1. Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest?

Mogielica widziana z przełęczy między Jurkowem a Wilczycami
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego jest Mogielica, ma ona 1170 m.

2. Największa polana w całym Beskidzie Wyspowym to:

Wschód słońca na Mogielicy
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Największa polana w całym Beskidzie Wyspowym to Polana Stumorgowa, znajduje się ona ona na południowo-zachodnim grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem (wys. ok. 1000-1100 m. Jej nazwa pochodzi od dawnej jednostki powierzchni – mórg (ok. 0,5 ha). Jest niezwykle widokowa, można z niej zobaczyć nie tylko okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego, takie jak Luboń Wielki, Szczebel, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz i Śnieżnicę, grzbiet Jasienia i Krzystonowa, ale także pasmo Radziejowej, Dzwonkówkę, Kiczorę Kamienicką, Pieniny, pasmo Lubania, Gorce ze szczytami: Kudłoń, Kiczora i Turbacz, a nawet pasmo Tatr i szczyt Babiej Góry. W czasie II wojny światowej Hala Stumorgowa była miejscem zrzutów alianckich dla działających w tym rejonie partyzantów.

3. Gdzie do niedawna rósł „Pan Buk”?

Droga zielonego szlaku na Kostrzę
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Pan Buk to okazały buk, największy w kostrzańskich lasach (jego pień ma 5,5 m obwodu) - pozostałości po 180-letnim drzewie zobaczymy przy zielonym szlaku na Kostrzę. Wg znawców regionu i przyrodników można zauważyć u jego podstawy ślady spalenia po uderzeniu pioruna - było to przyczyną jego obumarcia. Drzewo było pomnikiem przyrody.

4. Gdzie znajduje się „Zbójnicki Stół”, gdzie wg legendy zbójnicy liczyli swoje pieniądze?

"Zbójnicki stół" - ambona skalna pod szczytem Mogielicy
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

“Zbójnicki Stół” – to ambona skalna na północnym stoku Mogielicy. Skała dzięki spłaszczonemu wierzchołkowi faktycznie wygląda jak stół, przy którym wg miejscowych legend zbójnicy liczyli swoje pieniądze. Nieodkryte skarby leżą do dzisiaj schowane w jaskiniach w rejonie Marszałkowej Studni i na polanie Skalne pod Jasieniem.

5. Gdzie znajdują się Dziurawe Turnie?

„Wspinaczkowy” fragment przejścia przez „Dziurawe Turnie”
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

“Dziurawe Turnie” – to wysokie głazy, bloki skalne i ściana osuwiskowa oraz liczne schroniska skalne i jaskinie, największa z nich: „Jaskinia w Luboniu Wielkim” ma 26 m długości i deniwelację 9 m. Formacje te możemy zobaczyć w pełnej okazałości – przez obszar przechodzi żółty szlak turystyczny z Rabki-Zdrój Zaryte na szczyt Lubonia Wielkiego. Na terenie tym utworzono rezerwat przyrody „Luboń Wielki”.

6. Jak nazywa się jaskinia pod Szczeblem?

Zimna Dziura
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Pod Szczeblem, przy czarnym szlaku turystycznym znajduje się jaskinia „Zimna Dziura” (wejście na wysokości 655 m n.p.m.). Zgodnie z nazwą jest to faktycznie spora kamienna dziura w lesie. Jaskinia była znana już od wieków, pierwszy jej opis pochodzi z 1882 roku. Jej rozmiary nie są imponujące, maksymalnie 25 długości korytarzy w większości wąskich szczelin. Wejście do jaskini prowadzi stromo w dół, można wejść na głębokość ok. 5 m do komory o rozmiarach 6 m na 3 m, nie jest tu konieczna latarka. „Zimna Dziura” zwana jest też „Grotą Lodową” - swoją drugą nazwę zawdzięcza utrzymującej się tu niższej temperaturze niż na zewnątrz. Ze względu na jej kształt i położenie zimne powietrze powoduje długie utrzymywanie się lodu w jej wnętrzu.

7. Gdzie w Beskidzie Wyspowym znajduje się „Morskie Oko”?

"Morskie Oko" pod Lubogoszczem
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Urokliwe leśne jeziorko o nazwie Morskie Oko znajduje się na północno-wschodnim zboczu Lubogoszcza, obok Kasiny Wielkiej, oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z tym tatrzańskim. Zbiornik jest stosunkowo niewielki, i możemy go lasem obejść dookoła. Od strony Lubogoszcza zasila go niewielki strumyk, a wypływ wody jest przegrodzony umocnioną obecnie groblą, z której woda spływa do głębokiego jaru. W dużej części zarośnięty jest szuwarami. Z przekazów wynika, że Morskie Oko istniało tu od dawna i było naturalnym jeziorkiem. Obecnie Lasy Państwowe w ramach projektu “Małej retencji górskiej” wzmocniło zamykającą staw groblę.

8. Który szczyt Beskidu Wyspowego nazywany jest „górą zakochanych”?

Wieża widokowa na górze Modyń (1029 m)
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

„Górą zakochanych” nazywana jest Modyń (1029 m). Do niedawna zalesiony i pozbawiony widoków szczyt nie należał do najpopularniejszych celów wycieczek, ale w czerwcu 2021 r. została oddana do użytku wieża widokowa, która przyciąga coraz większe rzesze odwiedzających. Z wieży można podziwiać wspaniałe panoramy – zobaczymy m.in. Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry.

9. Na którym ze szczytów Beskidu Wyspowego w okresie międzywojennym wybudowano basen pływacki?

Baza Lubogoszcz
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

W okresie międzywojennym na polanie znajdującej się na zachodnim stoku Lubogoszcza YMCA wybudowała basen pływacki o wymiarach 8×25 metrów. Powstał też stały obóz młodzieżowy - chatki, domek kierownika, jadalnia ze świetlicą oraz boisko sportowe i basen pływacki. Warto wybrać się tutaj, chociaż na krótką wycieczkę by zobaczyć „dzieło”, powstałe 90 lat temu. Baza Szkoleniowo- Wypoczynkowa “Lubogoszcz” działa cały rok, przyjmuje grupy zorganizowane (zielone szkoły, obozy, wycieczki szkolne, itp.), ale również turystów indywidualnych. Tutaj też odbywa się wiele wydarzeń związanych z akcją “Odkryj Beskid Wyspowy”.

10. Gdzie znajduje się tajemnicze Klasztorzysko?

Wyraźnie widoczna fosa pod szczytem Klasztorówki
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Na wschodnim grzbiecie Grodziska, na wzniesieniu Klasztorówka znajduje się grodzisko zwane Klasztorzyskiem – wg niektórych badaczy prawdopodobnie w okresie średniowiecza istniał na nim klasztor benedyktynów.

11. Gdzie znajduje się największe gołoborze w Beskidzie Wyspowym?

Przejście przez gołoborze w rezerwacie „Luboń Wielki”
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Największe w Beskidzie Wyspowym gołoborze znajduje się na południowo-wschodnim stoku Lubonia Wielkiego, przy żółtym szlaku – tzw. Perci Borkowskiego.

12. Który szczyt pojawia się w powieści historycznej Karola Bunscha – „Dzikowy skarb”?

Tablice na szczycie Grodziska
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Karol Bunsch w powieści historycznej „Dzikowy skarb” ulokował siedzibę tytułowego bohatera – Dzika na Grodzisku. Nazwa góry pochodzi od znajdującego się tu w okresie średniowiecza grodu.

13. Diabelski Kamień to wychodnia, która znajduje się:

Diabelski Kamień
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Diabelski Kamień to ogromny głaz znajdujący się u wschodnich podnóży Grodziska (618 m) koło Szczyrzyca. Skała ma imponujące rozmiary, ale też ciekawą powierzchnią – występują tu liczne wnęki i pęknięcia, widocznych jest też 5 ciemniejszych zagłębień – wg lokalnych podań są to ślady czarcich pazurów! Pewnego smaczku tym legendom dodaje fakt, że „Diabelski kamień” sąsiaduje z „Pustelnią Szczyrzycką”, którą do niedawna zamieszkiwał pustelnik z klasztoru w Szczyrzycu.

14. Która stacja kolejowa zagrała w filmach, m.in.: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Lista Schindlera”, „Katyń” ?

Stacja kolejowa w Kasinie Wielkiej
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Sceny do wymienionych filmów kręcono w XIX-wiecznym budynku stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej - jest to najwyżej położona stacja na linii Chabówka – Nowy Sącz. Aktualnie w budynku znajdują się pokoje gościnne i apartamenty do wynajęcia.

15. Gdzie znajduje się schronisko turystyczne o ciekawym kształcie przypominającym domek Baby Jagi?

Schronisko „Luboń Wielki”
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Schronisko o charakterystycznym kształcie przypominającym domek Baby Jagi znajduje się na szczycie Lubonia Wielkiego. Zgodnie z zamiarem projektantów z okien z górnej sali można spoglądać na cztery strony świata. Budowę rozpoczęto w 1929 r., oddano go do użytku już w 1931 r. Powstał dzięki wysiłkom działaczy Oddziału PTT z Rabki. W jego budowę zaangażowanych było wiele osób, budowę wspierała również finansowo i „zadaniowo” ludność góralska. Pod koniec okupacji pojawiła się realna groźba spalenia budynku przez Niemców, którzy niszczyli obiekty turystyczne, jako potencjale bazy partyzantów. Na szczęście nie doszło do tego, zapobiegła mu ówczesna gospodyni schroniska Karolina Kaleciakowa. Wg opowieści, kiedy na początku 1945 r. na Luboniu pojawił się oddział hitlerowców, Karolina Kaleciakowa stanęła przed komendantem jednostki likwidacyjnej z niemowlęciem i flaszką wódki. Niemcy odstąpili od realizacji planu. Próbowali jeszcze później zniszczyć schronisko pociskami, ale bezskutecznie.

16. W którym roku rozpoczęła się akcja „Odkryj Beskid Wyspowy”?

Trekking - Beskid Wyspowy
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

„Odkryj Beskid Wyspowy” to bardzo ciekawa akcja promująca region – przez całe lato organizowane są wycieczki na “beskidzkie wyspy”, ale też rajdy i wiele ciekawych wydarzeń folklorystycznych. Akcja została zainicjowana przez niezwykłego społecznika – Pana Czesława Szynalika w 2010 r.

17. Gdzie znajduje się słynna Przełęcz Rydza Śmigłego?

Pomnik na Przełęczy Rydza Śmigłego
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Przełęcz Rydza Śmigłego znajduje się na Chyszówkach. Nazwa przełęczy i znajdujące się tu kamienny obelisk oraz krzyż odnoszą się do spektakularnego zwycięstwa Legionów Polskich nad Rosjanami. W listopadzie 1914 r. żołnierze polscy pod wodzą Rydza Śmigłego wzięli do niewoli oddział kawalerii rosyjskiej, który stacjonował na Chyszówkach. Zastosowali bardzo nietypową taktykę. Polscy żołnierze, ochotnicy z Kongresówki świetnie mówiący po rosyjsku podeszli w nocy pod chałupę, w której kwaterowali Rosjanie. Kłócąc się między sobą po rosyjsku zaskoczyli strażnika, który wziął ich za swoich i nie podniósł alarmu – Rosjanie poddali się prawie bez walki. Zwycięstwo na przełęczy w Chyszówkach było pierwszym od dłuższego czasu sukcesem wojsk austriackich na froncie rosyjskim. 2 grudnia rozpoczęła się bitwa pod Limanową, w której Austro-Węgry odniosły strategiczne zwycięstwo nad Rosją.

18. I jeszcze kilka fotozagadek. Na jakim szczycie znajduje się ten ciekawy obiekt?

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Niepozorny, liczący zaledwie 904 m n.p.m. szczyt Lubomir k. Wiśniowej posiada niezwykłą atrakcję – obserwatorium astronomiczne. Pierwszy obiekt powstał w tym miejscu w 1922 r. dzięki staraniom prof. Tadeusza Banachiewicza. Niestety, 5 września 1944 Niemcy, w odwecie za działalność partyzantów, spalili budynek, a sprzęt skonfiskowali. Odbudowę obserwatorium rozpoczęto dopiero w 2003 r. Oddano go do użytku w 2007 r. Oprócz zwiedzania, obserwatorium prowadzi wieczorne obserwacje nieba (przez cały rok, w określone dni tygodnia – dla osób prywatnych i dla grup zorganizowanych).

19. Gdzie znajduje się ta oryginalna plenerowa droga krzyżowa?

Pasierbiecka Droga Krzyżowa
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Ta wyjątkowa plenerowa droga krzyżowa – stacje męki Pana Jezusa rozmieszczone są w plenerze, znajduje się w Pasierbcu. W poszczególne stacje wplecione są postacie Polaków, jest to m.in.: papież Jan Paweł II, ks. kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Franciszek Blachnicki, są też Stanisława Leszczyńska i Stanisława Łącka – więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Grupy figuralne tworzące poszczególne stacje zostały zaprojektowane przez krakowskiego artystę prof. Wincentego Kućmę. Ponad dwumetrowe rzeźby zostały odlane z brązu.

20. Gdzie znajduje się ta wiata turystyczna?

Widokowa wiata turystyczna nad Polaną Stumorgową
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Ta pięknie położona widokowa wiata turystyczna znajduje się nad Polaną Stumorgową pod Mogielicą.

21. Skąd rozciąga się ten piękny widok?

Kapliczka na szczycie Kutrzycy (1053 m)
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

To widokowe miejsce znajduje się na Polanie Skalne pod szczytem Kutrzycy (1053 m). Stoi tu mała kapliczka, jest też tablica informacyjna z mapą regionu. Otwierają się stąd piękne widoki na cały Beskid Sądecki, fragmenty Beskidu Wyspowego, wschodnią część Gorców z Lubaniem (1225 m) i Gorcem (1228 m), Małe Pieniny, Góry Lewockie (Słowacja) i Tatry Wysokie.

22. Gdzie znajduje się ta wieża widokowa?

Wieża widokowa pod szczytem Jaworza
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Widoczna na zdjęciu wieża widokowa znajduje się pod szczytem Jaworza, zwanego też Kretówką (921 m), który jest najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Pod jego szczytem, na wysokości około 800 m znajduje się drewniana wieża widokowa, która ma 20 m wysokości. Z góry rozciąga się piękny widok na Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie, Beskid Niski i Beskid Sądecki, a przy bardzo dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry. Obok wieży znajduje się wiata oraz pole biwakowe z zadaszonym grillem.

Jak dobrze znasz Beskid Wyspowy?
Ten quiz o Beskidzie Wyspowym jest wyjątkowo trudny, ale mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię do odwiedzenia i uzupełnienia wiadomości o tym pięknym regionie. Wiele ciekawostek i miejsc wartych poznania opisujemy w naszym zestawieniu: Atrakcje Beskidu Wyspowego
Całkiem nieźle! Ten wynik świadczy o dobrej znajomości Beskidu Wyspowego, tym bardziej, że ten quiz nie był łatwy. Ale zachęcamy do pogłębienia wiedzy i oczywiście do odwiedzin tego pięknego regionu. Polecamy też do poczytania nasze zestawienie: Atrakcje Beskidu Wyspowego
Gratulacje! Test wiedzy o Beskidzie Wyspowym zaliczony na 5! Jesteś naprawdę ekspertem z tematów dotyczących tego regionu!