29 października 2022 roku spłonęła Gorczańska Chata (dawna Hawiarska Koliba) – kultowe schronisko położone w środku Gorców nad Ochotnicą Górną. Chata była nie tylko idealnym punktem wypadowym na Turbacz, Gorc i wielu innych pięknych gorczańskich zakątków, ale też miejscem, które odwiedzało się dla wspaniałej atmosfery – wieczornych rozmów z ciekawymi ludźmi, wspólnym śpiewem przy gitarze.
Gorczańska Chata działała od 1987 roku, należała do Oddziału Akademickiego PTTK w Krakowie.

Pożar doszczętnie strawił drewniany budynek „GoChy”, akcję ratowniczą dodatkowo utrudniało jego położenie i problem z dojazdem ciężkiego sprzętu strażackiego, na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał – wszyscy przebywający w budynku bezpiecznie go opuścili.

Gorczańska Chata

Pożar i co dalej?

Cały czas prowadzone są sprawy formalne związane m.in. z ubezpieczeniem budynku oraz z zabezpieczeniem i uporządkowaniem pogorzeliska.
Zarządzający Gorczańską Chatą podjęli również decyzję o jej odbudowie. Wspólnie z biurem projektów przygotowują dokumentację techniczną potrzebną do uzyskania stosownych pozwoleń.

Budowa to ogromne wyzwanie organizacyjne, ale też finansowe, dlatego uruchomiono zrzutkę na odbudowę Chaty: https://zrzutka.pl/z/gorczanskachata

Darowizny
można wpłacać również na dedykowany rachunek bankowy:

BNP 49 1600 1013 1089 0945 2000 0001
Oddział Akademicki PTTK w Krakowie
Tytuł: Darowizna na cele statutowe – odbudowa Gorczańskiej Chaty

Darowiznę na konto można odliczyć od podatku.

Do organizacji zbiórki na odbudowę Gorczańskiej Chaty upoważnieni są przez Zarząd OA PTTK w Krakowie: Radosław Szmyd, Justyna Szmyd, Paweł Miśkowiec i Agnieszka Jankowska.
Więcej informacji: https://zrzutka.pl/gorczanskachata
Strona FB Gorczańskiej Chaty: https://www.facebook.com/GorczanskaChata

Jak będzie wyglądała nowa Gorczańska Chata?

Planowana budynek ma być drewniany, na planie starej Chaty, z trzema wieloosobowymi izbami i kuchnią dostępną całą dobę. W miejscu, gdzie stała stodoła będzie zaplecze sanitarne oraz sala spotkań. W planach jest także budowa studni głębinowej, dzięki której będzie stały dostęp do wody.
Chata będzie działać jak dotychczas, w formie chatki studenckiej oraz z klimatem dawnej Gorczańskiej Chaty.

Wszystkich sympatyków “GoChy” zachęcamy do śledzenia postępu prac oraz w ramach możliwości do wsparcia jej odbudowy!

 

A tak wyglądał budynek Gorczańskiej Chaty przed pożarem.

Gorczańska Chata

Gorczańska Chata przed pożarem