Ostatnio powstała nowa, interaktywna mapa Tatr – TatraMap.eu, której autorem jest Łukasz Stempek, ratownik i przewodnik tatrzański. Mapa zawiera bardzo dokładne odwzorowanie terenu oraz szczegółową topografię. Poziomnice i rzeźba terenu są dużo dokładniejsze, niż w dotychczas dostępnych mapach. Podobnie jest z topografią – jest tu wiele nazw, które do tej pory mogliśmy znaleźć tylko w szczegółowych przewodnikach.
Opracowanie zasługuje na szczególne zainteresowanie skiturowców, wspinaczy, zimowych turystów oraz wszystkich pasjonatów tatrzańskiej topografii. Jej specjalne wersje służą jako wewnętrzne mapy w TOPR oraz AKPT (akademickie koło przewodnickie).
Mapa dostępna jest bezpłatnie pod adresem https://tatramap.eu.
Autor ma bardzo ambitne i ciekawe plany rozwoju projektu związane m.in. z dodaniem nowych obiektów i funkcjonalności – szczegóły można poznać: https://patronite.pl/tatramap/
Mapa posiada również opcję 3D, która pozwala cieszyć się wiernym odwzorowaniem terenu.
Nachylenie stoku stanowi jeden z najważniejszych czynników ryzyka zejścia lawiny, a bardzo dokładne odwzorowanie terenu pozwala na szczegółową analizę ryzyka lawinowego. Na TatraMap.eu kolory na mapie odpowiadają nachyleniom terenu.
Nachylenia są tutaj dużo dokładniej odwzorowane niż na innych mapach i aplikacjach:
Mapa zawiera mnóstwo szczegółów topograficznych – wersja elektroniczna pozwala na umieszczenie nazw, które nie pomieściłyby się na papierowej mapie. W odróżnieniu do innych map, wszystkie nazwy – również te na Słowacji – są w języku polskim.
Jednym z podkładów mapy jest dokładna ortofotomapa, z nałożonymi obiektami (szczytami, jeziorami, szlakami, itd.), które można dowolnie ukrywać lub pokazywać. Ponadto, po kliknięciu na część nazw, wyświetlają się dodatkowe informacje o danym obiekcie.
Dla zainteresowanych jest możliwość otrzymania mapy offline na telefon, którą można otworzyć w Locus Map (Android) oraz Guru Maps (iOS): https://tatramap.eu/mobile.html
Aktualnie dostępna jest m.in. wersja offline, wersja specjalna oraz premium. Systematycznie pojawiają nowe funkcjonalności, ale Autor ma wiele dalszych, ambitnych planów związanych z tym projektem, m.in.:
Szczegółowo można się z nimi zapoznać na stronie: https://patronite.pl/tatramap/description. Na Patronite jest także możliwość wsparcia finansowego projektu, a nagrodą za to jest m.in. dostęp do zamkniętej grupy i możliwość wpływu na kierunek rozwoju TatraMap.eu. Zachętą powinny być też nagrody od Autora, w zależności od deklarowanej kwoty jest to np. dostęp offline do wersji premium mapy, wycieczka w Tatry z Autorem – przewodnikiem tatrzańskim, lub otrzymanie specjalnej, indywidualnie opracowanej mapy.
Zachęcamy również do śledzenia nowości związanych z realizacją projektu na stronie FB: https://facebook.com/tatramap.eu