Zapraszamy na premierę nowej książki z serii “Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Premierze towarzyszyć będą rozmowy z żoną Jerzego Kukuczki Cecylią Kukuczką, uczestniczkami kobiecej wyprawy na K2 Danutą Wach i Anielą Łukaszewską, współautorką książki Iloną Chylińską oraz Wojciechem Lemańskim, archiwistą w Fundacji Wielki Człowiek, założonej przez rodzinę Jerzego Kukuczki, która jest też wydawcą serii “Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Na spotkaniu będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie.

Termin: 04.11.2022. Start: 18:00

Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice

Program:

  • Prelekcja Cecylii Kukuczki
  • Rozmowa z: Cecylia Kukuczka, Danuta Wach, Aniela Łukaszewska, Ilona Chylińska, Wojciech Lemański

 Spotkanie poprowadzi: Beata Tomanek (Radio Katowice)

Wstęp wolny.

Niezdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82

Na wstępie Cecylia Kukuczka podzieli się swoją osobistą historią o Jerzym Kukuczce i jego drodze na himalajskie szczyty. Następnie Danuta Wach oraz Aniela Łukaszewska opowiedzą o trzech polskich wyprawach na K2 z 1982 roku i zabiorą uczestników w pełną wspomnień podróż do tamtych czasów. Natomiast Ilona Chylińska oraz Wojciech Lemański opowiedzą o pracy nad książką “(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” oraz o Archiwum Jerzego Kukuczki.

“(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” ukazuje historię jednej z trzech polskich wypraw na K2 z roku 1982 oraz kulisy nielegalnego wejścia na Broad Peak przez Kukuczkę i Kurtykę. Główną osią wydania są niepublikowane dotąd zapiski z dziennika Jerzego Kukuczki, który towarzyszył mu podczas wyprawy. Ilona Chylińska tworzy z pozostawionych notatek, listów i innych elementów archiwalnych (zdjęć, nagrań audio-video) spójną narrację odtwarzającą nie tylko losy samej kobiecej wyprawy, do której udało się dołączyć Kukuczce z Wojciechem Kurtyką, ale kreśli również tło historyczne. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu publikacja jest na wskroś multimedialna, poprzez zamieszczone w książce kody QR posłuchać można archiwalnych nagrań, jak i wywiadów przeprowadzonych na potrzeby publikacji.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Miasta Katowice.

 

Więcej informacji i przydatne linki:

Wydarzenie fb: https://fb.me/e/1WJSfV0on

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki: https://sklep.jerzykukuczka.com/pl/home/64-niezdobyta-gora-broad-peak-i-k2-82.html

Uczestniczki wyprawy. Od lewej: Marianna Stolarek, Danuta Wach, Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Jolanta Maciuch, Ewa Panejko-Pankiewicz, Aniela Łukaszewska, Christine de Colombel, Anna Okopińska i Wanda Rutkiewicz

Broad Peak

Główny szczyt Broad Peak (8051 m n.p.m.)

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami książki:

“(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” fragment 1
“(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” fragment 2
“(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82” fragment 3