Prawdziwa gratka dla miłośników wspinaczki na via ferratach – Wydawnictwo Bezdroża wydało bardzo ciekawe przewodniki:

– Najpiękniejsze ferraty Na weekend z Polski (Autor: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka)
– Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda (Autor: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka)
– Najpiękniejsze ferraty Dolomity. Marmolada Sassolungo Sella Sciliar Catinaccio Latemar (Autor: Andrea Greci, Federico Rossetti)
– Najpiękniejsze Ferraty. Dolomity.Tre Cime di Lavaredo, Popera, Conturines, Odle, Putia, Puez (Autor: Andrea Greci)Bezdroża

Wszystkie pozycje ukazały się nakładem Wydawnictwa Bezdroża, nasz portal “Góry dla Ciebie” jest patronem medialnym tych przewodników.

Ferraty - przewodnikiVia ferrata (z jęz. włoskiego. „żelazna ścieżka”) to ubezpieczona stalową liną droga wspinaczkowa. Pierwsze via ferraty powstały w Dolomitach, w czasie I wojny światowej. Były one budowane i wykorzystywane przez żołnierzy walczących na tym terenie. Do dzisiaj można znaleźć pozostałości ich działań m.in. górskie umocnienia, sztolnie i właśnie ferraty.
Prawdziwą mekką wspinaczy po żelaznych perciach są Dolomity, ale świetne trasy znaleźć można praktycznie w każdym alpejskim regionie. Moda na via ferraty dotarła także do USA, Kanady i Azji, a najbliżej Polski wspinaczkową przygodę można przeżyć w Czechach, na Słowacji i w okolicach Wiednia.
Via ferraty to wciąż niszowy sport, ale z roku na rok przybywa amatorów takiej formy wspinaczki, a kto raz złapał bakcyla z pewnością będzie poszukiwał coraz ciekawszych i trudniejszych propozycji.

Najpiękniejsze ferraty Na weekend z Polski

(Autor: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka)

Najpiękniejsze ferraty Na weekend z PolskiVia ferraty w Austrii (Hohe Wand, góry Rax), w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech – łączy je przede wszystkim fakt, że znajdują się blisko Polski – są zatem świetnym celem na weekendowy, a nawet jednodniowy wypad. Wśród propozycji są trasy łatwe – idealne dla osób rozpoczynających taką formę przygody, jak też trasy które zachwycą doświadczonych wspinaczy – z dużą ekspozycją,  trudne, ale też ze spektakularnymi widokami.
Każda z prezentowanych via ferrat zawiera topo, mapę i dokładne parametry trasy, ale też informacje o dojeździe i parkingu.
Oprócz propozycji tras wspinaczkowych przewodnik zawiera część praktyczną – planowanie wyjazdu, bezpieczeństwo, sprzęt i ubezpieczenie.

Kliknij w okładkę przewodnika, aby przejść do strony zakupu.

 

Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda

(Autor: Pola Kryża, Dariusz Woźniczka)

Najpiękniejsze ferraty. Jezioro GardaPrzewodnik zawiera 18 gotowych propozycji na przygodę na via ferratach w jednym z piękniejszych regionów górskich – w okolicach jeziora Garda. Północna część jeziora otoczona Południowymi Alpami Wapiennymi to bardzo popularny region dla miłośników takiej formy wspinaczki. Duża w tym zasługa różnorodności tras – łatwych i trudnych, krótkich – sportowych, ale też długich trekkingowo-wspinaczkowych propozycji. Ogromnym atutem są też walory krajobrazowe regionu – piękne widoki lazurowych wód Gardy i kontrastujące z nimi alpejskie szczyty, ale też łagodny klimat regionu, który umożliwia wspinaczkę praktycznie o każdej porze roku.

Kliknij w okładkę przewodnika, aby przejść do strony zakupu.

 

 

Najpiękniejsze ferraty – Dolomity – Marmolada Sassolungo Sella Sciliar Catinaccio Latemar

(Autor: Andrea Greci, Federico Rossetti)

Najpiękniejsze ferraty - Dolomity - Marmolada Sassolungo Sella Sciliar Catinaccio LatemarPrzewodnik zawiera 38 propozycji w Dolomitach, w regionie samej królowej regionu – Marmolady. Każda z opisanych tras zawiera szczegółowy opis przebiegu ferraty, jej parametry, ale też informacje o dojeździe, bazie noclegowej, wariantach podejścia i zejścia. Oprócz sekcji dotyczącej via ferrat interesującym uzupełnieniem przewodnika są ciekawostki przyrodnicze, geologiczne i historyczne o regionie oraz informacje praktyczne – na temat ratownictwa górskiego, polecanych mapach i dostępnej bazie noclegowej.

Kliknij w okładkę przewodnika, aby przejść do strony zakupu.

 

 

 

Najpiękniejsze Ferraty. Dolomity.Tre Cime di Lavaredo, Popera, Conturines, Odle, Putia, Puez

(Autor: Andrea Greci)

Najpiękniejsze Ferraty. Dolomity.Tre Cime di Lavaredo, Popera, Conturines, Odle, Putia, PuezSzczyty Tre Cime di Lavaredo, jezioro Lago di Braies i północno-zachodnie ściany masywu Olde są chyba najlepiej znanymi symbolami północnej części Dolomitów i ich prawdziwymi ikonami. Tutaj też znaleźć można trasy wspinaczkowe o wszystkich poziomach trudności.
Przewodnik przedstawia 32 propozycje ferrat i ścieżek wyposażonych w sztuczne ułatwienia z dokładnym opisem przebiegu i trudności trasy, informacjach o dojeździe, wariantach dojścia i zejścia z ferraty oraz bazie noclegowej w schroniskach.

Kliknij w okładkę przewodnika, aby przejść do strony zakupu.