Piękne trasy spacerowe, miejsca widokowe, ale też jaskinie, wywierzyska, kapliczki, schroniska górskie i wiele, wiele innych miejsc pięknych i z ciekawą historią znajdziemy w niższych partiach Polskich Tatr. Ilość i różnorodność atrakcji sprawia, że można je odwiedzać wielokrotnie, w różnych kombinacjach i o każdej porze roku.
Sprawdź, jak dobrze je znasz, czy potrafisz je rozpoznać i nazwać i rozwiąż nasz quiz 🙂
Najpopularniejszym miejscem do podziwiania kwitnących krokusów jest Dolina Chochołowska, która wiosną przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.
Smreczyński Staw (1226 m) to polodowcowe jezioro morenowe, znajduje się u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, powyżej Doliny Kościeliskiej. Ma zupełnie inny charakter niż większość tatrzańskich stawów - położony jest na równinie i otoczony lasem, ma bagniste brzegi porośnięte roślinami bagiennymi. Jest też stosunkowo płytki – średnia głębokość wynosi 1,8 m., maksymalna 5,3 m. Znajduje się na obszarze ochrony ścisłej „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Prowadzi tutaj czarny szlak turystyczny – od Schroniska na Hali Ornak ok. 30 min. Nad jego brzegiem ustawiono kilka ławek, można tu usiąść i odpocząć.
Przysłop Miętusi (1190 m n.p.m.) to niewielka, szeroka przełęcz pomiędzy wzniesieniami: Skoruśniak i Hruby Regiel, które oddzielają Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Kościeliskiej. Na przełęczy znajduje się Miętusia Polana. Przełęcz jest dobrym punktem widokowym, roztaczają się stąd widoki m.in. na Giewont i Czerwone Wierchy. Przełęcz jest dobrym punktem widokowym, roztaczają się stąd widoki m.in. na: Giewont i Czerwone Wierchy.
Kapliczka zbójnicka stoi na polanie Stare Kościeliska (w Dolinie Kościeliskiej). Legenda podaje, że ufundowali ją zbójnicy. Faktycznie wybudowali ją górnicy i hutnicy pracujący w Tatrach. Na kapliczce znajduje się napis „Ave Marya” oraz emblematy górnicze – dwa skrzyżowane młotki. Przy słupkach ogrodzenia ustawione są rzeźbione sylwetki zbójnika i górnika.
Stojąca na skraju Polany Chochołowskiej kaplica jest pamiątką po “Janosiku”. Stojąca tu wcześniej mała kapliczka, którą wybudowali w 1958 r. górale została na potrzeby filmu rozbudowana. Po nakręceniu zdjęć nie została rozebrana, a wręcz przeciwnie, wyposażona i poświęcona. Jest to chyba jedyny przypadek budowy nowego obiektu sakralnego przez władze PRL. Obok kaplicy stoi zadaszona wiata i drewniany krzyż. Dla wielu turystów jest ona znana jako „kaplica Maryny i Janosika”.
Poszukiwania rudy uranu prowadzono w Dolinie Białego, w latach 1950-52. Podczas prac dolina została zamknięta dla turystów, wybudowano w niej kolejkę szynową i wykuto sztolnie – do dzisiaj zachowały się 2, jedna o dł. 270 m i druga 400 m. Otwór dolnej sztolni znajduje się przy żółtym szlaku i jest zagrodzony drewnianą kratą.
Wodogrzmoty Mickiewicza to imponujące kaskady wody utworzone na progach skalnych potoku Roztoka. Trzy większe kaskady noszą nazwę: Wyżni, Pośredni i Niżni, oprócz nich jest też kilka mniejszych, nienazwanych. Z kamiennego mostku znajdującego się na drodze do Morskiego Oka widoczny jest bardzo dobrze tylko Pośredni Wodogrzmot. Pierwotna, ludowa nazwa „Grzmoty” została zmieniona w 1891 roku z okazji sprowadzenia rok wcześniej prochów naszego wieszcza do kraju.
Widok Hali Gąsienicowej z szałasami pasterskimi oraz Kościelcem i Małym Kościelcem na pierwszym planie to jedna z najpopularniejszych tatrzańskich panoram. Miejsce zachwyca o każdej porze roku, ale spektakularny efekt można podziwiać latem, kiedy kwitnie tu obficie wierzbówka kiprzyca. Na Halę Gąsienicową i dalej do Schroniska Murowaniec dotrzemy z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim przez Boczań. W jednym i drugim przypadku czas przejścia wynosi ok. 2 godz.
Sarnia Skała (1378 m n.p.m.) pomimo niewielkiej wysokości, jest świetnym punktem widokowym na całe Podhale, a przede wszystkim na północne ściany Giewontu. Atrakcyjne są też drogi prowadzące na szczyt – przechodzimy bowiem przez jedne z piękniejszych dolinek tatrzańskich: Dolinę Białego i Dolinę Strążyską z wodospadem Siklawica, przy okazji robiąc zgrabną pętlę. Warto dodać, że dawniej Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów.
Jest to figura św. Katarzyny i znajduje się w Bramie Kraszewskiego w Dolinie Kościeliskiej. Umieszczono ją w 1897 roku jako votum wdzięczności za uratowanie życia leśniczemu, który spadł ze skały w czasie usuwania drzewa.
Od lat powojennych z miejscem tym związana jest rodzina Łapińskich. W latach 1945-1980 prowadzili je Wanda i Czesław Łapiński (taternik, alpinista i ratownik tatrzański). Potem ich syn Wojciech, a po jego przedwczesnej śmierci, jego żona Maria – ona też, wraz z córką i synem kieruje schroniskiem do dzisiaj.
Jest to jedno z Okien Pawlikowskiego w Jaskini Mylnej, nazwane na cześć Jana Gwalberta Pawlikowskiego - pierwszego badacza jaskiń w Dolinie Kościeliskiej.
Rusinowa Polana to miejsce, skąd można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram tatrzańskich. Zobaczymy stąd m.in. Lodowy szczyt, Baranie Rogi, Gerlach i Rysy. Latem na polanie prowadzony jest wypas owiec, a w bacówce można kupić oscypki. Będąc już na Rusinowej Polanie warto podejść na Gęsią Szyję (również piękne widoki!) oraz na “Wiktorówki”, gdzie znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej. Rusinowa Polana jest też łatwo dostępna - można tu dotrzeć m.in. niebieskim szlakiem przez Wiktorówki, lub zielonym z Wierch Porońca (obydwie trasy to 1:15 h w jedną stronę).
Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak znajduje się na Małej Polance Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej, na wysokości 1100 m n.p.m. Słynie z kultowych spotkań i imprez, takich jak m.in. „Letnie wieczory na Hali Ornak” oraz „W stronę Pysznej i tatrzańskiej Poezji”. Nosi imię prof. Walerego Goetela, działacza ochrony przyrody. Schronisko na Hali Ornak jest dopełnieniem wycieczki dla turystów odwiedzających Dolinę Kościeliską - w sezonie letnim pojawiają się tutaj prawdziwe tłumy. Ze schroniskiem związana jest rodzina Krzeptowskich.
“Deser Chochołowski” to pyszny jabłecznik z sosem jagodowym i śmietaną, który jest serwowany w Schronisku na Polanie Chochołowskiej.
Podziel się wynikami:
Więcej informacji o przewodniku znajdziesz na stronie: