Wczesnowiosenna pora to nie tylko czas kwitnienia krokusów, ale też innych równie pięknych, a mniej popularnych kwiatów. Jeżeli tylko będziemy uważni, może się okazać, że zwykły spacer do lasu zamieni się w taki oto wspaniały botaniczny “bukiet” 🙂
Poniżej niebiesko-fioletowa kompozycja znaleziona w rezerwacie przyrody „Zadni Gaj” w Cisownicy (w pasmie Czantorii i Stożka); przedmiotem
ochrony są głównie stanowiska cisa pospolitego oraz na terenie „Góry Tuł” – jest to  tzw. użytek ekologiczny utworzony w celu ochrony łąk storczykowych.
Przebiega tu czarny szlak turystyczny z Goleszowa (Dzięgielowa), który prowadzi dalej w kierunku pasma Czantorii i Stożka.

Taka ciekawostka 🙂 Cis pospolity to gatunek, który został u nas objęty ochroną najwcześniej, bo już w 1432 r. Wtedy to Władysław Jagiełło ustanowił jego ochronę by zapobiec masowemu eksportowi drewna cisowego, które służyło wówczas do wyrobu łuków.

Zdjęcia z leśnego spaceru przesłał Krzysztof Rozowski

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis). Rośliny preferujaą stanowiska cieniste i półcieniste, żyzne wapienne podłoże, kwitną w drugiej połowę marca i na początku kwietnia. Przylaszczki mają niewielkie korzenie, które nie magazynują substancji pokarmowych, dlatego też ich liście są aktywne cały rok. Z pyłku przylaszczek korzystają pszczoły miodne i muchówka zwana bujanką większą. Natomiast mrówki chętnie zbierają bogate w tłuszcz nasiona, w ten rozsiewając je po lesie, dzięki czemu pojawiają się nowe stanowiska roślin.
Przylaszczki u
prawiana jest jako roślina ozdobna. W przeszłości była cenioną rośliną leczniczą, obecnie nie jest już wykorzystywana w tym celu z powodu odkrycia właściwości toksycznych. Esencje z przylaszczki używane są w homeopatii. Od roku 2014 nie podlega ochronie, ale z uwagi na rzadkość występowania na niektórych obszarach (np. w zachodniej Polsce) uznawana jest za potencjalną „kandydatkę” czerwoną księgi.

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis)

Kokorycz pusta (Corydalis cava)Kokorycz pusta (Corydalis cava) – zakwita na przełomie marca i kwietnia, pięknie pachnie. Roślina trująca.

Groszek wiosenny (Lathyrus vernus)Groszek wiosenny (Lathyrus vernus). Kwitnie: kwiecień – maj, kwiaty zapylane są przez trzmiele, gdyż tylko one mogą się dostać do nektaru
Żywiec gruczołowaty i żywiec dziewięciolistnyŻywiec gruczołowaty (Cardamine glanduligera) – ma fioletowe kwiaty, rośnie głównie w lasach liściastych, najczęściej bukowych. Kwitnie wiosną (kwiecień), przed rozwojem liści drzew, pod którymi rośnie. Jest owadopylna, ma słaby zapach czosnku.
Żywiec dziewięciolistny (Dentaria enneaphyllos), ma kremowe kwiaty. Jest rośliną rzadką, narażoną na wymarcie

Żywiec gruczołowaty i zdrojówka rutewkowata

Żywiec gruczołowaty (Cardamine glanduligera) i zdrojówka rutewkowata (Isopyrum thalictroides).
Zdrojówka kwitnie od marca do maja, jest rośliną miododajną i owadopylną, jest trująca.

MiodunkaMiodunka ćma (?) (Pulmonaria obscura) – cieniolubna, kwitnie wczesną wiosną – od marca do maja. Jest rośliną leczniczą