Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor) – gatunek grzybów z rodziny żagwiowatych, bardzo popularny w Polsce i Europie, ale występuje praktycznie na każdym kontynencie. Nietrudno go nie zauważyć, gdyż zazwyczaj rośnie w dużych skupiskach, jego owocniki zachodzą na siebie dachówkowato, często tworząc bardzo ciekawe, fantazyjne formy. Porastają martwe lub obumierające drzewa.
Nazwa różnobarwny wiąże się z wyglądem owocników – ma charakterystyczne paski w kolorach brązu, beżu i czerni z niebieskawym odcieniem – jego wygląd dobrze określa anglojęzyczna nazwa „Turkey Tail” – indyczy ogon.
Wrośniak różnobarwny jest podobny do wrośniaka strefowanego (owocnik jest matowy i mniej kolorowy) lub do skórnika szorstkiego (Stereum hirsutum).
Wrośniak jest w Polsce i Europie uważany za grzyb niejadalny, natomiast w Azji występuje jako grzyb jadalny. Ma także zastosowanie w medycynie chińskiej, m.in. wzmacnia układ odpornościowy, do leczenia problemów z trawieniem i wątrobą, ma działanie uspokajające, przeciwdziała bezsenności, wykorzystuje się go również do leczenia niektórych nowotworów oraz boreliozy.