Tatrzański Park Narodowy informuje, że od 15 lutego droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej została otwarta. W Tatrach obowiązuje 2 stopień zagrożenia lawinowego.
Jednocześnie TPN apeluje o zachowanie ostrożności – otwarcie szlaku nie jest równoznaczne z pełnym bezpieczeństwem, szczególnie niebezpieczne są wyloty żlebów.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem, zdj. Maurka

TPN informuje: “Szlaki w Tatrach są mocno oblodzone. Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne”.

W dalszym ciągu zamknięty jest zielono znakowany szlak turystyczny na odcinku Wodogrzmoty Mickiewicza –Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz czarno znakowany szlak turystyczny z Doliny Roztoki (Rzeżuchy) do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Od 14 lutego zamknięty jest również szlak dojściowy (czarny) do Lodowego Źródła w Dolinie Kościeliskiej (z powodu transportu materiałów do remontu Jaskini Mroźnej).

Więcej szczegółów i dokładny opis stopni lawinowych można znaleźć na stronie: https://lawiny.topr.pl