W piątek 27 lipca 2018 roku rozpocznie się

10 jubileuszowa edycja Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich Limanowa-Przełęcz pod Ostrą

PROGRAM ZAWODÓW:

27.07 piątek10. jubileuszowa edycja Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich Limanowa-Przełęcz pod Ostrą

Limanowa, ul. B. Czecha
11:30 – 17:30 – Badanie Kontrolne

28.07 sobota

Stara Wieś
06:00 – 21:00 zamknięcie drogi
09:00 – Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC (free practice)
11:30 – Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC
14:00 – 1 Podjazd wyścigowy GSMP, treningowy FIA EHC
Zaraz po 1 podjeździe
– 2 Podjazd wyścigowy GSMP, treningowy FIA EHC (free practice)
30 minut po 2 Podjeździe wyścigowym – Ceremonia Otwarcia, wręczenie  nagród 5 Rundy GSMP

29.07 niedziela

Stara Wieś
07:00 – 21:00 zamknięcie drogi
09:00 – Podjazd treningowy GSMP,FIA  EHC
11:30 – 1 Podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC
Zaraz po 1 Podjeździe wyścigowym
– 2 Podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC
45 minut po 2 Podjeździe wyścigowym – Ceremonia wręczania nagród 9 Rundy FIA EHC, 6 Rundy GSMP

–  114 kierowców w Limanowej!

–  Parada gwiazd Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich

–  Czołówka  GSMP wystartuje w komplecie

Aż 114 zawodników znalazło się na opublikowanej przez organizatora 10 Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą Liście Zgłoszeń ( www.wysciggorski.pl ). Na liczącej 5493 metry trasie pojawią się zawodnicy z Polski, Włoch, Czech, Austrii, Francji, Słowacji, Luxemburga, Szwajcarii i Chorwacji. Kibice na pewno nie będą narzekać na brak wrażeń związanych z ogromnymi prędkościami: na starcie powinno pojawić się aż 17 bolidów, w tym dwa z Polski! O punkty w 9 Rundzie Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich właśnie w bolidach powalczą Adam Stopka ( POL, Intech gxr 1000) i Paweł Rzadkosz (POL, Radical RS 3).

W komplecie pojawią się liderzy mistrzostw z obu kategorii: W cat. 1 (Production)  o utrzymanie najwyższej pozycji starać się będą dwaj liderzy, mający po wyścigu w Dobsinie po 175 pkt: Lukas Vojacek (CZE, Subaru Impreza) i Pierre Courroye (FRA, McLaren MP 4 -12C GT 3). Straty punktowe na pewno będzie się starał zniwelować zajmujący na razie trzecie miejsce w tej kategorii Jan Milon (SVK, McLaren 6505 GT 3), który na razie zgromadził 116 punktów.

Także w kategorii 2 ( Competition) po ośmiu eliminacjach ciężko jest wskazywać zdecydowanego lidera, choć najrówniejszą, znakomitą formę prezentuje dotychczasowy lider, rekordzista trasy w Limanowej, Christian Merli ( ITA, Osella FA30 Zytek LRM, 175 pkt), który oczywiście stanie na starcie do szczęśliwej dla siebie polskiej rundy czempionatu. Widzowie zobaczą również pozostałych liderów FIA EHC: zajmującego drugą pozycję  Andrea Bormoliniego ( ITA, Osella PA 20, 162,5 pkt) i trzeciego Vladmimira Vitvera ( CZE, Audi TT-R DTM WTTR, 151 pkt). Na pewno straty będzie starał się odrabiać zajmujący na razie 6 pozycję wielokrotny mistrz Europy Simone Faggioli ( ITA, Norma M20 FC), który aż w trzech wyścigach nie punktował i musi nadrobić brakujące do lidera 64 punkty. Będzie to dość trudne, do końca serialu pozostały, łącznie z Limanową, cztery wyścigi.
Łącznie o punkty Mistrzostw Europy walczyć będzie 55 kierowców, najwięcej, bo aż 22 w Grupie E2 SH, w której znajdują się także Polacy z pierwszej trójki GSMP:  Waldemar Kluza ( POL, Skoda Fabia 2000), Michał Ratajczyk ( POL, Mitsubishi Lancer EVO IX 7 Motorsport) i DUBAI ( POL, Mitsubishi Lancer Berg Monster).

Do 5 i 6 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się 76 kierowców; oprócz wspomnianych liderów klasyfikacji generalnej GSMP, zobaczymy także najszybszych zawodników Grupy N ( Karol Krupa, Herbi i Łukasz Kabaciński) , Grupy A ( Szymon Piękoś, Marcin Wrona i Radosław Ćwięczek) i grup narodowych: A/PL ( Jacek Handl, Wojciech Socha i Michał Żywarski) i E0/PL z jej  liderem Mariuszem Białym.

Do Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w kategorii aut historycznych zgłoszono 7 kierowców, wśród nich zajmującego po czterech rundach pierwsze miejsce Wojciecha Koczeskiego. (Subaru Legacy RS).

Zarówno kibice obecni na wyścigu, jak i obserwujący wydarzenie poprzez internet, będą mogli oglądać wydarzenia na trasie pokazywane przez rozstawione kamery internetowe, oczywiście dostępne będą także wyniki on-line. Komentatorów relacjonujących wydarzenie, oprócz sieci głośników słuchać będzie można w działającym już drugi rok Radiu Wyścigowym, nadającym na częstotliwości 100,3 FM. Aktywne będą oczywiście profile facebookowe wyścigu, GSMP oraz profile kibiców wyścigów górskich.

Relacje i wyniki na żywo:

– Radio: 100,3 FM

– www. wysciggorski.pl

– www. gsmp.pzm.pl

– www. wyniki-online.pl

Wyścig Górski Limanowa

Jak co roku dla kibiców przygotowano szereg ułatwień i atrakcji. Na sobotę i niedzielę  na limanowski Rynek wróci PIT-STOP – prowadzona przez PROFI AUTO akcja bezpłatnych badań technicznych samochodów mieszkańców i kibiców.  W trakcie wyścigowego weekendu chętni będą mieli ( przy sprzyjających warunkach pogodowych) unikatową możliwość przelotów nad Beskidami śmigłowcem, udostępnionym przez partnera zawodów – Bukovina Resort. Szczęśliwcy będą mogli także poznać trasę z prawego fotela elektrycznego rajdowego Fiata 500 e, przygotowanego przez Go+E Auto. Pomiędzy podjazdami Kibice będą mogli skorzystać z krążących po trasie busów, dla zmotoryzowanych przygotowano na wysokości sektora dla Widzów przy PO 7 nowy parking z wygodnym dojazdem od strony Słopnic. Na wyścigowej estradzie w Starej Wsi (rejon startu) w sobotę pojawi się zespół Bajersi, przy sprzyjającej pogodzie obserwować będzie można pokazy paralotniarzy.

Samochodowe wyścigi górskie mają w Europie bogatą historię. Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich ( FIA EHC) są najstarszym czempionatem rozgrywanym przez FIA – Międzynarodową Federację Samochodową rozgrywanym do dnia dzisiejszego; odbywają się od 1930 roku.

Więcej informacji znaleźć można na stronach: wysciggorski.pl , gsmp.pzm.pl 

Wyścig Górski Limanowa