W 2021 r. Monika Witkowska po raz 2 mierzyła się z Broad Peakiem, i po raz kolejny nie zdobyła szczytu. W 2017 r. podczas ataku szczytowego doszło do załamania pogody i zagrożenia lawinowego. Podczas drugiej wyprawy spadła z wysokości 7500 m i zsunęła się 300 m po oblodzonym stoku, na szczęście udało jej się wyhamować upadek i ocalić życie.
Można by pomyśleć, że po 2 nieudanych próbach pojawi się frustracja, ale jak sama Autorka pisze: „ W swojej filozofii życiowej wychodzę z założenia, że coś jest po coś…W odniesieniu do moich spotkań z Broad Peakiem – najważniejsze było w nich to, że z obu tych wypraw wróciłam”.

Nie udało się więc zdobyć szczytu, ale z wyjazdu w 2021 r. powstała książka „Broad Peak. Darowane życie”. Zapis w konwencji dziennika wypełniony jest informacjami o przygotowaniach do wyprawy oraz jej przebiegu, ale nie tylko – dużo tu ciekawostek historycznych i kulturowych, m.in. o Pakistanie, historii zdobywania szczytu, w tym polskich akcentów, wielu informacji „technicznych” dotyczących eksploracji gór na takich wysokościach, ale też opowieści o himalaistach – znajomych autorki, w tym wywiad z Krystyną Pawłowska – autorką pierwszego w świecie kobiecego wejścia oraz z Krzysztofem Wielickim, który ustanowił rekord szybkości zdobycia szczytu, jednym słowem wiele, wiele interesujących historii.

Premiera książki 18 maja 2022 roku.

Książka do nabycia online w sklepie internetowym Empik