Fundacja GOPR zbiera fundusze na sprzęt zimowy. Podczas pandemii coraz więcej osób zaczęło uprawiać sporty zimowe w górach. Często bez odpowiedniego przygotowania. Wzrosła liczba tak zwanych aktywności kwalifikowanych w górach (skitouring, ultrarunning i inne). W efekcie ratownicy stają przed nowymi wyzwaniami podczas wielu akcji prowadzonych w niskich temperaturach. Dodatkowo zimą w górach popularne zrobiło się tzw. suche morsowanie (czasami nazywane też pingwinowaniem) i co za tym idzie coraz częstsza konieczność udzielenia szybkiej pomocy poszkodowanym.

ZIMOWA AKCJA GOPR

Już od pierwszych minut akcji górskiej trzeba zadbać o bezpieczeństwo i komfort cieplny ratowanych. Na wiele z tych potrzeb GOPR nie jest w pełni gotowi sprzętowo. Dlatego Fundacja GOPR postanowiła zorganizować fundusze w formule crowdfundingu na serwisie zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/zimowa-akcja-gopr ). Dzięki temu, każdy może wesprzeć GOPR.

Ratownicy zbierają środki na nowoczesny sprzęt, który ma pomagać im w codziennej pracy w okresie zimowym. Zarówno podnosząc skuteczność przeprowadzanych akcji, jak i wpływając na komfort pracy ratowników. Sprzęt na który zbierane są środki to m. in. oprogramowanie do szybkiej analizy obrazu z dronów, specjalistyczne śpiwory ratownicze, czy nowoczesne sondy lawinowe.
ZIMOWA AKCJA GOPR
Na wspierających czekają nagrody zapewnione przez Fundację GOPR – m. in. pocztówki od GOPRowców, kalendarze, czy udział w szkoleniach prowadzonych w ramach akademii GOPR.

Za pozyskane fundusze Fundacja chciałaby zakupić m.in.:

Zimowe śpiwory ratownicze (tzw. baskety) – śpiwory o specjalnym kroju i zapewnionych dostępach do ciała poszkodowanego w celu np. podłączenia monitorowania, czy dostarczania pakietów grzewczych.

Sprzęt medyczny:
AED (automatyczny defibrylator) i urządzenie do masażu serca – urządzenie mechaniczne pozwalające na automatyczny i wysokiej jakości masaż serca, dzięki czemu równolegle ratownik może zająć się innymi czynnościami, jaZIMOWA AKCJA GOPRk np. podanie tlenu, czy szybki transport w celu przekazania poszkodowanego do szpitala.

Zaawansowana sonda lawinowa
– urządzenie pozwalające na bardzo szybką analizę struktury śniegu i określenie poziomu zagrożenia lawinowego.


Nosze typu Kong i Sked
– nowoczesne, lekkie urządzenia do ewakuacji poszkodowanych z trudno dostępnych terenów.

Oprogramowanie do automatycznej detekcji osób poszukiwanych na zdjęciach wykonywanych przez drony – aplikacja pozwala na bardzo szybką analizę obrazu pozyskanego podczas szybkiego lotu dronem w okolicy o największym prawdopodobieństwie przebywania osoby poszukiwanej. Przyśpiesza to poszukiwania, pozwala też na bardziej optymalne wykorzystywanie zasobów ludzkich i sprzętowych.
Prosimy o wspieranie tej akcji – zarówno czynnie, jak i poprzez jej szerokie udostępnianie.
 Zapraszamy do obejrzenia filmu o akcji.