Ostatnio powstała nowa, interaktywna mapa Tatr – TatraMap.eu, której autorem jest Łukasz Stempek, ratownik i przewodnik tatrzański. Mapa zawiera bardzo dokładne odwzorowanie terenu oraz szczegółową topografię. Poziomnice i rzeźba terenu są dużo dokładniejsze, niż w dotychczas dostępnych mapach. Podobnie jest z topografią – jest tu wiele nazw, które do tej pory mogliśmy znaleźć tylko w szczegółowych przewodnikach.
Opracowanie zasługuje na szczególne zainteresowanie skiturowców, wspinaczy, zimowych turystów oraz wszystkich pasjonatów tatrzańskiej topografii. Jej specjalne wersje służą jako wewnętrzne mapy w TOPR oraz AKPT (akademickie koło przewodnickie).

Mapa dostępna jest bezpłatnie pod adresem https://tatramap.eu.
Autor ma bardzo ambitne i ciekawe plany rozwoju projektu związane m.in. z dodaniem nowych obiektów i funkcjonalności – szczegóły można poznać: https://patronite.pl/tatramap/description.

Przykładowe fragmenty TatraMap.eu

Interaktywna mapa Tatr

Przykładowy fragment mapy

Mapa 3D

Mapa posiada również opcję 3D, która pozwala cieszyć się wiernym odwzorowaniem terenu.

Interaktywna mapa Tatr

Wersja 3D z podkładem ortofotomapy

Interaktywna mapa Tatr

Wersja 3D z nachyleniami stoku

LAWINY

Nachylenie stoku stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka zejścia lawiny, a bardzo dokładne odwzorowanie terenu pozwala na szczegółową analizę ryzyka lawinowego. Na TatraMap.eu kolory na mapie odpowiadają nachyleniom terenu.

Interaktywna mapa Tatr

Nachylenia są tutaj dużo dokładniej odwzorowane niż na innych mapach i aplikacjach:

Interaktywna mapa Tatr

warstwa TatraMap z nachyleniami

Nachylenia w rejonie podejścia na Przełęcz pod Kopą Kondracką

TOPOGRAFIA

Mapa zawiera mnóstwo szczegółów topograficznych – wersja elektroniczna pozwala na umieszczenie nazw, które nie pomieściłyby się na papierowej mapie. W odróżnieniu do innych map, wszystkie nazwy – również te na Słowacji – są w języku polskim.

Interaktywna mapa Tatr

Szczegółowa topografia dolin w Tatrach Bielskich

Interaktywna mapa Tatr

Szczegółowa topografia okolic Orlej Perci

Mapa satelitarna z nałożonymi obiektami

Jednym z podkładów mapy jest dokładna ortofotomapa, z nałożonymi obiektami (szczytami, jeziorami, szlakami, itd.), które można dowolnie ukrywać lub pokazywać. Ponadto, po kliknięciu na część nazw, wyświetlają się dodatkowe informacje o danym obiekcie.

Interaktywna mapa Tatr

Ortofotomapa z nałożonymi szlakami i nazwami obiektów

Interaktywna mapa Tatr

Przykład szczegółowości mapy fotograficznej

Interaktywna mapa Tatr

Po kliknięciu na dolinę podświetla się jej obszar i wyświetlają dodatkowe informacje

Interaktywna mapa Tatr

Wybór danych umożliwia wyświetlanie tylko wybranych obiektów

Mapa offline

Dla zainteresowanych jest możliwość otrzymania mapy offline na telefon, którą można otworzyć w Locus Map (Android) oraz Guru Maps (iOS): https://tatramap.eu/mobile.html

Interaktywna mapa Tatr

Dalsze plany rozwoju interaktywnej mapy Tatr.

Aktualnie dostępna jest m.in. wersja offline, wersja specjalna oraz premium. Systematycznie pojawiają nowe funkcjonalności, ale Autor ma wiele dalszych, ambitnych planów związanych z tym projektem, m.in.:

  • dodanie nowych obiektów do mapy, m.in. wszystkich popularnych dróg wspinaczkowych, zjazdów narciarskich i jaskiń oraz dróg i ścieżek oraz dodanie zagrożeń oraz trudnych i/lub niebezpiecznych miejsc.
  • dodanie kolejnych funkcjonalności:
    – klikalność wszystkich obiektów
    – PhotoGuide™ – zdjęcia w kluczowych miejscach
    – zdjęcia z geolokalizacją poszczególnych obiektów mapy
    – wyznaczanie trasy z uwzględnieniem nachylenia– przydatne m.in. do analizy lawinowej
    – wyszukiwanie obiektów mapy po nazwie
  • rozszerzenie mapy na inne pasma Polski i Słowacji (Babia Góra, Mała Fatra, Pieniny, Niżne Tatry, Słowacki Raj, Góry Choczańskie)
  • mapa narciarsko–rowerowa dla Beskidów
  • mapa papierowa w arkuszach oraz w formie plakatu na ścianę.

Szczegółowo można się z nimi zapoznać na stronie: https://patronite.pl/tatramap/description. Na Patronite jest także możliwość wsparcia finansowego projektu, a nagrodą za to jest m.in. dostęp do zamkniętej grupy i możliwość wpływu na kierunek rozwoju TatraMap.eu. Zachętą powinny być też nagrody od Autora, w zależności od deklarowanej kwoty jest to np. dostęp offline do wersji premium mapy, wycieczka w Tatry z Autorem – przewodnikiem tatrzańskim, lub otrzymanie specjalnej, indywidualnie opracowanej mapy.

Zachęcamy również do śledzenia nowości związanych z realizacją projektu na stronie FB: https://facebook.com/tatramap.eu