Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) – to jedna z najwcześniej kwitnących roślin, spektakularny efekt – kobierce białych kwiatów można oglądać m.in. w Bieszczadach, w rezerwacie w Dwerniczku.
Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Baligród
Fot. Marcin Scelina
Śnieżyca wiosenna kwitnie wczesną wiosną, w zależności od warunków pogodowych kwiaty pojawiają się w marcu lub kwietniu, a czasem nawet już w lutym. Roślina ma ok. 30 cm wysokości, kwiaty białe, dzwonkowate, zwieszone i pachnące. Okwiat ma u góry żółtozieloną plamkę. Preferuje kwaśne i wilgotne łąki oraz lasy łęgowe.
Cała roślina jest lekko trująca (zawiera alkaloidy – leukoinę i galantaminę), może powodować mdłości, wymioty, biegunkę i zaburzenia rytmu serca.
W Polsce od 2014 roku jest objęta ochroną częściową. Jest zagrożona wyginięciem m.in. z powodu niszczenia siedlisk w nadrzecznych łęgach podczas regulacji rzek.
Nazwa leucojum pochodzi od greckich słów – leucon ich – co oznacza “biały fiołek”.
W Polsce śnieżyca wiosenna występuje głównie w Sudetach i Karpatach. Duże skupiska znajdują się właśnie Bieszczadach – w Dwerniczku – rośnie tu endemit wschodniokarpacki – śnieżyca karpacka (Leucojum vernum var. Carpaticum). Rezerwat „Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku” znajduje się w Nadleśnictwie Lutowiska. Został utworzony w 2001 r., w szerokim zakolu Sanu, zajmuje powierzchnię ok. 5 ha.
Zarówno śnieżyca wiosenna jak i karpacka mają bardzo podobny wygląd, różnica pomiędzy nimi występuje przede wszystkim przy liczbie kwiatów – odmiana karpacka ma zawsze pędy dwukwiatowe.
Śnieżyca karpacka występuje też na Słowacji, Ukrainie i w Siedmiogrodzie.
Kolejne duże skupisko śnieżycy wiosennej znajduje się w Starczanowie, w gminie Murowana Goślina (poznańskie), utworzono tam rezerwat przyrody – “Śnieżycowy Jar”.