Budowa domu może być droższa, jednak jeśli zaakceptujemy niedogodności na etapie budowy, to może to być bardzo dobra inwestycja.
Planując budowę domu w górach, musimy się zastanowić, na czym najbardziej nam zależy i znaleźć odpowiednią lokalizację działki. Jeśli budząc się rano, chcemy widzieć górskie szczyty i obserwować wschody lub zachody słońca za górskimi pasmami, to nie musimy kupować gruntu w trudnym, górzystym terenie.
Wyjątkowe walory przyrodnicze i estetyczne zapewni nam działka położone w pewnej odległości od gór. Może to być zwykła działka budowlana na płaskim terenie, z której będziemy mogli podziwiać piękną górską panoramę. W takim przypadku musimy jedynie zadbać o takie położenie działki, aby w przyszłości inne inwestycje nie przysłoniły nam wymarzonego widoku.
Druga opcja, która zapewni nam jeszcze bliższy kontakt z naturą, ciszę, spokój i niezapomniane widoki, to zakup działki, a później budowa domu na górskim zboczu. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że budowa domu może być bardziej kosztowna ze względu na konieczność zastosowania innej technologii.
Tatry przez swoją potęgę i strzeliste szczyty są najbardziej majestatyczne. Nie ma co ukrywać, że takich widoków, jak na Podhalu nie znajdziemy w innych częściach kraju. By się cieszyć takimi widokami warto poszukać działek w okolicach Nowego Targu.
Trzeba jednak pamiętać, że góry rozciągają się wzdłuż całej południowej granicy i niezależnie od wysokości mają swój urok. Grunty pod budowę w pobliżu innych pasm górskich mogą mieć bardziej przystępną cenę, a widoki nadal będą zapierać dech. By cieszyć się Bieszczadami warto poszukać działek w Cisnej, z kolei zwolennicy Sudetów powinni skierować swoje poszukiwania na działki w okolice Karpacza.
Decydując się na zakup działki w górach, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na krajobrazy i cenę gruntu. Wyjątkowo atrakcyjna cena może nie zrekompensować nam wyższych nakładów, jakie będziemy musieli ponieść na budowę domu.
Przed podjęciem decyzji przede wszystkim musimy się upewnić, że grunt, który nas interesuje, jest działką budowlaną. W tym przypadku formalności niczym się nie różnią od tych, które musielibyśmy zrealizować, kupując parcelę w każdym innym zakątku kraju.
Niezbędnych informacji dostarczy nam Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). W przypadku jego braku powinniśmy wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Znajdziemy w niej informacje, jakiego rodzaju budynek będziemy mogli postawić. Może się okazać, że na danym terenie obowiązują ograniczenia dotyczące budowy domów. Szczególnie jeśli jesteśmy zainteresowani gruntem na obszarach chronionych i w ich pobliżu.
Standardowo powinniśmy też zweryfikować dokumenty dotyczące przysługującego sprzedającemu prawa własności oraz sprawdzić, czy w księdze wieczystej nie figurują zapisy dotyczące obciążeń na rzecz innych osób, hipotek, czy służebności
W przypadku działki w górach sporo uwagi powinniśmy poświęcić na sprawdzenie gruntu i jego właściwości. Jednym z najistotniejszych parametrów będzie stopień pochylenia działki. Przy niewielkim kącie zwykle wystarczy wyrównanie gruntu pod fundamenty. Przy większym nachyleniu konieczne może stać się przygotowanie indywidualnego projektu domu uwzględniającego specyficzne warunki.
W takim przypadku niezbędne jest też wykonanie badań geotechnicznych gruntu, aby określić jego spoistość, poziom wód gruntowych oraz skłonność do osuwania się. Wynik badań jest podstawą do przygotowania projektu odpowiednich fundamentów, na których stabilnie będzie się opierać cała konstrukcja.
W przypadku działki w górach kluczowe może być również przygotowanie drenażu i takie zaprojektowanie otoczenia, aby umożliwić bezpieczny odpływ wód opadowych oraz pochodzących z roztopów. Wszystkie te działania sprawiają, że zabezpieczamy nasz dom przed negatywnymi skutkami ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, ale jednocześnie sprawiają, że rośnie koszt inwestycji.
Koniecznie trzeba też sprawdzić, czy do działki są doprowadzone niezbędne media, a jeśli to dla nas istotne, to również zweryfikować dostępność internetu.
W przypadku domu w górach bardzo istotnym elementem jest dojazd. Będziemy w komfortowej sytuacji, jeśli do naszej posesji będzie doprowadzona droga asfaltowa. Jednak nawet w takiej sytuacji trzeba pamiętać, że boczne drogi są zawsze odśnieżane w ostatniej kolejności.
Jeśli droga będzie szutrowa (gruntowa), to problemy z dojazdem mogą się pojawić nie tylko zimą, ale także w przypadku opadów deszczu. Decydując się na działkę w takiej lokalizacji, do kosztów całej inwestycji często trzeba dodać nakłady potrzebne na zakup auta z napędem na cztery koła.
Wąski, stromy lub kręty dojazd do działki może sprawić, że będziemy mieli problemy z dojazdem ciężkich pojazdów dostarczających materiały budowlane. To szczególnie istotne, jeśli planujemy budowę domu w innej technologii niż tradycyjna. Decydując się np. na dom z prefabrykatów, musimy pamiętać, że na działkę muszą zostać dostarczone duże elementy konstrukcyjne. Musi też dojechać odpowiedni dźwig wykorzystywany do montażu budynku.
Pokonując wszelkie trudności, możemy być jednak pewni, że działka w górach zapewni nam doznań i pięknych widoków o każdej porze roku.
Artykuł sponsorowany