Na rozgrzewkę coś łatwego. Która z tatrzańskich dolin jest najpopularniejszym miejscem do podziwiania kwitnących krokusów?

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Najpopularniejszym miejscem do podziwiania kwitnących krokusów jest Dolina Chochołowska, która wiosną przeżywa prawdziwe oblężenie turystów.

Widoczny na zdjęciu staw jest jedną z atrakcji Doliny Kościeliskiej, pamiętasz jaka jest jego nazwa?

Smreczyński Staw
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Smreczyński Staw (1226 m) to polodowcowe jezioro morenowe, znajduje się u wylotu Doliny Pyszniańskiej i Hali Smreczyny, powyżej Doliny Kościeliskiej. Ma zupełnie inny charakter niż większość tatrzańskich stawów - położony jest na równinie i otoczony lasem, ma bagniste brzegi porośnięte roślinami bagiennymi. Jest też stosunkowo płytki – średnia głębokość wynosi 1,8 m., maksymalna 5,3 m. Znajduje się na obszarze ochrony ścisłej „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Prowadzi tutaj czarny szlak turystyczny – od Schroniska na Hali Ornak ok. 30 min. Nad jego brzegiem ustawiono kilka ławek, można tu usiąść i odpocząć.

Ta polana znajduje się na szerokiej przełęczy o nazwie …

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Przysłop Miętusi (1190 m n.p.m.) to niewielka, szeroka przełęcz pomiędzy wzniesieniami: Skoruśniak i Hruby Regiel, które oddzielają Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Kościeliskiej. Na przełęczy znajduje się Miętusia Polana. Przełęcz jest dobrym punktem widokowym, roztaczają się stąd widoki m.in. na Giewont i Czerwone Wierchy. Przełęcz jest dobrym punktem widokowym, roztaczają się stąd widoki m.in. na: Giewont i Czerwone Wierchy.

Wędrując dolinami tatrzańskimi zwracasz uwagę na ciekawostki? Czy rozpoznajesz tę kapliczkę?

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Kapliczka zbójnicka stoi na polanie Stare Kościeliska (w Dolinie Kościeliskiej). Legenda podaje, że ufundowali ją zbójnicy. Faktycznie wybudowali ją górnicy i hutnicy pracujący w Tatrach. Na kapliczce znajduje się napis „Ave Marya” oraz emblematy górnicze – dwa skrzyżowane młotki. Przy słupkach ogrodzenia ustawione są rzeźbione sylwetki zbójnika i górnika.

I kolejna tatrzańska kapliczka, ale pytanie zupełnie innego rodzaju - w jakim filmie „zagrała” i gdzie ją znajdziemy?

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Stojąca na skraju Polany Chochołowskiej kaplica jest pamiątką po “Janosiku”. Stojąca tu wcześniej mała kapliczka, którą wybudowali w 1958 r. górale została na potrzeby filmu rozbudowana. Po nakręceniu zdjęć nie została rozebrana, a wręcz przeciwnie, wyposażona i poświęcona. Jest to chyba jedyny przypadek budowy nowego obiektu sakralnego przez władze PRL. Obok kaplicy stoi zadaszona wiata i drewniany krzyż. Dla wielu turystów jest ona znana jako „kaplica Maryny i Janosika”.

Teraz trudniejsze zadanie. Czy wiesz, gdzie w Tatrach, w latach 50. XX w., prowadzono poszukiwania rudy uranu?

Sztolnia (kopali uranu) w Dolinie Białego
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Poszukiwania rudy uranu prowadzono w Dolinie Białego, w latach 1950-52. Podczas prac dolina została zamknięta dla turystów, wybudowano w niej kolejkę szynową i wykuto sztolnie – do dzisiaj zachowały się 2, jedna o dł. 270 m i druga 400 m. Otwór dolnej sztolni znajduje się przy żółtym szlaku i jest zagrodzony drewnianą kratą.

Czy wiesz, gdzie znajdują się słynne kaskady wodne - Wodogrzmoty Mickiewicza?

Droga do Morskiego Oka - Wodogrzmoty Mickiewicza
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Wodogrzmoty Mickiewicza to imponujące kaskady wody utworzone na progach skalnych potoku Roztoka. Trzy większe kaskady noszą nazwę: Wyżni, Pośredni i Niżni, oprócz nich jest też kilka mniejszych, nienazwanych. Z kamiennego mostku znajdującego się na drodze do Morskiego Oka widoczny jest bardzo dobrze tylko Pośredni Wodogrzmot. Pierwotna, ludowa nazwa „Grzmoty” została zmieniona w 1891 roku z okazji sprowadzenia rok wcześniej prochów naszego wieszcza do kraju.

Jest to jedna z najbardziej popularnych panoram w Polskich Tatrach, nasze pytanie brzmi - jak nazywa się hala, na którą wchodzą turyści widoczni na zdjęciu?

Hala Gąsienicowa
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Widok Hali Gąsienicowej z szałasami pasterskimi oraz Kościelcem i Małym Kościelcem na pierwszym planie to jedna z najpopularniejszych tatrzańskich panoram. Miejsce zachwyca o każdej porze roku, ale spektakularny efekt można podziwiać latem, kiedy kwitnie tu obficie wierzbówka kiprzyca. Na Halę Gąsienicową i dalej do Schroniska Murowaniec dotrzemy z Kuźnic szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim przez Boczań. W jednym i drugim przypadku czas przejścia wynosi ok. 2 godz.

Przechodząc z Doliny Białego do Doliny Strążyskiej możemy zdobyć ciekawy szczyt, który jest wybornym punktem widokowym (np. na Giewont). Czy wiesz co to za szczyt?

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Sarnia Skała (1378 m n.p.m.) pomimo niewielkiej wysokości, jest świetnym punktem widokowym na całe Podhale, a przede wszystkim na północne ściany Giewontu. Atrakcyjne są też drogi prowadzące na szczyt – przechodzimy bowiem przez jedne z piękniejszych dolinek tatrzańskich: Dolinę Białego i Dolinę Strążyską z wodospadem Siklawica, przy okazji robiąc zgrabną pętlę. Warto dodać, że dawniej Sarnią Skałę nazywano Małą Świnicą, Świniczką lub Świnią Skałą i była ona intensywnie penetrowana przez poszukiwaczy skarbów.

Podczas tatrzańskich spacerów warto zwrócić uwagę na umieszczone w skałach figurki, czy wiesz gdzie znajduje się ta widoczna na zdjęciu figura?

Figura św. Katarzyny w Dolinie Kościeliskiej. zdj. Waldemar Rusek
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Jest to figura św. Katarzyny i znajduje się w Bramie Kraszewskiego w Dolinie Kościeliskiej. Umieszczono ją w 1897 roku jako votum wdzięczności za uratowanie życia leśniczemu, który spadł ze skały w czasie usuwania drzewa.

Stojące nad Morskim Okiem schronisko należy do najczęściej odwiedzanych w polskich Tatrach. Czy wiesz, jaka rodzina je prowadzi?

Schronisko PTTK "Morskie Oko"
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Od lat powojennych z miejscem tym związana jest rodzina Łapińskich. W latach 1945-1980 prowadzili je Wanda i Czesław Łapiński (taternik, alpinista i ratownik tatrzański). Potem ich syn Wojciech, a po jego przedwczesnej śmierci, jego żona Maria – ona też, wraz z córką i synem kieruje schroniskiem do dzisiaj.

Jak nazywa się widoczne na zdjęciu "okno skalne"? I gdzie się znajduje?

Okna Pawlikowskiego w Jaskini Mylnej
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Jest to jedno z Okien Pawlikowskiego w Jaskini Mylnej, nazwane na cześć Jana Gwalberta Pawlikowskiego - pierwszego badacza jaskiń w Dolinie Kościeliskiej.

Czy wiesz, jak nazywa się to widokowe miejsce?

Rusinowa Polana
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Rusinowa Polana to miejsce, skąd można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram tatrzańskich. Zobaczymy stąd m.in. Lodowy szczyt, Baranie Rogi, Gerlach i Rysy. Latem na polanie prowadzony jest wypas owiec, a w bacówce można kupić oscypki. Będąc już na Rusinowej Polanie warto podejść na Gęsią Szyję (również piękne widoki!) oraz na “Wiktorówki”, gdzie znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej. Rusinowa Polana jest też łatwo dostępna - można tu dotrzeć m.in. niebieskim szlakiem przez Wiktorówki, lub zielonym z Wierch Porońca (obydwie trasy to 1:15 h w jedną stronę).

Widoczne na zdjęciu schronisko znajduje się w jednej z najbardziej popularnych tatrzańskich dolin. Można stąd pójść m.in. na Ornak. Czy wiesz jak nazywa się to schronisko?

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak
Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak znajduje się na Małej Polance Ornaczańskiej, w górnej części Doliny Kościeliskiej, na wysokości 1100 m n.p.m. Słynie z kultowych spotkań i imprez, takich jak m.in. „Letnie wieczory na Hali Ornak” oraz „W stronę Pysznej i tatrzańskiej Poezji”. Nosi imię prof. Walerego Goetela, działacza ochrony przyrody. Schronisko na Hali Ornak jest dopełnieniem wycieczki dla turystów odwiedzających Dolinę Kościeliską - w sezonie letnim pojawiają się tutaj prawdziwe tłumy. Ze schroniskiem związana jest rodzina Krzeptowskich.

Naszą zabawę kończymy słodkim akcentem - jak nazywa się widoczny na zdjęciu słynny przysmak serwowany przez jedno ze schronisk?

Dobra odpowiedź! Błędna odpowiedź

“Deser Chochołowski” to pyszny jabłecznik z sosem jagodowym i śmietaną, który jest serwowany w Schronisku na Polanie Chochołowskiej.

Quiz - tatrzańskie trasy spacerowe
Niestety, nie udało Ci się zaliczyć tego quizu, ale nie zrażaj się - na naszym portalu znajduje się wiele opisów ciekawostek i atrakcji związanych z Tatrami. Polecamy również przewodnik „Najpiękniejsze trasy spacerowe. Tatry Polskie”, z którym uzupełnisz wiedzę o ciekawych miejscach wartych odwiedzenia.

Dobrze Ci poszło! Wynik świadczy o niezłej znajomości Tatr. Mamy nadzieję, że ten test zachęci Cię do odwiedzin tego pięknego regionu. Przy planowaniu wycieczek polecamy nasze propozycje wycieczek: „Najpiękniejsze trasy spacerowe. Tatry Polskie”.

Brawo! Twój wynik jest imponujący. Gratulujemy tak dużej wiedzy na temat atrakcji Tatr.

Podziel się wynikami:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *