“Nie jesteś drugi. Jesteś wielki. Włoski portret Jerzego Kukuczki” “Nie jesteś drugi. Jesteś wielki. Włoski portret Jerzego Kukuczki” stanowi przekład jednego z tomów włoskiej serii “I grandi alpinisti”, poświęconej wielkim osobowościom świata alpinizmu. Jedna część serii została poświęcona właśnie Jerzemu Kukuczce, by zaznaczyć wagę jego dokonań w skali światowej. Autorem włoskiego wydania jest Gian Luca Gasca.

W pracy nad polskim wydaniem dołożono wszelkich starań, aby obcujący z nim czytelnicy mogli poznać przede wszystkim włoską perspektywę wydarzeń ze świata himalaizmu, rozgrywających się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.

Niniejsza publikacja wnosi do literatury (nie tylko tej poświęconej Jerzemu Kukuczce, ale w dużo szerszym ujęciu górskiej) zupełnie inną, arcyciekawą narrację prowadzoną z perspektywy zachodniej – z czasów, kiedy różnego rodzaju informacje nie były dostępne „na wyciągnięcie ręki”.

Zapraszamy do przeczytania fragmentu rozdziału książki:

“WIELKIE PRZEDSIĘWZIĘCIA”

Jerzy Kukuczka jest dziś postacią znaną bez mała na całym świecie, lecz jego sława poza granicami Polski nasilała się zdecydowanie wolniej niż w rodzimym kraju słynnego himalaisty. Publikacja “Nie jesteś drugi. Jesteś wielki” przedstawia włoską perspektywę, nierzadko pozbawioną ważnych informacji i kontekstów, które w Polsce były powszechnie znane. Żelazna kurtyna skutecznie utrudniała zarówno zasięg obiegu informacji, jak również przemycała ich niewiele. Pomimo to postać Jerzego Kukuczki zdołała przebić się na arenę międzynarodową. Wraz ze wzrostem sławy następcy Messnera, tych informacji pojawiało się za granicami kraju coraz więcej, a dokonania Kukuczki doceniono na całym świecie. Jerzy Kukuczka stał się postacią rozpoznawalną oraz częściej bywał na zagranicznych konferencjach i prelekcjach, także we Włoszech.

Polskie wydanie zostało wzbogacone o przedmowę Mario Corradini (włoskiego przyjaciela Kukuczki); fotografie zaktualizowane o nowe pozycje, będące świadectwem ciągłego rozwoju Archiwum Jerzego Kukuczki, a także multimedia ukryte w kodach QR takich jak nagrania wideo i audio z materiałami uzupełniającymi włoską perspektywę.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Katowice.

Źródło: Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki / jerzykukuczka.com