Tatrzański Park Narodowy informuje, że od 21 maja ponownie otwarte zostaną szlaki turystyczne w rejonie Doliny Gąsienicowej!

1. Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski)
2. Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny)

3. Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski)

4. Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty)

5. Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty)

6. Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony)

7. Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)

8. Drogi wspinaczkowe w rejonie Doliny Gąsienicowej w obrębie grani i leżących poniżej ścian – od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

Szlaki zostały zamknięte 2 kwietnia 2021 r., wówczas TPN poinformował, że w rejonie Hali Gąsienicowej zaobserwowano niedźwiedzią rodzinę (w Internecie pojawiło się nawet nagranie małego niedźwiadka, który wypadł z gawry), dlatego dla dobra zwierząt zamknięto dla ruchu turystycznego okolicę hali.
Na stronach TPN pojawiła się informacja, że “niedźwiedzia rodzina najprawdopodobniej przeniosła się już z tego rejonu, ponieważ od dłuższego czasu nie zaobserwowaliśmy żadnych śladów jej obecności. Jednak nawet jeśli tak się nie stało, to otwarcie szlaków dla ruchu turystycznego w tym momencie (młode już podrosły, zakończył się sezon skiturowy) nie stwarza dla nich zagrożenia.

W dalszym ciągu pozostają zamknięte:

  • do 31 lipca 2021 r. drogi wspinaczkowe w obszarze wschodniej ściany Kościelca od Komina Drewnowskiego po Żleb Zaruskiego – ze względu na gniazdujące sokoły we wschodniej ścianie Kościelca.
  • Od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.
  • Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022 r.).
  • Do 31 maja 2021 r. szlak turystyczny między Świnicą a Zawratem. Szlak zostanie otwarty 1 czerwca, ale odcinek od Zawratu do Świnicy będzie wyłącznie jednokierunkowy! Po zmianach wprowadzonych przez TPN na szczyt Świnicy będzie można wejść zarówno od Kasprowego Wierchu, jak i Zawratu, ale zejście ze Świnicy na Zawrat nie będzie już możliwe!