Leżące nad rzeką Białą, u stóp Beskidu Małego i Śląskiego – Bielsko-Biała oplecione jest bogatą siatką szlaków pieszych, rowerowych oraz tras narciarskich, co sprawia, że jest świetną bazą dla turystów i to o każdej porze roku. Miasto ma jednak dużo więcej do zaoferowania – z ciekawymi zabytkami, bogatą historią i ofertą turystyczno-kulturalną jest atrakcyjnym celem dla turystów odwiedzających te rejony Beskidów.
Spacer po mieście warto oczywiście zacząć w Starym Mieście, które jest centrum życia kulturalno-rozrywkowego i gdzie znajduje się wiele zabytkowych obiektów miasta.
Starówka położona jest na tzw. Wzgórzu Miejskim. W jej centrum znajduje się Rynek, wokół którego rozlokowane są barokowo-klasycystyczne kamieniczki z XVII, XVIII i XIX w.
Zamek książąt Sułkowskich – to najstarsza i największa zabytkowa budowla miasta, został wzniesiony w XIV w. przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. Był m.in. jedną z siedzib Piastów cieszyńskich, pełnił też rolę obronną i rolę rezydencji szlacheckiej (przez 200 lat należał do rodu Sułkowskich). Wielokrotnie przebudowywany i przekształcany obecnie prezentuje eklektyczny wygląd.
W zamku mieści się główna siedziba Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Kościół Zbawiciela – zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski znajdujący się na placu Marcina Lutra z XVIII w (1782-1790). Neogotycki styl świątyni powstał podczas przebudowy w latach 1881-1882.
Spacer uliczkami wokół Rynku.
Aby poczuć prawdziwy klimat miasta warto wejść w uliczki biegnące prostopadle od Rynku. Wąskie, brukowane prowadzą pomiędzy wysokimi kamienicami. Niestety, wiele z kamienic jest niezamieszkałych, w bardzo złym stanie technicznym.