U stóp Sokolicy, od północnej strony poniżej Górnego Płaju, znajduje się niezwykle urokliwy Mokry Stawek. Miejsce zachwyca o każdej porze roku – wiosną i latem można podziwiać szmaragdowy kolor wody, jesienią odbijające się w tafli jeziora kolorowe drzewa.
Miejsce jest łatwo dostępne – znajduje się przy popularnej trasie prowadzącej z Przełęczy Krowiarki do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Nad brzeg stawu poprowadzona jest kamienna ścieżka zabezpieczona drewnianymi balustradami, jest więc bezpieczna dla każdego turysty.

Mokry Stawek

Mokry Stawek to jezioro osuwiskowe. Jest to także największy naturalny zbiornik wodny w masywie babiogórskim. Znajduje się na wysokości 1025 m n.p.m., ma powierzchnię ok. 450 m² i średnią głębokość 2-2,5 m. Nie jest zarybiony, z większych organizmów żyją w nim płazy: traszki, kumak górski i żaba trawna.

Legendy związane z Mokrym Stawkiem

Wg jednej z legend Mokry Stawek połączony jest tajemnym tunelem aż z Wisłą. Sprawdzili to lokalni mieszkańcy – wrzucili do stawku drewnianą kłodę z wyrzeźbioną datą i imionami, a ta po kilku tygodniach wypłynęła w Krakowie.
Wg innej legendy istnieje połączenie między grotami w Babiej Górze i Mokrym Stawkiem. Odkrył je Klemens Kudzia z Policznego, pewnego razu podczas eksplorowania jednej z jaskiń zauważył w niej podziemne jezioro, zanurkował w nim wspólnie ze swym psem Sabą i wypłynął w Mokrym Stawku.

Mokry Stawek

Jak dojść do Mokrego Stawku

Staw znajduje się przy niebieskim szlaku prowadzącym z Przełęczy Krowiarki do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, nieco poniżej Górnego Płaju. Z Krowiarek dojdziemy do niego w ok. 0:25 h. Leży w obszarze Babiogórskiego Parku Narodowego.

Mokry StawekMokry StawekMokry Stawek

 

Dokładny opis szlaku prowadzącego do Mokrego Stawku, ale też inne atrakcje, ciekawostki i informacje praktyczne związane z Babią Górą znajdują się w przewodniku opisującym wszystkie warianty wejścia na Babią Górę.