Biografia jednej z najbardziej fascynujących i najtragiczniejszych postaci w całej historii himalaizmu. Szwajcarski himalaista Erhard Loretan, wspinaczkowy partner Wojtka Kurtyki, był trzecim – po Messnerze i Kukuczce – człowiekiem, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników.

LORETANWe współpracy z Wydawnictwem AGORA prezentujemy  pierwsze polskie wydanie  książki “Erhard Loretan Ryczące ośmiotysięczniki” autorstwa Jean Ammann i Erhard Loretan.

Co musi znieść i przezwyciężyć człowiek, którego pasja doprowadza na najwyższe i najtrudniejsze góry świata. Zdobyte szczyty i pokonanie nowych ekstremalnych dróg to zwieńczenie nieprawdopodobnych zmagań psychicznych i fizycznych, których ktoś kto nie spróbował wspinaczki nie jest w stanie sobie wyobrazić.

Szwajcarski himalaista Erhard Loretan, wspinaczkowy partner Wojtka Kurtyki, był trzecim – po Messnerze i Kukuczce – człowiekiem, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników. Ale Loretan został legendą, zanim jeszcze poznał Kurtykę i sięgnął po Koronę Himalajów i Karakorum. Jako jeden z pierwszych zaadaptował do warunków himalajskich styl alpejski – prawie wszystkie zdobyte szczyty w górach wysokich pokonał właśnie w ten sposób. Takie podejście do wspinania zaowocowało również rekordami prędkości. Loretan w 1986 roku wszedł na 38 szczytów w ciągu 19 dni, a kilka lat później zdobył 13 północnych ścian Alp Berneńskich w 13 dni! Mimo tak niezwykłych osiągnięć pozostał skromnym człowiekiem, który przyznawał, że jego celem nie jest rywalizacja z innymi wspinaczami (wykorzystano fragmenty tekstu ze strony Wydawnictwa Agora).

Książka jest do nabycia m.in. bezpośrednio w sklepie Wydawnictwa Agora: agora kulturalny sklep
https://kulturalnysklep.pl

Zapraszamy do przeczytania fragmentu książki:

 

Rozdział 4
OŚMIOTYSIĘCZNIKI SĄ JAK ORZESZKI

 

oraz do obejrzenia dwóch fragmentów wywiadu z himalaistą Krzysztofem Wielickim

 

19-04-2019 Kolejne fragmenty wywiadu.

26-04-2019 Kolejne fragmenty wywiadu.

 

Zapraszamy do lektury.