Wodospad na potoku Iwielka to najbardziej znany wodospad w Beskidzie Niskim – to właśnie tutaj kręcone były sceny do filmu „Wino truskawkowe” na motywach opowiadań Andrzeja Stasiuka „Opowieści galicyjskie”.
Wodospad ma ok. 4 metry wysokości, ale poniżej głównego progu znajduje się kolejna kaskada – całość tworzy bardzo ciekawy efekt. Miejsce przyciąga nie tylko turystów, ale też fotografów krajobrazu.

Wodospad znajduje się w miejscowości Iwla koło Dukli. Jest łatwo dostępny, znajduje się blisko drogi głównej, w dolinie, która od czasów II wojny światowej zwana jest „Doliną Śmierci”. Przy wodospadzie biegnie Szlak Rowerowy Gminy Dukla (niebieskie znaki).

Wodospad “Przy młynie” w Iwli

Wodospad “Przy młynie” w Iwli, zdj. Patryk Biegański (https://www.facebook.com/bieganskifoto  / https://www.instagram.com/patrykbieganski/)

Nazwa „Przy młynie” nawiązuje do historii przed II wojną światową, kiedy to przy wodospadzie zaczęto budować młyn wodny. Niedokończona budowa została zniszczona w 1944 roku w czasie toczących się na tym terenie krwawych walk (tzw. operacja dukielska lub dukielsko-preszowska). Dzisiaj zobaczyć można ruiny fundamentów.

Wodospad zwany jest często przez turystów „truskawkowym wodospadem”.

W 2002 roku wodospad został uznany przez wojewodę podkarpackiego za pomnik przyrody.