Jakie cechy powinny mieć buty trekkingowe męskie? Kiedy możesz liczyć na to, że zapewnią ci pełen komfort i bezpieczeństwo?
Na co zwrócić uwagę wybierając buty trekkingowe w góry?
Górskie wędrówki wymagają przede wszystkim dobrego obuwia. Dotyczy to nie tylko wysokiej jakości materiałów, ale również odpowiednich parametrów, właściwości, które pozwolą ci realizować swoją pasję i zaplanowane cele. Zacznijmy od tego, że buty górskie męskie powinny różnić się od siebie w zależności od pogody, pory roku, jak również poziomu trudności konkretnego szlaku i ewentualnych potrzeb indywidualnych.
Buty trekkingowe dostosowane do warunków
- Typ terenu – nieskomplikowane, krótkie trasy dla osób początkujących, dla rodzin z dziećmi nie będą wymagały tak zaawansowanego obuwia, jak trudne, wielogodzinne szlaki dla zaawansowanych.
- Pora roku i pogoda – w miesiącach letnich wystarczające mogą być buty trekkingowe pozbawione membrany, bo jest to jednak dodatkowa warstwa, która ogranicza skórze dostęp do świeżego powietrza i możesz skończyć z mokrymi od potu skarpetkami. Późną jesienią, wczesną wiosną i zimą, membrana zabezpieczająca stopy przed wilgocią oraz mroźnym wiatrem jest niezwykle ważna.
Jakie cechy butów w góry należy wziąć pod uwagę?
- Materiał cholewki – buty trekkingowe z grubej skóry licowej mogą być cięższe, ale za to lepiej chronią stopę przed urazami mechanicznymi, sprawdzą się podczas ekstremalnych warunków. Dobre gatunkowo tworzywo sztuczne będzie z kolei lekkie i przewiewne.
- Podeszwa – musi się cechować wysoką przyczepnością w określonych warunkach. Jesienią i zimą zaleca się grubszy bieżnik. Dla początkujących najlepszym wyborem będzie podeszwa o średniej twardości, elastyczna. Twarda podeszwa sprawdzi się świetnie na mocno kamienistym podłożu, a także pod raki, łagodniejsze nawierzchnie nie są tak wymagające.
- Wysokość cholewki – chlewka sięgająca za kostkę delikatnie stabilizuje staw skokowy, zapewniając mu większe bezpieczeństwo, gdy źle postawisz stopę, czy w innej sytuacji awaryjnej, ale również sprawi, że długa wędrówka nie będzie dla kostki tak obciążająca. Z drugiej strony im bardziej zabudowany but, tym więcej ważą.
- Waga – zawsze trzeba ją mieć na uwadze. Ciężkie, masywne buty dla osoby początkującej mogą ją szybko zniechęcić do górskich wędrówek. Zdecydowanie przyjemniej chodzi się w maksymalnie lekkim obuwiu, o ile jest przy tym bezpieczne i dostosowane do trasy oraz pogody.
Podsumowanie
Poza cechami kupowanego obuwia trekkingowego powinieneś także pamiętać o tym, by sięgnąć po buty wytrzymałe. Jeżeli na szlaku odklei ci się podeszwa, coś się urwie, zejście na dół może się stać utrudnione, niebezpieczne albo i w ogóle niemożliwe. W przypadku obuwia trekkingowego męskiego w góry zawsze stawiaj na sprawdzone marki, które cieszą się dobrymi opiniami klientów. Co ważne, wysokość ceny nie jest żadnym wyznacznikiem jakości. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami, sądzą, że najdroższe buty będą najlepszym wyborem. Wcale nie! Kluczem do sukcesu jest kierowanie się przede wszystkim wymienionymi powyżej elementami i zakup modelu, który najlepiej spisze się w określonych warunkach i spełni twoje potrzeby.
Artykuł sponsorowany