Ratują osoby zasypane przez lawiny śnieżne i osuwiska, pomagają w poszukiwaniach zagubionych w lasach i w trudno dostępnych terenach górskich – już od wielu lat psy ratownicze wchodzą w skład specjalistycznych zespołów poszukiwawczoratowniczych. Są one nie tylko wsparciem zespołów Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ale w wielu sytuacjach jedyną szansą na uratowanie ludzkiego życia.

W ostatnią niedzielę kwietnia każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego (ang. International Day of Search and Rescue dogs), który został ustanowiony przez IRO (The International Rescue Dog Organisation) w 2008 roku.

W Polsce po raz pierwszy zostały użyte psy lawinowe podczas akcji ratowniczej w marcu 1968 roku, na lawinisku w Białym Jarze w Sudetach, ratownicy z Horskiej Slużby przywieźli 2 psy, które odszukały ciała uwięzione pod śniegiem.
To właśnie ta historia była impulsem do zorganizowania szkolenia psów i włączenia ich do akcji ratowniczych także w Polsce, inicjatorem tego był Piotr Lucerski – pierwszy Przewodniczący Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR i pierwszy, który posiadał psa ratowniczego.
Aktualnie w oddziałach GOPR pracuje 21 przewodników i 24 psy ratownicze.

Pies ratowniczy w górach

Nina Cupiał z psem QUANDO podczas szkolenia na Turbaczu

Podstawowe szkolenie psiego ratownika zajmuje 2 – 2,5 roku, ale trening zespołu ratowniczego – przewodnika i jego psa trwa przez cały okres służby. Pierwsze szkolenie rozpoczyna się już w wieku szczenięcym, prowadzone jest pod kątem różnych specjalizacji, np. poszukiwania ludzi pod lawinami śnieżnymi, gruzami, zagubionych osób w trudno dostępnym terenie i poszukiwania zwłok.
Pies ratownik, jeśli tylko nie ma problemów sprawnościowych i zdrowotnych może pracować nawet 10 -11 lat.

Pies GRINGO przewodnika Andrzeja Górowskiego, Podhale. Trening w Bieszczadzkim Kamieniołomie

Pies GRINGO przewodnika Andrzeja Górowskiego, Podhale. Trening w Bieszczadzkim Kamieniołomie

Pies ratowniczy ATENA, przewodnik Mariusz Liana

Pies ratowniczy ATENA, przewodnik Mariusz Liana

Suka LUKA z przewodnikiem Markiem Ciasiem

Suka LUKA z przewodnikiem Markiem Ciasiem

W ratownictwie wykorzystuje się głównie psy rasowe, zgodnie z rozporządzenie MSWiA do szkoleń ratowniczych dopuszczonych jest 19 ras, z pośród nich najpopularniejsze to owczarek niemiecki, golden retriever, owczarek belgijski i owczarek szkocki collie. W przypadku szczególnych predyspozycji mogą być wybrane także inne rasy oraz psy nierasowe.

Pies ratownik powinien odznaczać się doskonałym węchem, predyspozycjami fizycznymi i odpowiednimi cechami psychicznymi.

Pies ratowniczy MIJA z przewodnikiem Krystianem Faltynem podczas szkolenia śmigłowcowego

Pies ratowniczy MIJA z przewodnikiem Krystianem Faltynem podczas szkolenia śmigłowcowego

Za szkolenie zespołów ratowniczych – przewodnika i jego psa, weryfikację umiejętności i ich egzaminowanie odpowiedzialna jest Podkomisja Psów Ratowniczych GOPR. Zachęcamy do śledzenia profilu FB, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych filmów związanych ze szkoleniami psów: Podkomisja Psów Ratowniczych FB

Suka MIJA z przewodnikiem Krystianem Faltynem

Suka MIJA z przewodnikiem Krystianem Faltynem

Psy ratownicze Krynica Zdrój

Psy ratownicze Krynica-Zdrój

Przypominamy, że każdy z nas może osobiście wesprzeć działania GOPR poprzez zasilenie konta Fundacji GOPR. Więcej na stronie http://fundacja.gopr.pl

Wpis przygotowany na podstawie stron:

http://psy.gopr.pl

https://www.psyratownicze.eu