczy.pl

www.facebook.com/KalejdoskopPodrozniczy

źródło: materiały prasowe

Akademia Młodych OdkrywcówAndrzej BargielPrzemek Kossakowski